Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Projekt Babcia czyli stypendium dla bibliotekarek im. Olgi Rok na VII Kongresie Kobiet

Dodano: 14 października 2015

Laureatkami Konkursu  im. Olgi Rok dla bibliotekarek zostały w tym roku Karolina Mendyk i Marianna Czyżak. Wyróżniono też cztery inne bibliotekarki, a nagrody zostały wręczone na sali plenarnej Torwaru w czasie VII Kongresu Kobiet przez panią ministrę edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską i Pawła Łukasiaka, prezesa Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Olga Rok była Babcią Anny Rok, która na VII Kongresie opowiadała o tym, jak znalazła pamiętniki Babci i jak wiele zmieniło to w życiu jej samej: – Nagle zaczęłam zupełnie inaczej patrzeć na historie kobiet, na to, jak my same opowiadamy swoje historie, jak doceniamy swoje historie, jak mało są obecne w naszym życiu publicznym, jak mało obecne w mediach. Było to dla mnie niesamowite doświadczenie czytać o tym, jak czuła się babcia, kiedy dostała pierwszą wypłatę, jak czuła się obserwując zmiany polityczne w Polsce, jak pisała też o nas – swoich dzieciach i wnukach.

Jak wyjaśniła Anna Rok, to pewien rodzaj oburzenia na to, że te wszystkie historie są tak mało widoczne i próba zatrzymania ich przyczyniły się do tego, że cztery lata temu założyła fundusz im. swej Babci  czyli Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok. W ciągu czterech edycji konkursu i ubiegania się o stypendium im. Olgi Rok Fundusz otrzymał 267 zgłoszeń, a nagrodzone bibliotekarki otrzymały łącznie 25 tys. Zł, dzięki którym realizowały takie swoje marzenia, jak wydanie tomiku wierszy, wyśnioną podróż do Irlandii, naukę angielskiego.

Operatorem Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Jego merytorycznym partnerem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a partnerem wspierającym Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Przedstawiciele wymienionych organizacji byli obecni na VII Kongresie Kobiet w czasie rozdania nagród dla bibliotekarek. Była też Karolina Suska, dyrektorka Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach, wyróżniona w konkursie dwa lata temu, nazwana przez Annę Rok “łączniczką między Kongresem Kobiet a Funduszem im. Olgi Rok”, jako że już czwarty raz przyjechała na Kongres, a w tym roku przywiozła nań dwa busy kobiet z Łazisk. Pani Karolina wyjaśniła, dlaczego Fundusz i nagroda im. Olgi Rok są tak wyjątkowe: – To nie jest tylko wyróżnienie. To jest dodanie wiatru w skrzydła, to jest wielka motywacja, to zapewnienie o tym, że warto w małych miejscowościach i dużych miastach działać w bibliotekach. Mam tę przyjemność, że od trzech lat kieruję małą biblioteką i mam szansę pokazywać, że biblioteka, to nie tylko książki, że biblioteka jest kobietą, jest dla kobiet i z kobietami i że biblioteka to, oprócz książek, szereg różnych działań.

Karolina Suska podziękowała też Annie Rok za uruchomienie jej programu i obiecała na zawsze pozostać ambasadorką Funduszu im. Olgi Rok.

Wyróżnienia przyznawały bibliotekarkom Katarzyna Żak, Anna Rok i Karolina Suska. A otrzymały je: Aleksandra Sobańska z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie Wisła Wielka, woj. śląskie, która organizeje m.in. Planszowice – cotygodniowe spotkania związane z grami planszowymi, a także Dyskusyjny Klub Książki, w ramach którego planuje wspólne kręcenie filmów.

Druga z wyróżnionych to Bożena Mateusiak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, woj. dolnośląskie, której w ramach przygotowań Wrocławia do roli Europejskiej Stolicy Kultury 2016 udało się zachęcić 2 500 osób do wspólnego oglądania nieba i wielu innych zajęć, które mają związek z astronomią.

Trzecia doceniona wyróżnieniem, to Barbara Cywińska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie, woj. Lubelskie – m.in. autorka pomysłu i od 2007 r. realizatorka kulinarno-literackiego konkursu “Danie dla Mola”, w którym, aby wygrywać, trzeba wiedzieć kto, co w jakiej książce jadł. Znalezione w literaturze przepisy są nie tylko czytane, ale także potem realizowane, a potrawy są wspólnie jedzone.

