Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Strajk szkolny - piątek 10 marca

Dodano: 9 marca 2017

Wspieramy ZNP w zbieraniu podpisów podwnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum ws. reformy edukacji. (Listę można pobrać na www.referendum-szkolne.pl)

10 marca, w najbliższy piątek odbędzie się "strajk szkolny".

To ogólnopolska akcja, której celem jest zamanifesowanie sprzeciwu wobec deformy edukacji.

"Strajk" polega na nieposyłaniu dzieci do szkoły i jest inicjowany przez organizacje rodziców. [więcej info tutaj: http://rodzicemajaglos.pl/szkolny-protest/]

 

"Rozumiem dystans, a nawet niechęć rodziców, którzy nie chcą przyłączyć się do strajku, ponieważ uważają, że oznacza to „wykorzystywanie” dzieci w wojnie politycznej. Problem w tym, że uczniowie już zostali „wykorzystani” w rozgrywce politycznej, bo za taką trzeba uznać deformę edukacji. Tempo i zakres wprowadzanych zmian nie mają merytorycznego uzasadnienia. Mają za to uzasadnienie polityczne, co przyznał nawet wiceminister edukacji Maciej Kopeć, stwierdzając, że wprowadzanie reformy jest „uzależnione od kalendarza wyborczego”, czyli od terminu wyborów samorządowych, w których rodzice będą mieli okazję „podziękować” samorządowcom za aplikowanie zmian w systemie edukacji." - pisze Małgorzata Sikorska na punkts.blog.polityka.pl (czytaj więcej)

 

"Dlaczego moje dzieci są traktowane jak obywatele drugiej kategorii? Dlaczego tematy konkursowe uprzywilejowują katolików i zwolenników PiS? Dlaczego pisząc o bohaterach historii najnowszej, gimnazjaliści muszą się skupiać na Lechu Kaczyńskim, a nie mogą wybrać np. Władysława Bartoszewskiego, Bronisława Geremka czy Jacka Kuronia? Dlaczego jest konkurs wiedzy biblijnej, a nie ma konkursu wiedzy o świeckim dorobku oświecenia? Albo o innych religiach?

Szkoły publiczne mają być dla wszystkich obywateli. Ja też płacę podatki, a nie jestem wyborcą PiS. Żądam więc, by moje dzieci miały zapewnione równe szanse startu w życiu – tak jak nakazuje konstytucja zabraniająca dyskryminacji.

(...)I właśnie dlatego, pani minister, jutro moje córki i ja będziemy przeciw pani strajkować. Wraz z nami strajkować będą tłumy innych dzieciaków i ich rodziców.

A tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali na udział w proteście, serdecznie namawiam i zachęcam: chodźcie z nami!" Wojciech Maziarski, Gazeta Wyborcza (czytaj cały felieton)

 

Więcej na temat nowej podstawy programowej tu: goo.gl/KTrbvv

 

Tutaj opinia Rady Języka Polskiego: goo.gl/PyvLbh

 

Tu opinia Rady Wydziału Historycznego UW: goo.gl/F2Rngc

 

Tu opinia prof. Łukasza Turskiego na temat podstawy programowej do fizyki: goo.gl/tJCC4V

Copy short URL
 

 

Copy short URL