Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Zmarła Simone Veil

Dodano: 4 lipca 2017


W dniu 30 czerwca 2017 roku w Paryżu zmarła Simone Veil, francuska prawniczka i polityczka, działaczka zaangażowana w walkę o prawa kobiet, ikona feminizmu, niezwykle mądra i silna kobieta, która może być wzorem dla innych kobiet na całym świecie.

W czasie II wojny światowej przeżyła horror deportacji do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. W styczniu 1945 przeszła w „marszu śmierci” z Auschwitz do obozu w Bergen-Bielsen, skąd wraz z innymi więźniami została uwolniona przez wojska brytyjskie w kwietniu 1945.

Po wojnie podjęła studia prawnicze. W latach '70 zajęła się działalnością polityczną. W 1974 roku została mianowana na stanowisko Ministra Zdrowia. Sprawując tę funkcję, Simone Veil przyczyniła się do rozpowszechnienia dostępności środków antykoncepcyjnych, liberalizacji prawa aborcyjnego, a tym samym - do pełnego równouprawnienia kobiet we Francji. Mimo ataków i gróźb ze strony prawicy i skrajnej prawicy, w 1975 roku doprowadziła do uchwalenia ustawy o dopuszczalności przerywania ciąży na życzenie kobiety. Było to dla niej ukoronowanie walki jej życia, a dla kobiet we Francji - zwieńczenie ich ponad 40-letnich starań o prawo do bezpiecznego usuwania ciąży.

W latach 1979-1982, jako pierwsza kobieta w historii została przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. W Parlamencie Europejskim zasiadała do 1993, ale w działalność proeuropejską angażowała się przez całe swoje życie.

W życiu społecznym i politycznym działała według dewizy: wolność, równość i braterstwo. Na polu europejskim kierowała się hasłem” „Różni, ale zjednoczeni”.

Jej odwaga, poczucie godności, zaangażowanie i siła pozostają dla nas wzorem!

Jej postawa i walka na rzecz praw kobiet jest dla nas nadal inspirująca!

Takiego wzoru do działania i takiego ministra zdrowia potrzebują dzisiaj polskie kobiety!

 

Halina Salgarolo

Zdjęcie: www.wyborcza.pl