Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Zakończył się VIII Kongres Kobiet 2016 - tematów nie brakowało!

Dodano: 25 maja 2016

Ciekawych tematów nie brakowało: o polityce, sytuacji gospodarczej w Polsce, edukacji, polityce równościowej i sytuacji kobiet w obliczu reform prowadzonych przez rząd rozmawiały panelistki Sesji nr 1. Polska Europa, świat. Debata o edukacji odbyła się również w Centrum Edukacji, gdzie zastanawiałyśmy się, jak szkoła wychowuje i czy kształtuje postawy obywatelskie młodych ludzi.

Na Sesji 2. wysłuchałyśmy Alertu dla Wolności, podczas którego – w związku z możliwym zaostrzeniem ustawy o aborcji, mówiłyśmy o prawach kobiet do swojego ciała i prawie do decydowania o swoim życiu. Ponieważ zaostrzenie obecnej ustawy może zostać przegłosowane jeszcze w tym roku, nocą, bez naszej wiedzy i zgody, mobilizowałyśmy się dla inicjatywy Ratujmy kobiety, która zbiera podpisy pod obywatelskim i pro-kobiecym projektem Ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie.

Spotkałyśmy się w Centrum Gender, gdzie odbyły się ciekawe dyskusje z zaproszonymi młodymi pisarkami i socjolożkami, badającymi różne grupy społeczne kobiet. Mówiłyśmy o książkach, poświęconych kobietom walczącym w powstaniu lub polskim zakonnicom, których los jest naprawdę niełatwy. Wysłuchałyśmy historii matek emigrantek, które wyjechały za chlebem i musiały wychowywać swoje dzieci na odległość.

To tylko kilka z wielu tematów, które wybrałam z obszernego programu Kongresu.

Nie obyło się bez emocjonujących dyskusji, jak ta podczas panelu „Opozycjonistki, aktywistki, polityczki” , w czasie której zadałyśmy sobie pytanie: Czy Kongres jako organizacja kobieca powinien chodzić czy nie na manifestacje KOD-u? Odpowiedzi były różne, ale kierunek był wyraźny: Chodzić!

Nie obyło się bez wzruszeń, jak podczas projekcji filmu „Mów mi Marianna” i spotkania z bohaterką filmu, drobną, schorowaną Marianną, która urodziła się jako mężczyzna, ale całe życie walczyła o swoje szczęście i harmonię ciała i duszy.

Mówiąc słowami Edwarda Stachury: Kongres był bogaty w formy, a i w treść niebiedny!

Zanim spotkamy się na następnym Kongresie, pamiętajmy, że hasłem tegorocznego było:

Równość – bo jest to dla nas wielka wartość,

Aktywność – bo nie chcemy być bierne, 

Demokracja – bo to najlepszy ze znanych nam systemów politycznych.

 

Halina S.