Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Wanda Nowicka na temat apelu Episkopatu o całkowity zakaz aborcji

Dodano: 31 marca 2016

Episkopat wypowiedział się „w obronie życia nienarodzonych”. Bezwarunkowo. Obrona życia brzmi szlachetnie, ale co w istocie ona oznacza? – Głos Wandy Nowickiej w cyklu “Kongres Kobiet po jasnej stronie mocy”

 

Episkopat wspiera piekło kobiet

Episkopat zabrał głos w sprawie aborcji. Wypowiedział się „w obronie życia nienarodzonych”. Bezwarunkowo. Obrona życia brzmi szlachetnie, ale co w istocie ona oznacza? Oznacza ona pozbawienie kobiet resztek praw decydowania o sobie, oznacza całkowite zniewolenie kobiet w sprawach, które je bezpośrednio dotyczą. Poparcie przez Episkopat projektu ustawy wprowadzającej całkowity zakaz aborcji oznacza, że dla Episkopatu życie kobiet nie jest wartością.

Projekt inicjatywy obywatelskiej, jedyny jaki za chwilę będzie dyskutowany w Sejmie, dopuszcza przerwanie ciąży tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety. Natomiast zagrożenie życia niebezpośrednie tj. takie, gdy kobieta nie umrze podczas porodu tylko później, nie będzie już podstawą do aborcji. Nie trzeba dodawać, że zdrowie kobiety nie jest żadną wartością i nie musi być chronione.

Co gorsza, projekt zakłada również karalność kobiet za aborcję, która może, ale nie musi być złagodzona.

Biskupi akceptując projekt, który zmusza kobiety do rodzenia nawet wtedy, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu oraz wtedy gdy płód jest uszkodzony i nie ma szans na przeżycie, albo gdy przeżyje, ale dziecko narażone jest na ogromne cierpienia, wykazują brak jakiejkolwiek empatii dla kobiet, tragedii życiowych, które będą ich udziałem.

Episkopat swoim stanowiskiem wywołuje wojnę ideologiczną, włączając się bezpośrednio w spór polityczny. Pokazuje przy tym obłudę Kościoła w tej sprawie. Nie jest bowiem tak, że Kościół katolicki z równą gorliwością walczy zawsze i wszędzie o całkowity zakaz aborcji. W wielu krajach – nawet tam, gdzie Kościół jest bardzo silny, jak Włochy, Francja, Niemcy – nie walczy równie gorliwie, bo wie, że na taką zmianę nie ma szans.

To Polki – gdy Kościół może domagać się całkowitego zakazu aborcji – będą ofiarami piekła kobiet, które, nieuchronnie w tej kadencji Sejmu, fundamentaliści religijni przy wsparciu Kościoła zgotują kobietom.

Wanda Nowicka

 

Wanda Nowicka – Wicemarszałkini Sejmu RP i posłanka VII kadencji, z wykształcenia jest filolożką klasyczną. Pracowała jako nauczycielka łaciny i angielskiego w warszawskich liceach. Działaczka ruchów kobiecych, feministka i obrończyni praw człowieka. Współzakładała Stowarzyszenie na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo “Neutrum”, współtworzyła Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, którą prowadziła do 2011 r. Była ekspertką Światowej Organizacji Zdrowia.  W latach 1998-2002 była, z rekomendacji PPS, radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Jest laureatką wielu nagród, m.in. w 1994 r. polskiej edycji konkursu Kobieta Europy. W 2000 r. została laureatką Tęczowego Lauru. W 2008 r. odebrała nagrodę Uniwersytetu na Wygnaniu (University-In-Exile Award) od nowojorskiej New School for Social Research. Wykładała w szkole Gender Mainstreamingu w PAN. Jest autorką wielu artykułów, publikacji i raportów.