Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

RELACJA: MAMA TEŻ MA PRAWO ODPOCZĄĆ!

Dodano: 28 czerwca 2013

Kilkoro dzieci niepełnosprawnych z Elbląga i okolicznych wsi mogło, wspólnie ze swoimi matkami, przez dwa tygodnie wypoczywać na koloniach letnich w Mikoszewie na Mierzei Wiślanej. Przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki wspólnej inicjatywie Kongresu Kobiet i Elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Kiedy rodzi się dziecko niepełnosprawne, obowiązek opieki nad nim przejmuje najczęściej mama. W zamian za długie lata bardzo ciężkiej, całodobowej pracy państwo wypłaca jej świadczenie rehabilitacyjne w wysokości – 820 zł – pod warunkiem całkowitej rezygnacji z pracy zarobkowej. Od tej kwoty ( sic!) obliczana jest jej przyszła emerytura. Dla wielu rodzin oznacza to standard życia na najniższym poziomie. W takiej sytuacji wszelkie dostępne siły i środki kierowane są na dziecko, a jakikolwiek wyjazd w celu podreperowania zdrowia samej mamy wydaje się graniczyć z cudem.

A jednak się udało! Pomysł zorganizowania letniego wyjazdu, na którym opiekę miałyby zapewnione nie tylko niepełnosprawne dzieci, ale także ich prawne opiekunki, narodził się w głowie Jadwigi Król, elblążanki, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, która sama wychowuje niepełnosprawnego wnuka, Dastina.

- Od lat na kolejnych Kongresach Kobiet walczę o poprawę jakości życia nie tylko osób niepełnosprawnych, ale też ich opiekunów – mówi Jadwiga Król. - Sprawy kobiet zajmujących się chorymi dziećmi są w Polsce zaniedbywane. Nikt o nich nie pamięta. Dlatego pewnego dnia podjęłam ten temat wśród koleżanek z Kongresu Kobiet. To dzięki ich pomocy kilku matkom mającym pod opieką swoje niepełnosprawne dzieci, udało się wypocząć od znojów i trosk dnia codziennego. Również w przyszłości zamierzamy, wspólnie z Kongresem Kobiet, starać o to, by takich, jak ta, możliwości było więcej.

Miejscem letniego wypoczynku niedużej, ale bardzo z sobą zaprzyjaźnionej grupy, został Ośrodek Wypoczynkowy „Solar” w Mikoszewie. Na miejscu: wygodne, przyjazne osobom niepełnosprawnym drewniane domki, odkryty basen do rehabilitacji w wodzie i profesjonalna Sala Doświadczania Świata do zajęć z dziećmi. Do dyspozycji uczestników masażystka, rehabilitant i psycholog. Wokół pachnący las, blisko morze, nad które systematycznie podwoził specjalny busik. I mnóstwo słońca – także na twarzach mam.

- Jesteśmy bardzo wdzięczne, że mogłyśmy spędzić trochę czasu z dala od domu i od naszych trosk - mówi mama niepełnosprawnej Martynki. – Te dwa tygodnie
w Mikoszewie to dla nas jedyna okazja do wypoczynku od naszej codzienności.
W domu nie mamy czasu dla siebie. Choć ciężko pracujemy, nikt tego nie zauważa. Nie stać nas na żadne wyjazdy. Ogromnie jesteśmy wdzięczne, że wyróżniono nas, pomyślano o nas. Bardzo to dla nas ważne. Moja córka ma 12 lat a nikt nigdy wcześniej nie zrobił dla mnie czegoś takiego!

Sprawy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów są często spychane na margines. Nie pamięta o nich państwo, nie dostrzega ich społeczeństwo. Mało kto zdaje sobie też sprawę, jak ciężko wychowuje się niepełnosprawne dziecko. Dlatego elblążanki z Kongresu Kobiet nadal zamierzają walczyć o to, by sytuację tę zmienić na lepsze.

- To m.in. dzięki naszym staraniom rząd podniósł w tym roku o 300 zł świadczenie pielęgnacyjne przysługujące niepracującym opiekunom dzieci niepełnosprawnych – nie ukrywa dumy Jadwiga Król. – Teraz walczymy o uzawodowienie opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Wakacyjny wypoczynek dla niepełnosprawnych dzieci oraz ich mam zorganizowali: Kongres Kobiet i Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, których życzliwość sprawiła, że kolonie letnie w Mikoszewie mogły się odbyć.

 

Anna Kowalska, Kongres Kobiet, Elbląg