Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

#PayMeToo

Dodano: 26 kwietnia 2018

"Luka płacowa istnieje na całym świecie, począwszy od równościowej Szwecji, przez Francję, Niemcy i USA, aż po kraje Afryki czy Ameryki Łacińskiej, gdzie różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn sięgają nawet 60 proc." – Inicjujemy akcję #paymetoo – zapłać mi też, w ramach której będziemy zachęcać pracodawców do wyrównywania płac kobiet i mężczyzn zatrudnionych na takich samych stanowiskach.

O akcji, jej kontynuacja także na X ogólnopolskim Kongresie Kobiet w Łodzi 16 i 17 czerwca. Rejestracja: www.kongreskobiet.pl 

#10KongresKobiet  #paymetoo

 
 
- Coraz więcej firm zaczyna rozumieć, że zatrudnianie kobiet sprzyja jakości i atmosferze w pracy, i wręcz stawia na kobiety. Przedsiębiorcy cenią sobie ich miękkie kompetencje. Jeszcze do niedawna uważano, że kiedy kobiety siedzą na macierzyńskim, nic nie robią. A okazuje się, że wychowywanie dzieci i zajmowanie się domem to praca na cały etat, która uczy je działania wielofunkcyjnego. I wcale nie musi być powodem do wstydu ani zaniżania swoich oczekiwań płacowych - mówi ekonomistka Ewa Rumińska-Zimny*.
 
 
Paula Szewczyk: Od teraz każda firma w Wielkiej Brytanii zatrudniająca powyżej 250 osób będzie zobowiązana przesłać rządowi raport na temat luki w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. W walce z finansową nierównością decyzję premier Theresy May można uznać za przełom?
 
Ewa Rumińska-Zimny: Tak, choć Wielka Brytania ze swoim pomysłem nie jest pierwsza. W ubiegłym roku obowiązek sprawozdawczości płac dla firm wprowadziła Islandia. To dobry krok do przodu, bo żeby wiedzieć, jak przeciwdziałać luce płacowej, trzeba najpierw ustalić jej dokładną wysokość w poszczególnych instytucjach i firmach. A co ważne z punktu widzenia kobiet, dzięki zmianie przepisów przedsiębiorstwa mające duże różnice w płacach zostaną postawione pod ścianą – powstanie nieformalna lista miejsc pracy nieprzychylnych kobietom. Pracodawcy będą mogli mieć problem z rekrutacją, gdy kobiety zaczną rezygnować z ubiegania się o pracę w firmie, w której miałyby zarabiać połowę tego co ich koledzy.
 
Gender gap to nie tylko problem Wielkiej Brytanii.
 
Luka płacowa istnieje na całym świecie, począwszy od równościowej Szwecji, przez Francję, Niemcy i USA, aż po kraje Afryki czy Ameryki Łacińskiej, gdzie różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn sięgają nawet 60 proc.
 
Jak jest w Polsce?
 
Statystycznie, wedle GUS-u, kobieta wykonująca tę samą pracę zarabia średnio od 7 do 18,5 proc. mniej niż mężczyzna. Paradoksalnie nawet wyższy poziom wykształcenia kobiet w stosunku do mężczyzn nie przekłada się na lepsze zarobki – luka płacowa na stanowiskach kierowniczych sięga nawet powyżej 30 proc....
 
Czytaj cały wywiad Pauli Szewczyk na www.wysokieobcasy.pl