Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Polki wsparły Marsz Kobiet na Waszyngton

Dodano: 23 stycznia 2017

„Miłość przebija nienawiść” – Transparenty m.in. z takim hasłem widoczne były na sobotnich manifestacjach w Stanach Zjednoczonych i całym świecie.

Maszerowałyśmy solidarnie. Przeciwko populizmowi, seksizmowi i mizoginii. Przeciwko przemocy wobec kobiet. W imieniu naszych praw – praw kobiet, które nie są równe i wciąż są ograniczane. Maszerowałyśmy w Warszawie, innych miastach Polski i w Waszyngtonie. W amerykańskim Marszu udział wzięła Dorota Warakomska, której relację także przedstawimy. Wiele materiałów zdjęciowych i filmowych można też znaleźć na jej FB.

Marsz Naprzód Siostry!, zorganizowany przez Inicjatywę Feministyczną i Ogólny Strajk Kobiet (w koalicji Międzynarodowego Strajku Kobiet) – Kongres należał do organizacji wspierających – to był wyraz sprzeciwu przeciwko populizmowi i nienawiści, kierowanej do kobiet i innych grup społecznie dyskryminowanych przez prezydenta Donalda Trumpa i jego zwolenników (z opisu organizatorek).

Poza głównym Marszem w Waszyngtonie odbyły się 282 marsze – w Stanach Zjednoczonych i ponad 30 krajach. W Polsce solidarnie szłyśmy – ponad podziałami partyjnymi, organizacyjnymi i innymi – w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Zaczęłyśmy Marsz pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, aby go skończyć krótką pikietą przed ambasadą Stanów Zjednoczonych.