Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

VII Kongres Kobiet już za nami!

Dodano: 14 września 2015

To wielkie wydarzenie pod hasłem: „Jak nie my, to kto? Jak nie teraz, to kiedy?“, na które zarejestrowało się blisko osiem tysięcy kobiet (i mężczyzn) z całej Polski, miało miejsce 11 i 12 września na Torwarze. W otwarciu oprócz „matek-założycielek“ Kongresu Kobiet – Henryki Bochniarz i Magdaleny Środy, a także prezeski Stowarzyszenia Kongres Kobiet, Doroty Warakomskiej – uczestniczyła pani premier Ewa Kopacz, która w swoim wystąpieniu podkreśliła zasługi Kongresu dla wyrównywania praw w życiu społeczno-politycznym polskich kobiet. Na uroczystości obecna była też pani Anna Komorowska, której Kongres podziękował owacją za wsparcie dla kobiet związanych ze Stowarzyszeniem i ruchem społecznym Kongres Kobiet podczas prezydentury Bronisława Komorowskiego. Z uwagi na toczące się właśnie obrady Sejmu krótko wystąpiła marszałkini Małgorzata Kidawa-Błońska, którą kongresowiczki przyjęły z wielkim entuzjazmem.

Na VII Kongresie Kobiet odbyła się debata z udziałem polityczek różnych ugrupowań (głównie centro-lewicowych), które mówiły o tym, jakiej chcą Polski dla kobiet. W centrach tematycznych miały też miejsce dziesiątki sesji, paneli i warsztatów, poświęconych m.in. zdrowiu kobiet, poprawie ściągalności alimentów, prawom dziecka, aktywizacji kobiet w naukach ścisłych, biznesie i nowych technologiach, wyzwaniom stojącym przed młodymi kobietami, ekologicznej encyklice papieża Franciszka, integrowaniu społeczności wiejskich oraz służbom mundurowym, które bardzo licznie stawiły się na tegorocznym Kongresie Kobiet.

Podczas Kongresu swój Raport otwarcia przedstawił Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, a także Leszek Jażdżewski, twórca akcji „Świecka szkoła“, w ramach której zbierano podpisy także na VII Kongresie. Kolejne raporty dotyczyły dyskryminacji w szkole i potencjału technologicznego kobiet.

Ważnym tematem VII Kongresu Kobiet była także paląca kwestia dotycząca pomocy uchodźcom i uchodźczyniom. W ich imieniu przemawiali Leyla Elsanova z Czeczenii, Salwa Khalaf Rasho z Kurdystanu i Ziyad Raoof, pełnomocnik rządu regionalnego Kurdystanu w Polsce. Przez czas trwania Kongresu Fundacja Ocalenie zbierała rzeczy (ubrania, wyprawki szkolne…) dla uchodźców.

Opiekunkami i uczestniczkami kongresowych sesji były m.in.: ministra Małgorzata Fuszara, prof. Monika Płatek, Henryka Bochniarz, prof. Magdalena Środa, prof. Ewa Łętowska, Barbara Labuda, wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Agnieszka Graff, Kazimiera Szczuka, Barbara Nowacka, Ewa Rumińska-Zimny, Ewa Sufin-Jacquemart, a także ministry: Małgorzata Omilanowska, Joanna Kluzik-Rostkowska, Lena Kolarska-Bobińska.     

 

Nagrodę Różnorodności Kongresu Kobiet otrzymał premier Jerzy Buzek, natomiast laureatką Nagrody VII Kongresu Kobiet  została jego bardzo zaangażowana działaczka, Agnieszka Graff.

 

Laureatka przedstawiła listę postulatów, które Stowarzyszenie Kongres Kobiet skierowało następnie do pana prezydenta, pani premier i do parlamentarzystów.

LISTA POSTULATÓW VII KONGRESU KOBIET

I jeszcze zdanie o wydarzeniach towarzyszących Kongresowi Kobiet: w części artystycznej wystąpiła m.in. Hanna Banaszak, a także zespół Lejdis bez Gentlemen. Hymn Kongresu wykonały Majka Jeżowska i Anna Jurksztowicz. Do działania i większej aktywności namawiały kobiety aktorka Katarzyna Żak, dziennikarka i producentka Mariola Bojarska-Ferenc oraz sportsmenka Otylia Jędrzejczak, a także przedstawiecielki licznie reprezentowanych na VII Kongresie kobiet ze służb mundurowych, których wystąpienia kongresowiczki przyjęły bardzo gorąco.

I jeszcze trochę danych liczbowych. Podczas Kongresu odbyły się cztery sesje plenarne, 41 paneli i 21 warsztatów w dziesięciu centrach tematycznych.  

Na VII KK pojawiło się 30 grup zorganizowanych. Było w naszym licznym gronie 20 dyplomatek, dyplomatów i gościń i gości z zagranicy (m.in. z: Holandii, Filipin, Niemiec, Finlandii, USA, Kirgistanu, Węgier, Czech, Wielkiej Brytanii, Czeczenii i Kurdystanu).

W VII Kongresie Kobiet uczestniczyło 120 osób ze świata mediów (w tym przedstawicielki i przedstawiciele wszystkich najważniejszych stacji telewizyjnych, radiowych i redakcji prasowych oraz internetowych).

VII Kongres Kobiet to także wolontariuszki i wolontariusze! Bez nich nie byłoby tego wydarzenia! A wśród nich ok. 120 osób, które stanowiły wolontariat ogólny i prasowy (25 osób). Wśród wolontariuszek i wolontariuszy byli aresztanci i aresztantki z aresztów na Bemowie (mężczyźni – 10) i na Grochowie (kobiety – 29).

W odczuciach uczestniczek VII Kongres Kobiet był: merytoryczny, energetyczny i dynamiczny. Takie opinie otrzymujemy. Publikacje (relacje mediowe, podsumowania) załączamy oddzielnie na naszej stronie. 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, które i którzy 11 i 12 września byli z nami na Torwarze, współtworząc wspaniałą atmosferę tego niezapomnianego wydarzenia!  

    

 

 

 

 

 

Zdj. Marzena Chińcz i Kongres Kobiet

 

WIĘCEJ INFORMACJI O VII KONGRESIE KOBIET