Nie mogła osobiście zjawić się na scenie Torwaru i odebrać wyróżnienia czwarta z nagrodzonych, Monika Wilk z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu, woj. lubuskie, bo, nieszczęśliwie, złamała nogę. Ale koniecznie należy wspomnieć, że jej biblioteka ma charakter międzynarodowy, organizuje m.in. polsko-niemieckie obozy językowe dla młodzieży, szkolenia dla bezrobotnych, a także wspólne ćwiczenia jogi, wieczory filmowe itd.

Prowadząca uroczystość rozdania nagród Katarzyna Żak pogratulowała wyróżnionym, nazywając biblioteki “małymi centrami kultury” i doceniając pracę bibliotekarek na rzecz lokalnych społeczności.

Stypendia w Konkursie im. Olgi Rok  – po 5 tys. zł – otrzymały Marianna Czyżak i Karolina Mendyk. Nagrody wręczali kolejno Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju Filantropii i ministra edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Mariana Czyżak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźniu Filia w Kliczkowie Małym w woj. łódzkim, otrzymała stypendium ufundowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w kategorii placówek bibliotecznych mniejszych. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Nasza Przyszłość i Młodzieżowego Teatru Amatorskiego 'Kameralny". Stworzyła bibiloteczny ogród, za który już otrzymała wyróżnienie w Konkursie im. Olgi Rok 2 lata temu. Tegoroczną nagrodę – 5 tys. zł – chce przeznaczyć na... kurs obsługi kos spalinowych i kurs pilarza-drwala, aby ogrodowym drzewom nadać kształty postaci z bajek.

Odbierając nagrodę Marianna Czyżak powiedziała m.in.:

– Dzięki tej pracy w bibliotece, małej bibliotece, czuję się bardzo spełniona. Mimo że ze wsi, jesteśmy najlepsi! – to ostatnie zdanie sprowokowało salę do wielkich braw.

Zanim ministra Joanna Kluzik-Rostkowska wręczyła nagrodę kolejnej laureatce, Karolinie Mendyk, poinformowała, że poprzedniego dnia został wsparty przez Komitet Stały Rady Ministrów wieloletni program rozwoju czytelnictwa, a to oznacza, iż w 2016 r. będzie 70 mln zł na polskie biblioteki.

Laureatka wręczonej przez ministrę Kluzik-Rostkowską nagrody w kategorii placówek bibliotecznych większych – Karolina Mendyk z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu – prowadzi dyskusyjny klub książki dla osadzonych w Zakładzie Karnym nr 2 i w związku z tym, mówi o sobie: – Skoro poradziłam sobie z 10-osobową grupą recydywistów, to już ze wszystkim sobie poradzę.

Bibliotekarka bardzo aktywnie współpracuje też ze Stowarzyszeniem Otwarte klatki, dzięki czemu w bibliotece odbywają się np. dyskusje n/t praw zwierząt i warsztaty wegańskiego gotowania. Ale to jeszcze nic. Pani Karolina prowadzi też kursy komputerowe dla seniorów, a jej uczennica wydała już drugą książkę.

 Bibliotekarka planuje również stworzenie EKOKlubu i warsztatów edukacji empatycznej. Otrzymane stypendium chce przeznaczyć na dalsze studia m.in. w zakresie coachingu oraz miesiąc pobytu w Bieszczadach. Po otrzymaniu nagrody powiedziała:

– Dziękuję wszystkim osobom, które we mnie wierzą i wiedzą, że praca z osadzonymi jest istotna i wszystkim tym, dla których ekologia i prawa zwierząt mają znaczenie.

Na zakończenie tych bardzo miłych i ciepłych uroczystości wręczenia nagród, Anna Rok przypomniała, że Fundusz im. Olgi Rok jest funduszem wieczystym, zatem konkursy będą organizowane co rok – tak, jak dotąd. – Jeśli znacie jakieś wspaniałe bibliotekarki, to, proszę, namawiajcie je, by opowiadały nam swoje historie – zachęciła.

 

Aleksandra Aida Zawisza