Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Drogie Panie, Panowie, Przyjaciółki, Koleżanki, Siostry,

już dzisiaj zapiszcie sobie w kalendarzach: 17 września 2016 r., w sobotę, spotykamy się z okazji naszego wielkiego święta - Kongresu Kobiet Pomorza w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku!

Kongres Kobiet Pomorza, organizowany przez Trójmiejską Akcję Kobiecą, to merytoryczne spotkania, ciekawe prelegentki i prelegenci, ważne rozmowy (aż 10 paneli tematycznych do wyboru!) oraz wielka przyjemność płynąca z pozytywnej energii tylu fantastycznych osób w jednym miejscu! 

Kto był, ten wie, kto nie był - niech koniecznie rejestruje się już dzisiaj. Takiego spotkania, takich ludzi - nie można przegapić! Udział w we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Każda osoba może wybrać TYLKO 2 paneletematyczne (jeden w bloku przedpołudniowym, drugi w bloku popołudniowym). 

Zabierz ze sobą na Kongres mamę, siostrę, koleżankę, męża, ojca i kolegę. Niech to będzie Wasz dzień - dzień ciekawych rozmów, ważnych wniosków i przemyśleń.

Podczas Kongresu Kobiet Pomorza odsłonimy tematy związane ze słowem TABU i zastanowimy się, jak je przekuwać w pozytywne działania. Będziemy mówić o tym, gdzie szukać siły i inspiracji do wychodzenia ze strefy komfortu, skąd czerpać odwagę do bycia ekspertką. Poruszymy tematy związane z edukacją, pracą i seksualnością kobiet. W ramach Kongresu odbędą się także spotkania autorskie, pokazy filmów, zwiedzanie Stoczni oraz wystawy w ECS.

Do rozmowy zapraszamy Ciebie - bo Twój głos w rozmowach jest dla nas ważny - oraz m.in. Teresę Kamińską - ministrę
w rządzie Jerzego Buzka, byłą prezeskę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Ewę Graczyk - profesorkę
w Instytucie Filologii Polskiej UG, pisarkę, nominowaną do Nagrody Literackiej "Nike" 2006 za książkę Przed wybuchem wstrząsnąć.

Będą z nami też inne znane pisarki: m.in. Marta Abramowicz - reporterka, badaczka społeczna, działaczka na rzecz praw człowieka, autorka głośnego reportażu Zakonnice odchodzą po cichu, oraz Sylwia Chutnik - kulturoznawczyni, działaczka społeczna, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej "Nike". 

Porozmawiamy też z dr Marią Pawłowską - specjalistką w tematyce gender, autorką wielu publikacji naukowych na temat płci biologicznej i kulturowej, oraz współautorką książki dla dzieci Kim jest ślimak Sam?, a także z mężczyznami: 
dr Jakubem Szamałką - zdobywcą Nagrody Wielkiego Kalibru w 2016 r. za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną 
Piotrem Kowalczukiem - Zastępcą Prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Zainteresowana? Zainteresowany? Zarejestruj się już dzisiaj! Do zobaczenia 17 września w Europejskim Centrum Solidarności.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
W sobotę, 17 września czekamy na Was w ECSie od godz. 9.00. Uroczyste otwarcie - dla wszystkich uczestniczek
i uczestników - będzie miało miejsce w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, tam też trzy mówczynie wygłoszą wystąpienia motywacyjne, pod hasłem Siła Kobiet! 

Po sesji otwarcia (i krótkiej przerwie na kawę), od godz. 11.30 zaczynamy pięć paneli dyskusyjnych w 5 różnych salach ECSu w bloku przedpołudniowym (w godz. 11.30 - 12.45), a po południu w tych samych salach odbędzie się pięć kolejnych paneli tematycznych. Na zakończenie spotykamy się ponownie w audytorium, by podsumować rozmowy 
i zastanowić się, co dalej? Od godz. 15.30 przygotowaliśmy trzy wydarzenia towarzyszące, do wyboru (zapisy na miejscu w ECSie, wstęp wolny). 

REJESTRACJA:
Na Kongres Kobiet Pomorza niezbędna jest rejestracja poprzez platformę: TUTAJ MOŻESZ SIĘ ZAREJESTROWAĆ  
Należy pobrać bezpłatne bilety, których kod pokażemy w recepcji podczas rejestracji w ECSie.  Każda osoba może wybrać TYLKO 2 panele 
(z dziesięciu), jeden w bloku przedpołudniowym (panele od A do E, w godz. 11.30 - 12.45) oraz jeden w bloku popołudniowym (panele od F do J, w godz. 13.15 - 14.30). 

PROGRAM

g.9.00 Rejestracja 

g.9.30 Uroczyste otwarcie Kongresu Kobiet Pomorza 
w
ystęp Chóru TAK Trójmiejskiej Akcji Kobiecej

prowadzenie: Magda Milewska / Lidka Makowska - Trójmiejska Akcja Kobieca

Olga Krzyżanowska - lekarka, była wicemarszałkini Sejmu, senator, laureatka Nagrody Specjalnej Kongresu Kobiet
Patrycja Medowska - wicedyrektorka Europejskiego Centrum Solidarności
Jubileusz 25.lecia Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny - Krystyna Kacpura, Dyrektorka Wykonawcza i członkini Zarządu Federacji 

g. 10.00 Siła Kobiet! - inspiracje i motywacja od kobiet dla kobiet. Wystąpienia motywacyjne:

Teresa Kamińska - ministra w rządzie Jerzego Buzka, była prezeska Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jedna 
ze współtwórczyń Kongresu Kobiet.

