Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

RELACJA: ZA NAMI PRZEDKONGRESOWA KONFERENCJA PRASOWA

Dodano: 12 czerwca 2013

Inny od poprzednich, ale na pewno ciekawy i pełen pozytywnej energii – tak o piątym już kongresie mówią organizatorki. Wydawało nam się, gdy organizowałyśmy pierwszy kongres, że będzie to jednorazowa inicjatywa. Ale ten ruch się rozwija i widać, że jest potrzebny – mówiła przewodnicząca Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet Henryka Bochniarz na konferencji prasowej.

Zapowiedziała, że tegoroczny kongres będzie się nieco różnił od poprzednich. - Jesteśmy już na takim etapie, że wychodzimy poza problemy kobiet, chociaż nigdy nie skupiałyśmy się wyłącznie na nich – mówiła. W tym roku mowa więc będzie m.in. o mężczyznach – zaplanowano dwa panele pod hasłem "Mężczyzna – istota nieznana". Mimo żartobliwej nazwy, poruszane na nich będą poważne problemy dotyczące np. zdrowia mężczyzn, czy dyskryminacji w sprawach rodzinnych.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Kongresu Kobiet Dorota Warakomska, podczas kongresu odbędzie się pięć sesji plenarnych, 25 paneli równoległych, a także warsztaty i międzynarodowe spotkania ministrów przy tzw. okrągłych stołach. W kuluarach – jak co roku - zorganizowany zostanie Park Kobiet, gdzie zaprezentuje się ponad 100 wystawców.

Wśród tematów sesji plenarnych znajdą się m.in.: przyszłość Polski i Europy, solidarność międzypokoleniowa, równość szans, przedsiębiorczość kobiet, a także relacje z bliskimi i różnorodność kulturowa. Po raz pierwszy w programie znalazł się panel skierowany szczególnie do młodych kobiet, a poświęcony pojęciu dziewczyńskości.

Danuta Waniek poprowadzi panel na temat kobiet w służbach mundurowych. Jak zapowiedziała, prezentowany na nim będzie raport na temat sytuacji kobiet służących w wojsku, policji i innych formacjach.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka prowadzić będzie debatę poświęconą osobom niepełnosprawnym. Poinformowała, że poprzedzi ją spektakl Teatru Osób Niepełnosprawnych TEATR O.N., któremu Nowicka patronuje i wspiera, m.in. w staraniach o zorganizowanie mu siedziby w Warszawie.

Zaplanowano warsztaty m.in. na temat autoprezentacji, zdrowia, strategicznego planowania przyszłości, czy znajdowania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Kongresowi, jak co roku, towarzyszą również wydarzenia kulturalne. W piątkowy wieczór wystąpi Andrzej Sikorowski z córką Mają w ramach specjalnie przygotowanego na tę okazję Koncertu dla Partnerstwa. Na sobotę zaplanowano recital Marysi Sadowskiej. Będzie można także zobaczyć m.in. wystawę fotograficzną Gender Blender i innowacyjny projekt Ladacznica, będący połączeniem designu i psychologii. Uczestnicy kongresu będą mogli także obejrzeć film "Dzień Kobiet".

Tak jak w ubiegłych latach gościem specjalnym kongresu będzie premier Donald Tusk. Wśród zagranicznych gości znajdą się m.in. księżna Ameerah Al-Taweel z Arabii Saudyjskiej oraz działaczki na rzecz praw człowieka z Afganistanu i Kuwejtu. W sumie na kongresie reprezentowane będą 32 państwa.

- Kongres Kobiet spina wiele inicjatyw na rzecz kobiet i nadaje im skalę. To jak efekt megafonu. Głosy indywidualnych kobiet czy organizacji są słabo słyszalne, ale zebrane we wspólny przekaz przynoszą szeroki wydźwięk – podkreśliła Bochniarz.

Warakomska dodała, że pięć lat to okazja do podsumowań i wytyczania sobie nowych celów. „Podsumowujemy minione pięć lat. Patrzymy na sukcesy, a jest ich niewątpliwie wiele. Wyciągamy wnioski z tego, co jeszcze nie zostało zrobione i jasno widzimy, że bez partnerstwa w szerokim tego słowa znaczeniu, nie da się wiele osiągnąć” – podkreśliła, odwołując się do hasła tegorocznego kongresu.

V Kongres Kobiet odbędzie się w Sali Kongresowej w piątek i sobotę. Podobnie jak w latach ubiegłych na Pałacu Kultury i Nauki został umieszczony baner reklamujący imprezę.

 

Źródło: PAP

fot. Wojciech Surdziel