Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Warszawianka Roku 2018

Dodano: 14 września 2018

"Silna, zaangażowana, otwarta, tolerancyjna, przyjazna, odważna. Znana i ta jeszcze nie odkryta. Taka jest Warszawa i taka jest jej mieszkanka. Wybieramy razem tę, która w wyjątkowy sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy.

W 1918 roku kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. W stulecie tego wydarzenia ogłaszamy plebiscyt na Warszawiankę Roku. …" – Czytamy w opisie plebiscytu.

 

Wśród dziesięciu nomonowanych – wspaniałych Kobiet działających na rzecz Warszawy, promujacych wartości takie jak: otwartość, tolerancja, równouprawnienie, mających wybitne osiągnięcia w swojej dziedzine, działajacych na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej na terenie Warszawy (z opisu Idei plebiscytu) także Kobiety działające z nami – z kongresowych szeregów. Zachęcałyśmy do głosowania na nie, serdecznie gratulując wszystkim nominowanym, czyli: Sylwii Chutnik, Agacie Diduszko-Zyglewskiej, Leyli Elsanovej, Martynie Goździuk, Krystynie Jandzie, Dorocie Łobodzie, Annie Ojer, Mai Ostaszewskiej, Natalii Szcześniak, Wandzie Traczyk-Stawskiej. Kapituła wyłoniła te wspaniałe dziesięć kobiet z niemal 300 zgłoszonych. A potem była kolej na nas, na nasze głosowanie!

 

Głosowanie trwało do 17 października.

Krystyna Kofta, Adam Bodnar podczas ogłoszenia plebiscytu na Warszawiankę Roku

 

 

„Internautki i internauci - głosujcie, wspierajcie kobiety aktywne, działające na rzecz innych i włączajcie się w to, co robią na co dzień. Samo się nie zrobi! Gratuluję wszystkim nominowanym! Trzymam kciuki za wszystkie, ale zwłaszcza te, które znamy z działań Kongresu Kobiet!” – apelowała Dorota Warakomska, członkini Kapituły plebiscytu.

#warszawiankaroku

 

Wśród nominowanych do tytułu Warszawianki Stulecia: Justyna Budzyńska-Tylicka, Wanda Gertz, Stefania Grodzieńska, Zofia Kuratowska, Agnieszka Osiecka, Irena Sendler, Halina Skibniewska, Maria Skłodowska-Curie, Danuta Szaflarska, Wanda Traczyk-Stawska.