Sylwia Chutnik - kulturoznawczyni, działaczka społeczna, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura 
za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej "Nike".

Dr Maria Pawłowska - specjalistka w tematyce gender, wykładowczyni Polskiej Akademii Nauk na podyplomowych studiach z gender studies, autorka publikacji na temat płci biologicznej i kulturowej oraz współautorka książki dla dzieci Kim jest ślimak Sam?

Paulina Palian -  feministka, aktywistka, założycielka Babskiego Londynu. Twórczyni "Babski Spęd Arts Festival". Jedna z założycielek Polish Feminists. Mama i projektantka ubioru, współtworzy rozwojowe i motywacyjne warsztaty on-line dla polskich emigrantek.

g. 11.30 -12.45 I blok (przedpołudniowy) paneli tematycznych (do wyboru 1 panel)

A. Tak, odważę się być ekspertką prof. Ewa GraczykAgnieszka Kasprzyk-Mączyńska ( Business Coach/Stowarzyszenie Coachów Action Learning) oraz psycholożka dr Anna Strzałkowska wraz z uczestniczkami zastanowią się wspólnie nad tym, co powstrzymuje kobiety przed aktywnym udziałem w życiu publicznym, przed nazywaniem siebie ekspertkami, ale przede wszystkim- jak temu zaradzić? Co możesz zrobić już dzisiaj, by pokonać tę barierę? Zapraszamy na spotkanie warsztatowe, na którym to Ty jesteś ekspertką.

B. Edukacja i TABU - Czy to my kreujemy rzeczywistość, rzeczywistość kreuje nas? O czym nie mówi się w szkole? Co to znaczy być uczniem "gorszej" szkoły? Jak wielu jest uczniów, których system wyklucza? Jakie są opresyjne działania szkoły? Co robić, aby szkoła była egalitarna i przyjazna KAŻDEMU DZIECKU? Jak wyrównywać poziomy i integrować gdańskie środowiska, aby młodzież nie powielała schematu dorosłych "życia na wyspach"? O tym porozmawiamy wraz z 
dr Agnieszką Tomasik
 (Kreatywna Pedagogika) i jej gośćmi, m.in. Piotrem Kowalczukiem, wiceprezydentem Miasta Gdańska oraz
Martą Czapińską (Fundacja EduTank). 

C. Mistrzynie - Dlaczego piłkarze zarabiają krocie, reklamodawcy biją się o status sponsora strategicznego, a telewizje o wyłączność przekazu? Dlaczego mistrzynie w tej dyscyplinie trenują przeważnie za własne pieniądze, otrzymują niższe nagrody i generalnie mało kto wie, że istnieje w Gdańsku świetna drużyna Rugby- Biało-Zielone Ladies Gdańsk? Kim są sześciokrotne Mistrzynie Polski w rugby? Dlaczego kobiety nie kibicują? Co odpowiadają, gdy zadaje im się pytanie - jak godzą pracę zawodową, życie rodzinne ze sportem? Kto je wspiera, jak walczą o swoją obecność....o tym na panelu "Mistrzynie" z udziałem Mistrzyń. Prowadzenie: Elżbieta Jachlewska (Partia Kobiet Region Północ

D. Praca czy służba kobiet? - Anka Górska ( przedsięborczyni, matka, prezeska Macherki.com) oraz mecenas Ewa Gromada (adwokatka, członkini Partii Razem Pomorze) Dlaczego kobiety wykonujące tzw. zawody opiekuńcze są gorzej opłacane niż np. mężczyźni - informatycy, pomimo takiego samego, a często lepszego wykształcenia? Czy z tego samego powodu część kobiet decyduje się nie wracać do pracy po urodzeniu dziecka, tylko szuka swojej zawodowej drogi w samozatrudnieniu? Czy nadal powinniśmy wierzyć w tradycyjne role społeczne, a jeśli tak, to czy nie powinny być one wyceniane wg. właśnie społecznego na nie zapotrzebowania?
Na te i inne pytania związane z pracą - służbą kobiet spróbują odpowiedzieć panelistki: Agata Dutkowska - założycielka Latającej Szkoły dla KobietAnna Kowalczyk -  dziennikarka, autorka bloga Boska Matka, Anna Wolańska - Pełnomocnik ds. Kobiet Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", prof. Małgorzata Fuszara - prawniczka, socjolożka, była Pełnomicniczka Rządu do spraw Równego Traktowania. 

