Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Prawdziwe męstwo

Dodano: 15 listopada 2017

Mimo obelg wciąż siedziały. "Wynosimy je!" - wrzasnął któryś z maszerujących mężczyzn. Kobiety wleczono po chodniku, jedna straciła przytomność. Wielu demonstrantów było pijanych. Mieli na ramionach biało-czerwone opaski, niektóre z kotwicą Polski Walczącej.

 

Na początku listopada głosami posłów PiS Sejm powołał Instytut Solidarności i Męstwa. Ma „upamiętniać osoby zasłużone dla Narodu Polskiego”. Proponuję 14 kandydatur.

Kandydatka nr 1: Gabriela Lazarek, działaczka Obywateli RP z Cieszyna. Od wielu dni po pracy, ok. godz. 17, przychodzi pod lokalne biuro partii rządzącej. Trzyma w ręku manifest Piotra Szczęsnego, „Szarego Człowieka”, który 19 października podpalił się, protestując przeciwko niszczeniu przez PiS państwa prawa i wolności obywatelskich.

11 listopada Garbiela Lazarek pojechała do Warszawy na mszę dla narodowców z ONR i Młodzieży Wszechpolskiej w kościele św. Barbary.

Gdy ksiądz z ambony wygłosił pochwałę nacjonalistów, Gabriela stanęła przodem do ławek z transparentem. Były na nim słowa Jana Pawła II: „Rasizm to grzech, który stanowi wielką zniewagę Boga".

Narodowcy wywlekli ją ze świątyni i wyrzucili za drzwi. Na zewnątrz wyzywali od najgorszych i grozili. Przed pobiciem uratowali kobietę przechodnie. Ksiądz nie interweniował.

Kandydatki od nr. 2. do 14. to (w kolejności alfabetycznej): Maria Bąk-Ziółkowska, Ewa Błaszczyk, Beata Geppert, Kinga Kamińska, Katarzyna Kwiatkowska, Lucyna Łukian, Zofia Marcinek, Agnieszka Markowska, Izabela Możdrzeń, Agnieszka Niedźwiecka, Katarzyna Szumniak, Agnieszka Wierzbicka, Krystyna Zdziechowska...

Cały tekst na wyborcza.pl

zdjęcie: Agata Grzybowska (wyborcza.pl)