Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Udział kobiet w wyborach samorządowych - relacja z konferencji

Dodano: 13 listopada 2014

„Udział kobiet w wyborach samorządowych“ – konferencją prasową w Kancelarii Premiera Rady Ministrów współogranizowaną przez pełnomocniczkę rządu ds równego traktowania, ministrę Małgorzatę Fuszarę, a także przez nas, biuro Stowarzysznia Kongres Kobiet, i Instytut Spraw Publicznych podsumowałyśmy kończącą się kampanię wyborczą do samorządów.

Na wstępie spotkania z przedstawicielami mediów pełnomocniczka, prof. Małgorzata Fuszara, zwróciła uwagę na to, że brak kobiet w wyborach to stracone szanse i zmarnowany kapitał. Ograniczając role kobiet, połowie społeczeństwa mówi się: „Wasze doświadczenie jest nieważne.“ Bariery, jakie napotykają kobiety, mają charakter instytucjonalny, ale barierami są też stereotypy: – Kiedyś twierdzono, że czynniki kulturowe są najważniejsze, teraz są to bariery instytucjonalne – prof. Fuszara zwróciła też uwagę na fakt, że w tym roku po raz pierwszy wybory odbywają się „pod panowaniem systemu kwotowego.“ To także dzięki temu kobiety stanowią 45 proc. na listach do sejmików i powiatów.

Aleksandra Niżyńska, analityczka z Obserwatorium Równości Płci przy Instytucie Spraw Publicznych, przedstawiła następnie relację z monitoringu list wyborczych w całym kraju. Odsetek kobiet na listach wyborczych wzrósł o siedem procent – taki jest m.in. wynik obserwacji, prowadzonej przez Instytut. – Ważna jest nie tylko liczba kobiet, ale i miejsca, z których kandydują – podkreślała Niżyńska.

Dorota Warakomska, prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet, stwierdziła na wstępnie, że cieszy nas jako Kongres Kongres duża liczba startujących kobiet. – To efekt wspomagania kobiet. Zaczynają widzieć siebie jako sprawczynie działań samorządowych – mówiła Dorota Warakomska. – Prowadzimy kampanię profrekwencyjną. Zachęcamy wszystkich, by głosowali. Nie oddawajmy swoich praw wyborczych. Szukajmy kobiet na listach, bo różnorodność jest potrzebna! – przekonywała, przytaczając treść z Listu otwartego Kongresu Kobiet, który wystosowałyśmy, apelując o udział w wyborach (List na naszej stronie www.) – Z monitoringu, który prowadzimy, wynika, że wiele kobiet startuje po raz pierwszy. Kobiety częściej decydują się kandydować z komitetów niezależnych – relacjonowała wyniki naszych obserwacji prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Dorota Warakomska zwróciła też uwagę na kuriozalne praktyki kampanijne, o których wiemy od naszych regionalnych pełnomocniczek. Jedną z nich jest dopuszczenie do debaty wyborczej kobiet, które zdobędą najwięcej sms-ów. – To dyskryminująca praktyka – mówiła. Zdaniem prezeski naszego stowarzyszenia bardzo ważna jest frekwencja. Jest ona dowodem siły, ale i słabości.

Jako dziennikarka Dorota Warakomska zaapelowała do koleżanek i kolegów po fachu, by dostrzegali kobiety. – Zauważajcie, że są kandydatki. Kobiety, które chcą i mogą wiele zmienić – przekonywała.

 

„Samorząd to serce demokracji i jej fundament. Weź udział w wyborach, buduj demokrację w Polsce! GŁOSUJ NA KOBIETY! Demokracja samorządowa bez kobiet to połowa demokracji“  

Kongres Kobiet       

zdj. Marzena Chińcz