Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

"Wybory Kobiet" - IV Wielkopolski Kongres Kobiet

Dodano: 20 marca 2018

KIEDY: 7 kwietnia w godzinach 8:30 - 19:00

GDZIE: Collegium da Vinci, Aula Artis - Poznań, ul. Kutrzeby 10

WYBORY KOBIET
DZIAŁAM, WSPIERAM, MAM WYBÓR, JESTEM SOBĄ!

Pod takimi hasłami odbędzie się IV Wielkopolski Kongres Kobiet. Hasło „Wybory kobiet” odnosi się do kilku kwestii. Po pierwsze, w 2018 r. obchodzimy stulecie wywalczenia praw wyborczych Polek; po drugie, zbliżają się wybory samorządowe; po trzecie, każda z kobiet na różnych etapach życia dokonuje różnych wyborów, nie zawsze łatwych, na przykład związanych z małżeństwem, macierzyństwem, pracą zawodową, rozwojem kariery, czy działalnością społeczną. Tematów do rozmów o wyborach kobiet będzie więc wiele.

Pytania o ważne w życiu wybory zadamy zarówno polityczkom, aktywistkom, działaczkom społecznym, jak i dziennikarkom, aktorkom oraz sportsmenkom. Posłuchamy Henryki Krzywonos-Strycharskiej, Krystyny Łybackiej, Otylii Jędrzejczak, Doroty Warakomskiej, Małgorzaty Pieczyńskiej, Joanny Jaśkowiak. Na to kim jesteśmy, jak myślimy, jak działamy, jak żyjemy mają wpływ wcześniejsze pokolenia kobiet, które żmudnie torowały drogę do pełni praw Polek.

Chcemy porozmawiać także o ich wyborach, a okazja ku temu jest niebywała – okrągła rocznica wywalczenia praw wyborczych Polek. O tym, z jakimi problemami zmagały się waleczne kobiety 100 i więcej lat temu, jakie strategie działań obierały, by osiągnąć cel, kto im sprzyjał, a kto z nimi walczył, porozmawiamy z ekspertkami/ekspertami z dziedziny historii, literaturoznawstwa i kulturoznawstwa w panelu „100-lecie wywalczenia praw wyborczych Polek”. Mamy świadomość, że droga naszych poprzedniczek „spełznie na niczym” jeśli tu i teraz nie będziemy aktywnie działały w samorządach, sejmie, organizacjach pozarządowych, fundacjach.

 O wspieraniu aktywności kobiet w przestrzeni publicznej porozmawiamy w panelu „Samorząd nas potrzebuje! Bez nas nasze postulaty zostaną na papierze”, a informacje w zakresie opracowania kampanii uzyskamy uczestnicząc w zajęciach „Kobiety skuteczne w kampanii wyborczej”. Doskonałym dopełnieniem będą zajęcia „Aktywna społecznie – jak to zrobić?”.

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, po co to wszystko, po co tyle starań, trudów i pracy, to zapraszamy na zajęcia „Dialog obywatelski: co nam daje równouprawnienie?”. Wyraźnie wybrzmi też „Karta Europejska równości kobiet i mężczyzn”, którą przedstawi Marta Mazurek.

Spotykamy się na Kongresie, by wymieniać się doświadczeniami, wzajemnie uczyć się, wspierać i działać na rzecz kobiet. Będziemy mówiły o trudnych sprawach, takich jak molestowanie seksualne, akcji #MeToo, w jednym z paneli spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „#MeToo… i co dalej?”, a z gościniami panelu „Rak piersi – ukryty wróg kobiet!” porozmawiamy o groźnej chorobie dotykającej wiele pań.

Choroby, niepełnosprawność, podeszły wiek są poważnymi czynnikami ograniczającymi, czy wręcz wykluczającymi ludzi ze społeczeństwa. O tym też będziemy rozmawiać, jednocześnie chcemy jednak wskazać na działania, praktyki, rozwiązania, które przeciwdziałają wykluczeniu. Osoby zainteresowane tymi zagadnieniami zapraszamy na panele „Życie osób z niepełnosprawnościami – dobre praktyki”, „Od aktywności zawodowej do aktywności seniorskiej – pułapki i szanse dla kobiet”, „Aktywne liderki – seniorki”. Hasło WYBORY KOBIET dotyczy także tożsamości płciowej  i seksualnej.

Głos oddamy tym, które chcą opowiedzieć o swoich doświadczeniach, wyborach i drodze do jawnego ukazania, że więź emocjonalna i seksualność kobiet nie zawsze znajduje spełnienie w relacji kobieta - mężczyzna. Zapraszamy do uczestnictwa w panelu „Ona, Ona”.  Z kolei o problemach i wyborach dotyczących określenia tożsamości płciowej usłyszymy w rozmowie „Nowe życie – POMAGAM”.

Na tworzenie i utwierdzanie stereotypowego obrazu kobiety wpływ ma wiele czynników, o których będziemy rozmawiać podczas IV Wielkopolskiego Kongresu Kobiet. Chcemy pokazać, że zarówno współczesna refleksja na ten temat, jak i działania kobiet oraz mężczyzn w tym zakresie wymyka się, wręcz stawia opór tym stereotypom. Kobiecość nie jest sprawą tak jednoznaczną, jak ją stereotypowo przedstawia się. Zapraszamy na spotkanie z młodymi kobietami w panelu „#Mamy Głos”. Będzie można także posłuchać, jak relację kobiecość – feminizm postrzegają  literaturoznawczynie, kulturoznawczynie, twórczynie sztuk plastycznych, reżyserki. O tym porozmawiamy w panelu „Sztuka kobieca/feministyczna”. No właśnie – czy kobiece znaczy feministyczne? To pytanie nie dotyczy tylko sztuki.

Zapraszamy na spotkania z fantastycznymi kobietami i mężczyznami, na panele z ekspertkami/ekspertami i na rozmowy oraz praktyczne porady oraz świetne warsztaty dotyczące  takich kwestii jak: „Jak być sobą w szkole?”, „Każda z nas jest sobą – poczuj to w sobie!”, „Kobieta – człowiek tańczący”, „Mistrzowskie motywacje”, „Domowe biznesy” i bardziej specjalistyczny „Naukowy biznes”.

Nie znaleźliście niczego dla siebie w tym programie? Naprawdę? Naprawdę żadna z tych spraw nie dotyczy Ciebie bezpośrednio ani twojej siostry, mamy, cioci, babci, koleżanki? Nie wierzę! Przyjdź, posłuchaj, zajmij głos! Nie musisz się zgadzać, ale posłuchać warto, wziąć udział w rozmowach jak najbardziej warto. Brak TWOJEGO GŁOSU w sprawach dotyczących ważnych kwestii nurtujących kobiety, oznacza, że za Ciebie zadecydują ci, którzy niewiele wiedzą o problemach kobiet, nie troszczą się o nie, ani nie szanują indywidualnych decyzji kobiet dotyczących ich życiowych wyborów.

DZIAŁAM, WSPIERAM, MAM WYBÓR, JESTEM SOBĄ!

Tekst: Grażyna Gajewska

                                                         

O godzinie 18.00 – 19.00 w Auli Artis zapraszamy na godzinne czytanie performatywne #metoo ze sceny, w reżyserii Uli Kijak.

 

                                                                       

Liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja trwa do 4 kwietnia