Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

ZA NAMI I KONGRES POLSKICH KOBIET W WIELKIEJ BRYTANII

Dodano: 25 kwietnia 2013

 

Są zaradne, kreatywne, przedsiębiorcze i odnoszą sukcesy - taki obraz Polki na Wyspach przedstawił I Kongres Polskich Kobiet, który odbył się w Londynie w dniach 20-21 kwietnia br. W trakcie spotkań i debat wielokrotnie przypominano, że wiek XXI należy do pań.
 
"Chcemy funkcjonować i rozwijać się w środowisku wolnym od stereotypów dotyczących płci czy narodowości" - apelowała podczas otwarcia kongresu jego pomysłodawczyni i jedna z głównych organizatorek, Grażyna Czubińska z Polskiego Centrum Zdrowia Seksualnego w Londynie. W realizacji tej idei pomagały jej liczne polonijne organizacje rezydujące w brytyjskiej stolicy: Polski Uniwersytet Na Obczyźnie, Polish Professionals, Hurricane of Hearts czy klub Polish Your Polish. 
 
 
Cieszącą się dużym zainteresowaniem inicjatywę, odbywającą się pod hasłem "Inspiracje, pasje, sukces", patronatem objęły Stowarzyszenie Kongres Kobiet w Warszawie oraz Ambasada RP w Londynie. 
 
O zachodzącej w społeczeństwach świata zmianie mentalności, związanej z rosnącą rolą kobiet, mówiła podczas inauguracji prof. Magdalena Środa. "Pierwszy Kongres Kobiet w Polsce powstał w 2009 roku, w 20. rocznicę transformacji ustrojowej. Panowie organizowali wtedy różne konferencje i wręczali sobie nagrody. A przecież także Polki transformowały nasz kraj!" - przypomniała znana filozof i feministka. 
 
 
Zaproszona specjalnie na tę okazję marszałkini Sejmu Wanda Nowicka dodała, że kongresy kobiet cieszą się coraz większą popularnością w różnych krajach świata, a z podobnym pomysłem nosi się także polska emigracja w Nowym Jorku. 
 
Podczas siedmiu paneli dyskusyjnych, które odbyły się podczas pierwszego dnia kongresu w Ognisku Polskim, rozmawiano o roli i działalności Polek w różnych dziedzinach życia w Wielkiej Brytanii: polityce, sztuce, biznesie, mediach i środowisku naukowym. Okazało się, że Polki nie są bierne i gdy trzeba coś zmienić, coraz śmielej biorą sprawy w swoje ręce - czy jako radne w swoim okręgu, czy też jako działaczki społeczne i wolontariuszki. 
 
 
POLKA ROKU W UK
 
Wieczorem, już w budynku Ambasady RP w Londynie, podsumowano plebiscyt "Polka Roku w UK". W wyniku głosowania internetowego wyłoniono zwyciężczynię, którą została Agnieszka Kołek - od 4 lat główna organizatorka i kuratorka międzynarodowego festiwalu "Passion for Freedom", odbywającego się corocznie w Londynie. Na swój festiwal laureatka zaprasza przede wszystkim twórców ściganych przez reżimy, z wyrokiem śmierci i z zakazem twórczości. 
 
 
NAGRODY MARSZAŁKINI NOWICKIEJ
 
Nagrody dla pań, które działają na rzecz ważnych problemów społecznych, wręczyła także marszałkini Wanda Nowicka. Uhonorowane zostały: prowadząca organizację "Barka" Ewa Sadowska, zajmująca się przestrzeganiem praw pracowniczych w Wielkiej Brytanii Barbara Pokryszko-Sołtys oraz Elżbieta Vine - założycielka Fundacji Pomocy Polakom w Wielkiej Brytanii. Specjalną nagrodę otrzymała inicjatorka Kongresu Kobiet na Wyspach, Grażyna Czubińska
 
 
Honorowy tytuł Ambasadorki Zjednoczonego Królestwa Polek przyznano natomiast Kasi Maderze - urodzonej w Wielkiej Brytanii polskiej dziennikarce i prezenterce telewizji BBC. 
 
 
Podczas drugiego dnia kongresu odbyła się seria warsztatów dla kobiet, które przeprowadzono na terenie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego. Na zajęciach można się było dowiedzieć m.in. na czym polega sztuka budowania związków, jak być dobrą "bizneswoman" i w czym tkwi tajemnica aranżacji wizerunku.
 
Tekst: Adriana C., londynek.net
Zdjęcia: Aleksandra Musiał