Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

V Kongres Kobiet Pomorza

Dodano: 27 września 2016

V Kongres Kobiet Pomorza

17 września 2016 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbył się V Kongres Kobiet Pomorza. Hasłem przewodnim Kongresu było słowo TABU. KKP to wydarzenie niezwykle – ponad 450 uczestniczek, wypełnione po brzegi sale, merytoryczne dyskusje, ekspercka wiedza, tematy ważne dla kobiet – i całego społeczeństwa obywatelskiego, aktywny udział publiczności i wspaniałe gościnie z różnych stron Polski i Europy.

Kongres Kobiet Pomorza rozpoczął się wystąpieniem Chóru Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, pod dyrekcją Anny Ekielskiej-Skóry. Chór, swoim wykonaniem utworu Rewolucja, porwał publiczność. Po oficjalnym otwarciu Kongresu, oraz złożeniu na ręce Krystyny Kacpury podziękowań za 25 lat walki o prawa kobiet Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, osoby zgromadzone w Audytoriom ECS miały możliwość wysłuchania 4 mów motywacyjnych  - 4 różnych kobiet, 4 różnych tematów, wszystkie dotykające ważnych, kluczowych dla kobiet kwestii. Przemawiały: Teresa Kamińska, Sylwia Chutnik, Maria Pawłowska, Paulina Palian.
Uczestniczki i uczestnicy Kongresu mogli wziąć udział aż w 10 warsztatach/panelach. Opiekunki merytoryczne wydarzenia – członkinie Trójmiejskiej Akcji Kobiecej i specjalistki z Europejskiego Centrum Solidarności nawiązując do hasła TABU przygotowały spotkania/panele/warsztaty m.in.: Tak, odważę się być ekspertką – dlaczego kobiety obawiają się zabierać głos publicznie i jak to zmienić?; Tabu w Edukacji – o czym w szkołach się nie mówi? O czym nie mówią władze powiatowe, dyrektorzy_ki szkół?; Mistrzynie – tabu w kobiecym sporcie; Brzydkie słowo na F – o co tak na prawdę chodzi w feminizmie; O seksie – hedone znaczy przyjemność; sPrawa Kobiet – jak wygląda przestrzeganie praw kobiet, co możemy zrobić żeby te prawa egzekwować?; Kobieta w świecie wielu kultur - Czy i kiedy kultura zaczyna mieć wpływ na rolę kobiety w społeczeństwie?. Ponadto w  ramach KKP odbyły się dwa spotkania autorskie – z Martą Abramowicz, autorką książki „Zakonnice odchodzą po cichu” oraz Sylwią Chutnik – autorką m.in. "Kieszonkowego atlasu kobiet", "Dzidzi", "Cwaniar", "W krainie czarów", "Jolanty".

Na zakończenie – dwie „kobiety renesansu”, autorytety , naukowczynie – prof. Monika Płatek i prof. Małgorzata Fuszara, podsumowując Kongres próbowały odpowiedzieć na pytanie: Co dalej?. Wystąpienia, przed pełną salą w Audytorium, wielokrotnie przerywano oklaskami.

Przez cały dzień towarzyszyła nam znakomita Jadźka Rysuje, która w graficznej formie zapisywała najważniejsze myśli i przesłania płynące z wystąpień i wybranych paneli tematycznych.

 Po oficjalnym zakończeniu Kongresu uczestnicy i uczestniczki mogli wziąć udział w jednej z 3 dodatkowych stacji, którą przygotowały organizatorki:

  • Film Kobieta bez przestrzeni ze wstępem Elżbiety Jachlewskiej
  • Zwiedzanie Stoczni Gdańskiej - Stocznia jest kobietą – Metropolitanka z Anną Miller
  • Zwiedzanie wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności m.in. z Małgorzatą Tarasiewicz

Śmiało możemy powiedzieć że V Kongres Kobiet Pomorza spełnił nasze najśmielsze oczekiwania!  

Kongres Kobiet Pomorza przygotowała grupa zaangażowanych kobiet, działających w ramach nieformalnej sieci Trójmiejska Akcja Kobieca. Zawodowo zajmujemy się różnymi profesjami – są wśród nas artystki, pisarki, inżynierki, profesorki, kulturolożki, prawniczki, muzyczki, psycholożki, przedsiębiorczynie i bizneswomen, studentki, uczennice i nauczycielki - a łączy nas jedno – chcemy część naszego czasu wolnego przeznaczać na działania na rzecz równości. Wierzymy, że warto rozmawiać, nawet na trudne tematy i naszym zaangażowaniem zmieniać rzeczywistość. Dla wszystkich nas praca przy Kongresie Kobiet Pomorza to nasz trzeci, czwarty, a czasami nawet piąty „etat”. To praca społeczna, wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego – społeczeństwa świadomie decydujących obywateli i obywatelek.