E. Spotkanie autorskie: z Martą Abramowicz, autorką książki " Zakonnice odchodzą po cichu", rozmawia Elżbieta Rutkowska (Świetlica Krytyki Politycznej Trójmiasto)

g. 13.15-14.30 II blok (popołudniowy) paneli tematycznych ( do wyboru 1 panel)

F. Kobieta w świecie wielu kultur - Czy i kiedy kultura zaczyna mieć wpływ na rolę kobiety w społeczeństwie? Czy we wszystkich kulturach mamy do czynienia z ruchami emancypacyjnymi kobiet? Czym się od siebie różnią? Jak kultura wpływa na postrzeganie kobiet w różnych zawodach i grupach społecznych? O tym wszystkim będziemy dyskutować z profesor Beata Kowalską – badaczką muzułmańskiego feminizmu i sytuacji kobiet w krajach Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz z pozostałymi panelistami i panelistkami reprezentującymi różne konteksty kulturowe, zawodowe i społeczne, między innymi z: Magdaleną Pramfelt – konsul honorową Niderlandów oraz Honorową Konsul Generalną Szwecji, prezeską Zarządu Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej, długoletnią dziennikarką Szwedzkiego Radia i TV, Tonia Ugwu – modelką i architektką krajobrazu o nigeryjskich korzeniach.. Opieka merytoryczna – Anna Fedas (Europejskie Centrum Solidarności) we współpracy z dr Nataszą Kosakowską-Berezecką (Uniwersytet Gdański)

G. sPrawa Kobiet - Chociaż wydaje nam się, że dopóki nie przekraczamy progu sądu, nie mamy związku z prawem, to umowę zawieramy nawet kupując bilet autobusowy. O ile jednak do tego nie jest nam potrzebna pomoc prawna, o tyle gdy nie dostajemy należnych alimentów, gdy partner lub partnerka wylicza nam pieniądze i kontroluje każdą złotówkę, wreszcie gdy kontakty z naszymi dziećmi są naruszane, a rozwód wydaje się być przeszkodą nie do pokonania - wtedy potrzebujemy ekspertek. I te właśnie ekspertki będą dla Was na Kongresie Kobiet Pomorza, opowiedzą o tym, jak egzekwować alimenty, jak nie pozwalać na ograniczanie swojej wolności czy kontaktów z dzieckiem. Przyjdź i zobacz, jak możesz pomóc sobie i swoim bliskim. Opieka nad panelem: Adrianna Halman (Świetlica Krytyki Politycznej Trójmiasto) . W rozmowie udział wezmą: prof. Monika Płatek (prawniczka, Uniwersytet Warszawski), Danuta Wawrowska (prawniczka specjalizująca się w tematyce alimentów, pełnomocniczka Regionalna Kongresu Kobiet w Słupsku), Krystyna Kacpura (Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny), Anna Zaręba-Sumicka (Centrum Praw Kobiet - Oddział Gdańsk). 

H. Brzydkie słowo na F… - ...czyli feminizm, który ostatnio znowu wywołuje wielkie dyskusje. I dobrze! Magda Milewska (psycholożka, coacherka, Trójmiejska Akcja Kobieca) zaprasza do rozmowy. Wspólnie zastanowimy się, czym jest dzisiejszy feminizm, co nam daje, a co odbiera, czy jeszcze jest nam potrzebny, kim są współczesne feministki i feminiści. Do dyskusji zapraszamy Ciebie oraz m.in. dr Jakuba Szamałka - scenarzystę gier komputerowych, zdobywcę Nagrody Wielkiego Kalibru w 2016 r. za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną, męża feministki i feministę, Patrycję Paś - tegoroczną maturzystkę, Urszulę Zalewską - prezeskę Fundacji NADAKTYWNI w Gdyni. 

I. O seksie: hedone - czyli przyjemność. W przestrzeni publicznej bombardowane jesteśmy wizerunkami kobiet zalotnie zachęcających do kupna bielizny, zupy czy artykułów budowlanych, a w różnych mediach do znudzenia epatuje się golizną i aluzjami seksualnymi. Ale czy to oznacza, że na skalę społeczną jesteśmy świadome naszej seksualności i potrafimy czerpać przyjemność z erotyki? Czy aby radość z seksu wciąż nie lokuje się w sferze tabu? Porozmawiajmy o seksie i płynących z niego wspaniałych doznań, o pięknie kobiecego ciała niezależnie od jego kształtu i wieku jego posiadaczki, o urokach rozwoju seksualności w ramach stałego, długotrwałego, monogamicznego związku, np. małżeńskiego, albo o poliseksualności czy poliamoryczności. Do rozmowy zapraszają: Aleksandra Hołubowicz (anglistka, doktorantka UG), Karolina Wesołowska (autorka tekstów literackich w „Korespondencji z ojcem”, członkiniStowarzyszenia GAFFA)Marta Kosińska (psycholożka, seksuolożka), Alicja Kosińska (stowarzyszenie WAGA).

J. Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik, autorką m.in. Kieszonkowy atlas kobietDzidziaCwaniaryW krainie czarów,Jolanta.

14.30 Co dalej? - podsumowanie w Audytorium ECSu

Wystąpienie profesor Moniki Płatek 

Wręczenie nagród w Konkursie Poezji Zaangażowanej

15.30 Wydarzenia w ramach Kongresu Kobiet Pomorza: