Nagrody zostały przyznane 16 Liderkom Równości – jednej z każdego województwa w Polsce oraz trzem Liderkom Równego Biznesu.
“Plebiscyt został stworzony, aby uhonorować osiągnięcia lokalnych liderek. Jego szczególną wartością jest to, że wyróżniamy też kobiety działające w mniejszych miejscowościach. Laureatki to kobiety, które inicjują zmianę i pomagają tworzyć lepszą rzeczywistość dla przyszłych pokoleń.” – podkreśliła Ambasador Brytyjska w Polsce Anna Clunes.
„Równość płci jest podstawą społeczeństwa obywatelskiego, ale też gospodarki. To, co kobiety realizują na poziomie lokalnym, w dużym stopniu wymaga nie tylko wiedzy, ale też odwagi i determinacji” – powiedziała podczas Gali Ewa Rumińska Zimny, wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet, odpowiedzialna za pracę z regionami.
Uczestniczki Plebiscytu to lokalne liderki. Organizują wydarzenia i szkolenia antydyskryminacyjne, aktywizują zawodowo inne kobiety, przeciwdziałają wykluczeniu osób ze społeczności LGBT+, osób z niepełnosprawnościami, migrantów i działają na rzecz wyrównania płac kobiet i mężczyzn za taką samą pracę. Są wśród nich badaczki herstorii i edukatorki, prawniczki, sołtyski, założycielki stowarzyszeń i organizacji kobiecych. W tegorocznej edycji plebiscytu bardzo wiele zgłoszeń było liderek udzielających wsparcia uchodźczyniom i uchodźcom po agresji Rosji na Ukrainę. Osoby te działały na rzecz pomocy i integracji uchodźców oraz udzielały wsparcia materialnego.
Laureatkom przyznano również nagrody w postaci kursu języka angielskiego na wybranym poziomie zapewniane przez British Council oraz dla Liderek Równego Biznesu program mentoringowy zorganizowany przez Klub Akademii Liderek Henryki Bochniarz.