Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Zaszczyt, Przyjemność i Obowiązek - Byłam uczestniczką Letniej Akademii Kongresu Kobiet

Dodano: 8 września 2014

Byłam uczestniczką Letniej Akademii Kongresu Kobiet. Był to dla mnie zaszczyt, przyjemność i obowiązek.

Letnia Akademia Kongresu Kobiet, Mazury 2014

Zaszczyt- bo mogłam wysłuchać wykładów prof. Magdaleny Środy, prof. Małgorzaty Fuszary, prof. Moniki Płatek. Są to znakomite mówczynie, kompetentne w swojej dziedzinie, wyraziste i charyzmatyczne osobowości. Podziwiam i szanuję ich intelekt, dorobek naukowy i otwartość na świat. 

prof. Monika Płatek

Zaszczyt - bo wraz z  Dorotą Warakomską oraz Barbarą Nowacką zastanawiałyśmy się, jak prowadzić debaty w sposób konstruktywny, jak przygotować się do występów publicznych. Dorota Warakomska przygotowała dla nas warsztaty z autoprezentacji i przekazała nam wiele praktycznych wskazówek: jak się prezentować publicznie, jak budować swój wizerunek, jak przygotować krótkie przemówienie, jak pokonać stres związany z występem publicznym. Sądzę, że te informacje przydadzą się każdej z nas w codziennym życiu zawodowym. Z pewnością będą bardzo cenne szczególnie dla kobiet, które wkrótce będą startować w wyborach samorządowych.

Przyjemność- bo w gronie 20 kobiet, zaproszonych na IV turnus Letniej Akademii, codziennie rano chodziłyśmy z kijkami Nordic Walking po cudownych ścieżkach mazurskiej wsi. Prowadziła nas piękna, wyprostowana jak struna Dorota Warakomska, z którą w rytm kroków śpiewałyśmy wymyślone na poczekaniu piosenki. Wzdłuż drogi pachniały zioła, biegały konie, błyszczały lustra jezior - Mazury były jak raj w pigułce. Przyjemność – bo podczas treningu Wendo uczestniczyłyśmy w grach zespołowych, które wyzwoliły ukryte w każdej z nas Dziecko. Także na Wendo przeszłyśmy próbę deseczki: rozbicie drewnianej deseczki własną pięścią stało się niezwykłym doświadczeniem drzemiącej w nas siły i energii.

Halina Salgarolo

Obowiązek- bo tak jak kamień wrzucony w wodę wywołuje fale, tak i my wracając do swoich środowisk wywołamy falę: podamy kolejnym kobietom informację, jak się edukować, jak być aktywną, jak się integrować i co robić, by zmieniać świat. Będziemy domagać się, aby to prof. Środa a nie ks. Oko była zapraszana na wykład do Sejmu, aby treningi Wendo były dostępne dla każdej dziewczynki i aby każda kobieta w Polsce mogła skorzystać z warsztatów autoprezentacji. Będziemy zachęcać, aby za rok kolejne kobiety mogły przyjechać na Letnią Akademię i tam rozwijać swoje umiejętności.

Żadna Polka nie chce i nie musi być Kopciuszkiem zabetonowanym w domu, nad którym ciąży patriarchat, tradycja i religia. Świat, którego nie akceptujemy, zmienimy falą naszej współpracy, bo „Kto jak nie my, bo siła jest w nas”!

 

 

Halina Salgarolo, uczestniczka IV turnusu Letniej Akademii Kongresu Kobiet

Letnia Akademia Kongresu Kobiet, Mazury 2014