Mentoring to szczególna relacja, tak jak szczególne jest każde spotkanie człowieka z człowiekiem. W swym założeniu bardziej doświadczona mentorka dzieli się swoją wiedzą i wspiera mentee
w osiągnięciu celów. Pomaga rozwinąć wybrane przez mentee kompetencje, nabrać pewności siebie, radzi, jak dbać o markę osobistą.
W praktyce obie strony uczą się od siebie nawzajem, wymieniają energią i budują wartościową relację, która wielokrotnie trwa znacznie dłużej niż proces mentoringowy.
Nasz program jest skierowany do laureatek II edycji plebiscytu 16 Liderek Równości w kategorii Liderki Równego Biznesu – składa się 4 spotkań, z których każde trwa 1-1,5 h i odbywa się zdalnie. Mentorka zadba o szczegóły techniczne.
W tym roku rolę mentorek zgodziły się przyjąć:
Monika Tomaszewska – dr nauk o zdrowiu, pielęgniarka. Liderka z wieloletnim stażem w zarządzaniu dużymi i różnorodnymi zespołami medycznymi w sektorze publicznym i prywatnym oraz w organizacjach pozarządowych. Dyrektorka Departamentu Strategii i Innowacji Medycznych.
Jedna z pierwszych pielęgniarek z tytułem doktora nauk o zdrowiu, od lat walcząca o samodzielność i niezależność zawodową tych środowisk. Mentorka kobiet środowisk medycznych, biznesowych i pozarządowych pracująca na wartościach zrównoważonego przywództwa, budowania samoświadomości zwłaszcza w kreowaniu własnej kariery/tożsamości zawodowej.
Absolwentka Akademii Liderek Henryki Bochniarz, studiów podyplomowych Executive MBA i licznych kursów leadershipu.
Kinga Zachariasz – ekspertka z dwudziestoletnim doświadczeniem w biznesie na najwyższych stanowiskach kierowniczych. Entuzjastka rozwoju liderów w zgodzie z założeniami zrównoważonego przywództwa opartego na samoświadomości, wartościach i rozumieniu zmieniającego się świata. Mentorka liderek w biznesie oraz liderów edukacji w programie Akademia Rozwoju Liderów Oświaty. Absolwentka studiów podyplomowych Akademia Psychologii Przywództwa przy Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.
Absolwentka pierwszej edycji Akademii Liderek Henryki Bochniarz – programu adresowanego do menadżerek, wspierającego ich wielowymiarowy rozwój. Liderka w Klubie Absolwentek.
Joanna Mosiej-Sitek – ekspertka, przez ostatnie 15 lat związana z mediami. Ostatnio na stanowisku dyrektora zarządzającego Gazety Wyborczej i Wysokich Obcasów, gdzie między innymi była odpowiedzialna za transformację cyfrową i rozwój modelu subskrypcyjnego.
Jako dyrektorka wydawnicza Wysokich Obcasów odpowiadała za stworzenie wielu autorskich projektów budujących zaangażowanie społeczne i wspierających kobiety, m.in: Superbohaterki, Fundacja Wysokich Obcasów, Instytut Dobrego Życia czy magazyn Wysokie Obcasy Praca, wspierający kobiety w ich karierze zawodowej i rozwoju osobistym.
Absolwentka Wydziału Fizyki UAM oraz Wydziału Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej jak również Akademii Psychologii Przywództwa Jacka Santorskiego.
Entuzjastka wspierania kobiet w dążeniu do niezależności finansowej i kobiecego przywództwa. Trenerka pracująca wg metody Komunikacji opartej na Empatii (NVC), coach IFS specjalizujący się we wspieraniu kobiet w ich rozwoju zawodowym oraz mentorka w wielu programach mentoringowych.