Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Start-upy i start-uperki w Izraelu

Dodano: 4 września 2017

Ambasada Izraela już po raz drugi partneruje nam podczas ogólnopolskiego Kongresu Kobiet. Wspólnie wzmacniamy kobiety w świecie innowacji i start-upów. O tym, dlaczego warto się angażować, wspierając kobiety w nowych technologiach, Ruth Cohen-Dar, Pani Wiceambasador Izraela w Polsce.

Z czego to wynika, że Izrael lubi start-upy, a star-upy lubią Izrael?

– W moim pojęciu, Izrael sam w sobie jest projektem start-upowym. Do zbudowania start-upu potrzebnych jest wiele czynników, a wśród nich: wizja, potrzeba i zespół. Warto pamiętać, że historia Izraela oparta jest na wizji Theodora Herzla , która powstała na fali antysemityzmu w Europie. Dwie inne ważne kwestie to kultura innowacji oraz wsparcie ze strony rządu. 

 Na czym polega izraelski ekosystem start-upowy?

– Cały ekosystem oparty jest na kilku istotnych graczach. Pierwszy to rząd, który wspiera całą przestrzeń ekosystemu poprzez rożnorodne programy, następnie mamy sektor prywatny, kręgi akademickie oraz wojsko, to bardzo ważny gracz. W naszym ekosystemie bardzo często spotykamy projekty tworzone przy współpracy wszystkich lub części z tych graczy.     

Jak dużo kobiet w Izraelu i Jerozolimie tworzy start-upy? Czy ich (kobiet, kobiecych start-upów) liczba rośnie?

– Jest to około 30 proc. I wciąż ich przybywa. Zdajemy sobię sprawą, że cały czas jest to mała liczba, ale od kilku lat ten procent stale wzrasta. Warto pamiętać, że w naszym ekosystemie funkcjonują nie tylko start-uperki, ale także inwestorki.

Jakiego typu star-upy tworzą kobiety?

– Kobiety zmierzają we wszystkie możliwe kierunki, od matematyki, biologii i innych dziedzin akademickich, poprzez programowanie i IT, oraz sztuczną inteligencję.

Dlaczego warto zachęcać kobiety do tworzenia start-upów?

– Start-upy to świetna okazja, by realizować swój potencjał, przełamywać bariery, rozwijać się i poszerzać własne pole do odnoszenia sukcesów.

Jak zachecać kobiety do tworzenia i prowadzenia star-upów?

– Pierwszą i nadrzędną kwestią jest edukacja. To dzięki niej możemy przekonywać kobiety od najmłodszych lat. Później musimy się upewnić, że kobiety są wystarczająco wspierane, aby mogły osiągać sukcesy z własnymi start-upami.

Czy start-uperki w Izraelu się wspierają? (Tworzą sieci, współpracują…)

– Społeczność start-upowa jest szeroko otwarta i bardzo się wspierająca – bez względu na płeć. Ale mamy kilka dobrych przykładów solidarności przedsiębiorczyń, jak np.: WMN (WOMEN), inkubator założony przez kobiety i dla kobiet, w celu wsparcia istniejącego projektu. Inna ciekawą inicjatywą jest SheCode, którego misją jest szkolenie dziewczyn w wieku licealnym z zakresu narzędzi IT.  

Dlaczego Ambasada Izraela uważa, że warto wspierać polskie start-uperki – także podczas IX Kongresu Kobiet?

– Wierzymy we wspieranie kobiet, a w polskiej społeczności star-upowej, która stale się rozwija, tkwi wielki potencjał. Jako Ambasada Izraela tu, w Polsce, za misję obraliśmy sobie budowanie symbolicznych mostów między Izraelem a Polską. Chcemy dzielić się z Polkami i Polakami naszą wiedzą i doświadczeniem.

Podczas IX ogólnopolskiego Kongresu Kobiet w Poznaniu mamy okazję  dotrzeć do szerokiej społeczności kobiet. I możemy podzielić się z nimi naszą innowacyjną historią ekosystemu, który funkcjonuje w izraelskim społeczeństwie start-upowym.

Ruth Cohen-Dar – Radca-Minister, Wiceambasador Izraela w Polsce – urodzona na pustyni Negev w rodzinie pionierów, którzy założyli wioskę koło Aszkelonu. Jej matka jest przedstawicielką trzeciego pokolenia mieszkańców Jerozolimy, a rodzice ojca pochodzili z Grecji.

Odbyła trzyletnią służbę w Siłach Obronnych Izraela w stopniu oficera. Ruth jest magistrem nauk politycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

W 1986 r. rozpoczęła pracę w MSZ w Jerozolimie. Służyła w izraelskich placówkach dyplomatycznych w Wiedniu i Waszyngtonie. Do sierpnia 2014 r. była Dyrektorem Departamentu Komunikacji w MSZ w Jerozolimie, następnie objęła funkcję Wiceambasador Izraela w Polsce.

 

Dorota Warakomska o Izraelu jako kraju start-upów i o wspólnych inicjatywach na rzecz kobiet:

Na Izrael patrzymy często stereotypowo przez pryzmat historii, kultury, a tymczasem Izrael to innowacyjność. To wiodący kraj jeśli chodzi o tworzenie nowych firm, start-upów, a Kongres Kobiet chce promować dobre wzorce, odwagę w działaniu, śmiałe patrzenie w przyszłość i stawianie na kobiety.

Przykład izraelských start-upów pokazuje, ile można osiągnąć, kiedy przełamuje się bariery we własnym myśleniu. W końcu Izrael to jeden wielki start-up.

Ambasada Izraela, która prawie w stu procentach ma obsadę kobiecą, jest modelową instytucją do współpracy. Kobiety rozumieja potrzeby kobiet, są bardziej nastawione na siebie i otwarte na wspólne działania.

Polecamy Centrum start-upowe na IX ogólnopolskim Kongresie Kobiet!