Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

POLSKA DELEGACJA JEDZIE NA ŚWIATOWY SZCZYT KOBIET W MALEZJI!

Dodano: 29 maja 2013

Pomiędzy 6 a 8 czerwca br. Kuala-Lumpur w Malezji stanie się stolicą kobiet. Głowy państw, liderki, prezeski i dyrektorki generalne spotkają się tam podczas 23. Światowego Szczytu Kobiet, odbywającego się pod hasłem: „Kobiety: Twórczynie nowej ekonomii”. Na spotkaniu nie zabraknie silnej polskiej reprezentacji!

KOBIECE DAVOS

Światowy Szczyt Kobiet (Global Summit of Women), nazywany kobiecym Davos, to najważniejsze i największe forum ekonomiczne kobiet, w którym bierze udział ponad 1000 uczestniczek z całego świata.

Wydarzenie to, zapoczątkowane 23 lata temu przez Irene Natividad, zostało pomyślane jako kreatywny tygiel, w którym spotkają się ze sobą przywódczynie, nie tylko z różnych zakątków świata, ale również wszystkich sektorów – publicznego, prywatnego i non-profit. Rozmowy i debaty tak różnorodnych kobiet pozwalają na wytworzenie wspólnej wizji wzrostu ekonomicznych możliwości kobiet, a także nawiązanie międzysektorowej współpracy. Szczyt jest jedyną w swoim rodzaju okazją do zebrania opinii kobiecych autorytetów, wymiany praktycznych rozwiązań i twórczych strategii ukształtowanych przez liderki z całego świata. Spotkania odbijają się szerokim echem na całym świecie - wypracowywane podczas szczytu rozwiązania przekładane są potem na lokalny grunt.

MIEJSCA ŚWIATOWYCH SZCZYTÓW KOBIET NIEPRZYPADKOWE

Wcześniejsze Global Summit of Women odbyły się m.in w 2012 roku w Grecji, 2011 –  Turcji, 2010 – Chinach, 2009 – Chile. Organizowanie ich w różnych częściach świata pozwala zwrócić uwagę na odmienne problemy ekonomiczne tych obszarów na tle globalnej gospodarki.  I tak, w 2012 roku, wybór Grecji był podyktowany koniecznością wypracowania strategii mogących wesprzeć przedsiębiorczynie w walce o podniesienie się z ekonomicznego kryzysu. Wśród tematów paneli na greckim kongresie można było znaleźć takie obszary jak, m.in. Nowe strategie dla wzrostu ekonomicznego, Etyka i przejrzystość zarządzania w rzeczywistości post-kryzysowej, Kobiety – przedsiębiorczynie w sektorach dużego wzrostu, Tworzenie biznesu w zgodzie z nowymi technologiami, mentoring versus sponsoring.

WPŁYWOWE KOBIETY WE WSPÓLNYM CELU

Od samego początku Światowe Szczyty Kobiet skupiały w swoich szeregach najznakomitsze postacie ze świata ekonomii i polityki. W tym roku będą to m.in. Atifete Jahjaga, prezydentka Kosowa, Indra Nooyi, członkini zarządu i dyrektor generalna Pepsico Co., Nguyen Thi Doan, wiceprezydentka Wietnamu, Nicole Bricq, ministra handlu zagranicznego Francji, Parnsiree Amatayakul, dyrektor generalna IBM Tajlandii, Y Bhg Dato' Jamelah Jamaluddin, dyrektor generalna Kuwait Finance House Bhd., Marisa Drew, dyrektorka zarządzająca Investor Banking Credit Suisse.

SILNA POLSKA DELEGACJA

Wśród uczestniczek tegorocznego Global Summit of Women znajdzie się także oficjalna 25-osobowa delegacja z Polski pod przewodnictwem Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania. W skład polskiej delegacji wejdą m.in. Beata Stelmach, wiceministra spraw zagranicznych, Henryka Bochniarz, prezydentka Konfederacji Lewiatan, wicepremierka Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet i przewodnicząca Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet, Bożena Szydłowska, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet, posłanki: Beata Kempa z Prawa i Sprawiedliwości oraz Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, prof. Małgorzata Fuszara, dyrektorka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, ministra ds. równości płci i przeciwdziałania dyskryminacji w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet i wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet, prof. Magdalena Środa, etyczka, filozofka, ministra  edukacji, nauki i sportu w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet, Dorota Warakomska, dziennikarka i pisarka, rzecznika Kongresu Kobiet, Monika Ksieniewicz, wicedyrektorka biura pełnomocniczki ds. równego traktowania, Dominika Bettman, prezeska zarządu ds. finansowych firmy Siemens, Katarzyna Majewska, dyrektorka zarządzająca w PZU SA, Joanna Szymańska-Bulska, dyrektorka JSB Pharma Consulting, Dorota Włoch, członkini zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Lidia Adamska, była członkini zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Małgorzata Nowak-Niedźwiecka, prezeska Poldent, Renata Kuczyńska, architektka, właścicielka pracowni architektonicznej Projektor w Suwałkach, Joanna Pruszyńska-Witkowska, właścicielka i założycielka Headlines Porter Novelli oraz Beata Mońka, była prezeska Canal+ Polska, Kamila Barabasz, Katarzyna Niezgoda, Agnieszka Ostrowska z platformy Think Tank, Małgorzata Korutowska z Maajla,

Dorota Warakomska podkreśla ogromną rolę uczestnictwa Polek w Global Summit of Women: „Światowe szczyty kobiet są niepowtarzalną okazją do spotkania najwybitniejszych kobiet świata polityki, biznesu, kultury i mediów z całego świata. Dlatego też nie może zabraknąć na nim Kongresu Kobiet – największego oddolnego ruchu kobiecego w Polsce, unikalnego na skale światową. W Kuala Lumpur będziemy nie tylko prezentować nasze polskie osiągnięcia ale także czerpać z doświadczeń kobiet z całego świata. Jesteśmy przekonane, że Polska może być doskonałym miejscem do zorganizowania takiego szczytu w ciągu kilku najbliższych lat”.

MOŻEMY SOBIE POMÓC!

Prezydentka Global Summit of Women, Irene Natividad, mówi o roli szczytu nie tylko w zakresie tworzenia innej kultury pracy, ale także opracowania rozwiązań dla konkretnych problemów: „Żaden obszar na świecie nie ma uniwersalnej recepty jak radzić sobie z problemami. Dzieląc się jednak dobrymi przykładami możemy pomóc sobie nawzajem, zainspirować do nowego spojrzenia na znany nam problem. Nie ma znaczenia czy przykład pochodzi od premierki, przedsiębiorczyni czy liderki organizacji pozarządowej. Wszystkie jesteśmy tutaj na równych zasadach.”

 

Więcej informacji o Global Summit of Women w Malezji: http://www.globewomen.org/summit/Summit.htm

 

Tekst: Joanna Chrzan, Biuro Prasowe Kongresu Kobiet