Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

RODZICE, PODZIELCIE SIĘ URLOPEM!

Dodano: 25 maja 2013

„Weź urlop, ojcze!” – apelują Instytut Spraw Publicznych, Kongres Kobiet i „Gazeta Wyborcza”. Akcja ma na celu upowszechnienie urlopów ojcowskich w Polsce oraz lobbing na rzecz zagwarantowania w ramach rocznych urlopów rodzicielskich miesiąca tylko dla ojców.

Przedstawiciele koalicji „Weź urlop ojcze!” spotykają się w środę w tej sprawie z wicemarszałkinią Sejmu Wandą Nowicką. Chcą przedstawić jej swoje postulaty: oprócz gwarancji czterech tygodni urlopu tylko dla mężczyzn są to: wydłużenie okresu na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego do siódmego roku życia dziecka oraz dofinansowanie żłobków i przedszkoli i przeprowadzenie szerokiej kampanii na rzecz zaangażowanego ojcostwa. 


Przed spotkaniem przedstawiciele ruchu zorganizowali przed Sejmem happening połączony z konferencją prasową. Jak podkreślali, procedowany właśnie w Sejmie projekt, wprowadzający roczne urlopy rodzicielskie „ze względów politycznych przechodzi w tej chwili w piorunującym tempie”. 

– Obawiamy się, że ustawa w tej wersji nie da tych skutków, dlatego, że po pierwsze nie daje żadnego kawałka tego z nazwy urlopu rodzicielskiego tylko ojcu, po drugie ogranicza czas wykorzystania tego urlopu do jednego roku – mówił Piotr Pacewicz z „Gazety Wyborczej”. 


Jego zdaniem, zaowocuje to utrwaleniem obowiązującego stereotypu, zgodnie z którym to wyłącznie kobieta zajmuje się małym dzieckiem. – Dlatego postulujemy, żeby (...) uzupełnić i poprawić ustawę rodzicielską tak, żeby spełniła swoją rolę i żeby przeprowadzić aktywna kampanię na rzecz zaangażowanego ojcostwa – dodał Pacewicz. 

– Ta kampania jest także w obronie dzieci, ponieważ dzieci mają prawo i do mamy i do taty, tymczasem konserwatywny pomysł na urlopy rodzicielskie w wersji rządowej to prawo ojców de facto ogranicza – podkreślił. Prezes Instytutu Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk zwracał uwagę, że „skuteczna polityka poprawiania dzietności musi być oparta o zasadę równego dostępu do rynku pracy i wyrównywania szans kobiet i mężczyzn”. 

– Tzn. nie może być tak, że kobieta jest zmuszona do wyboru między macierzyństwem i karierą zawodową. Ten model już testowaliśmy i on się nie sprawdził więc ta ustawa musi uwzględniać to, żeby rodzice dzielili się obowiązkami opiekuńczymi, po to, żeby oboje mieli mniej więcej równe szanse na rynku pracy – podkreślał. – Pomysł, żeby część urlopu była tylko dla mężczyzny będzie instrumentem zmiany społecznej, zmiany stereotypu i zmiany nawyków – dodał Kucharczyk. 

Do promowania urlopów tacierzyńskich zachęcał także obecny na konferencji ambasador Szwecji Staffan Herrström. W Szwecji obecnie dwa miesiące urlopu są dedykowane wyłącznie dla ojca, jeśli z nich nie skorzysta, dni te przepadają, matka nie może ich wykorzystać. Jak informował ambasador, zanim wprowadzono ten przepis, 50 proc. ojców korzystało z możliwości wzięcia urlopu ojcowskiego. 

– Po wprowadzeniu obowiązkowych dwóch miesięcy 82 proc. ojców korzysta z urlopu ojcowskiego. To świadczy o tym, że dużo większa liczba ojców chciała skorzystać z urlopu, ale nie korzystała z niego wcześniej z powodu braku właściwej atmosfery – przekonywał Herrström. 

– Wprowadzenie obowiązkowych dwóch miesięcy dla ojca było też sygnałem dla pracodawców, że mężczyźni też mają dzieci i poprawiło sytuację kobiet na rynku pracy – podkreślał. 

Nowicka, która wyszła do uczestników konferencji, mówiła, że sama jest „wielką zwolenniczką urlopów rodzicielskich” i przypomniała, że przygotowała projekt ustawy wydłużający urlopy ojcowskie z obecnych dwóch tygodni do dwóch miesięcy. – Jak na razie ten projekt utknął i nie jest procedowany, ale mam nadzieję, że będzie można do tej koncepcji wrócić – powiedziała.

Kampanii towarzyszy plenerowa wystawa „Życiowa układanka”; można ją oglądać do 7 czerwca w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, przy hotelu Bristol. Składają się na nią zdjęcia nadesłane na konkurs zorganizowany w ramach akcji. 

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym obecnie pracuje Sejm, zakłada m.in., że po urodzeniu dziecka przysługują 52 tygodnie płatnego urlopu. Składa się na nie: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (obecnie są to cztery tygodnie) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka. Niektóre postulaty ruchu „Weź urlop ojcze!” zawarte były w poprawkach do projektu, które proponowała kancelaria prezydenta. Ponieważ jednak ustawa procedowana jest pod dużą presją czasu, przyjęto rozwiązanie, że po półtora roku jej funkcjonowania minister pracy dokona jej przeglądu i wówczas nastąpi ewentualna nowelizacja.

 

Źródło: PAP

Fot. Wojciech Surdziel