Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

ZDROWIE SEKSUALNE, GŁUPCZE - relacja z panelu V Kongresu Kobiet

Dodano: 15 czerwca 2013

Zdrowie seksualne jest jedną z najważniejszych kwestii dla dobrego i sprawnego  funkcjonowania w życiu każdego mężczyzny. Ogromną rolę w uświadamianiu tego może być partner, z którym żyjemy. – Niedbanie o zdrowie, w tym o zdrowie seksualne, powoduje wiele groźnych chorób – zaznaczył prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog.
 
Relacja z panelu „MĘŻCZYZNA – ISTOTA NIEZNANA” cz.2 | PROWADZĄCY: EWA WANAT, ANDRZEJ DEPKO | UDZIAŁ: ZBIGNIEW IZDEBSKI, TOMASZ KARDACZ, KRZYSZTOF KRAUZE, JACEK KUCHARCZYK, ZBIGNIEW PAWEŁ MIGDALSKI
 
 
Prowadząca dyskusję Ewa Wanat z RDC zaczęła od najważniejszej kwestii, jaką jest zdrowie. Wywołany do tablicy dr Andrzej Depko zaznaczył, że płeć brzydka w ogóle nie uświadamia sobie skali problemu, chorób, które grożą mężczyznom. - Mężczyźni nie są nauczeni, aby dbać o swoje zdrowie seksualne. W szkole nie ma wzorców promujących prozdrowotne postawy seksualne. Często też wstydzą się pójść do lekarza – mówił Andrzej Depko. 
 
JAKI JEST SEKS POLEK I POLAKÓW?
 
Z kolei według prof. Zbigniewa Izdebskiego, Polacy przyznają, że ich życie seksualne jest udane. – Najciekawsze jest to, że kiedy pytamy Polaków, czy są zadowoleni ze swego życia seksualnego, to odpowiadają że są zadowoleni. Ale, co jeszcze ciekawsze, aż dla 40 proc. kobiet seks nie jest ważny w ich w życiu, z kolei tylko 14 proc. mężczyzn deklaruje podobnie – zaznaczył Izdebski.
 
PODSTAWA TO BADANIA
 
Zaproszony do dyskusji reżyser Krzysztof Krauze opowiedział  zebranym o chorobie, jakiej doświadczył siedem lat temu. – Zachorowałem na raka prostaty. Wtedy zacząłem się interesować swoim zdrowiem na poważnie. Mężczyźni myślą, że do pięćdziesiątki są całkowicie zdrowi i nie muszą robić badań. To szkodliwe myślenie – powiedział Krauze. Zbigniew Migdalski zaznaczył, że ogromną rolę w uświadamianiu mężczyzn w dbaniu o zdrowie odgrywa partnerka. 
 
Prowadząca dyskusję Ewa Wanat zachęcała też do głosów z sali. Jedna z pań opowiedziała krótko o swoim ciężko chorym synu. - Jestem matką dwóch synów. Jeden z nich jest przewlekle chory i to, co powiedział Krzysztof Krauze było dla mnie bardzo ważne – powiedziała. Krzysztof Krauze zaznaczył po chwili, że najważniejsza jest wola życia.  – Bez tego chory człowiek ma dużo mniejsze szanse na wyjście z choroby. Rak ma dwa oblicza: jest śmiertelną chorobą, ale przynosi też wyzwolenie. Może np. spowodować, że staniemy się lepsi dla swoich partnerów, będziemy żyć z większym sensem, będziemy lepiej się odżywiać – opowiadał Krauze.  
 
EDUKACJA SEKSUALNA DO SZKÓŁ!
 
Po chwili dyskutanci kontynuowali już wątek zdrowia seksualnego. – W szkołach potrzebna jest edukacja seksualna. Bez tego młodzi ludzie będą ulegać stereotypom na temat funkcjonowania i relacji między dwojgiem kochających się ludzi – mówił Izdebski. Według niego należy mówić o większej odpowiedzialności ojców za wychowywanie dzieci i walczyć ze schematycznym myśleniem o naturalnej roli kobiety w zajmowaniu się dzieckiem. Z kolei według  Depki problem z programem edukacji seksualnej  jest polityczny. – Żadna z partii do tej pory nie zajęła się tym na poważnie. Nie ma przygotowanych odpowiednio podręczników, wolnych od naleciałości i przesądów. Potrzebni są też nauczyciele, wyemancypowani od utartych schematów myślowych na temat seksu – mówił dr Depko. Zdaniem 80 proc. osób, jak zauważył z kolei Kucharczyk, jest za edukacją seksualną w szkołach. – Robiliśmy na ten temat badania. To pokazuje, że wbrew opińniom katechetów, ludzie domagają się wiedzy o życiu seksualnym – powiedział Jacek Kucharczyk. – Katechetka jeszcze powie, jak obrzydliwa jest edukacja seksualna – dodał na koniec  Izdebski.
 
 
 
 
 
Zapraszamy do zapoznania się z raportami, prezentowanymi podczas panelu: