Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

"W ciemni" Susan Faludi - recenzja

Dodano: 12 grudnia 2017

Kolejna ciekawa książka, która polecamy na prezent to „W ciemni” – nowe dzieło znanej amerykańskiej autorki Susan Faludi. Jest to jej druga książka wydana w Polsce, pierwszą była sławna „Reakcja. Niewypowiedziana wojna przeciwko kobietom”.

Jeśli szukacie lektury lekkiej, łatwej i przyjemnej – to nie będzie to „W ciemni”. To jest raczej trudna historia rodzinna, rozliczająca lata uraz i nagromadzonych niechęci między dzieckiem i rodzicem. Ale za to – jak napisana! Autorka pisze o swoich doświadczeniach z dzieciństwa, spędzonego u boku brutalnego, despotycznego ojca i zastraszonej matki. Pisze o tym, jaką ulgą dla niej, jako nastoletniej dziewczyny było, gdy ojciec opuścił rodzinę. Opisuje, jak przez kolejne lata z wysiłkiem przepracowywała doznane urazy i złe wspomnienia. Pomogła jej w tym praca zawodowa, feministyczne zaangażowanie i osobiste pasje: „Czy wybrałam bycie feministką? Czy nie było to czymś, co odziedziczyłam, co wykształciło się z historii mojego dzieciństwa, nad którą nie miałam władzy?”

Życie jednak nigdy nie szczędzi niespodzianek i wiele lat później autorka otrzymuje tajemniczego maila od ojca, który – po 30 latach nieobecności w jej życiu – oznajmia, że… dokonał zmiany płci.

„W ciemni” jest historią złożoną, historią odkrywania na nowo ojca w postaci kobiety, szukania przyczyn tragedii swojej własnej rodziny  i rodziny ojca, dokopywania się do wojennej traumy małego chłopca, który stał się potem jej ojcem.

Osobiste rozliczenie Susan i jej ojca wpisuje się w szerszy kontekst historii i kultury Węgier, skąd pochodził ojciec. Jego historia jest równocześnie wspomnieniem zagłady Żydów i analizą przerażającego wpływu Holokaustu na losy poszczególnych rodzin i jednostek: „Po I wojnie światowej sytuacja węgierskich Żydów radykalnie się zmieniła: z najbardziej zasymilowanej populacji w Europie stali się grupą najbardziej prześladowaną, objętą jednymi z pierwszych antysemickich ustaw nowego stulecia, (...), a w końcu stali się obiektem najsystematyczniej przeprowadzonej kampanii eksterminacyjnej, Holokaustu”.

Tak wiec historia nieszczęśliwego dzieciństwa Susan splata się z dramatyczną historią jej ojca: „Mój ojciec i ja toczyliśmy bitwę o czas, przeszłość i przyszłość”.

Wiele rodzin ma swoją własną ciemnię – miejsce, gdzie kryjemy kompleksy, nieszczęścia i dramaty. Wyciągnięcie tych dramatycznych historii z ciemności na światło dzienne ma często charakter uzdrawiający. Czytajmy zatem „W ciemni” jako historię zmagań, przestrogę, ale i promyk nadziei w trudnych rodzinnych przeżyciach.

„W ciemni”, Susan Faludi, nowość wydawnictwa Krytyka Polityczna, matronat Kongresu Kobiet

WYWIAD Z SUSAN FALUDI