Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Ogólnopolski Strajk Kobiet

Dodano: 26 października 2016

Elbląg - Pełnomocniczki KK: Jadwiga Król i Teresa Lubaszewska

Elbląg: Nie wrócimy do Średniowiecza!

Pod takim właśnie hasłem elblążanki z Kongresu Kobiet wzięły udział w poniedziałkowym Ogólnopolskim Strajku Kobiet. W ten sposób, nie tylko treścią transparentu, ale również charakterystycznymi kostiumami, odniosłyśmy się do czasów, w których niewiasty, za swoją mądrość, za swoje przekonania niezgodne z obowiązującym etosem, palono na stosie.

- Symbole zawsze bardzo wyraźnie trafiają do wyobraźni. Dlatego postanowiłyśmy założyć szaty, jakie kobiety nosiły kilka wieków temu. Symbolicznie, ale też – jak uznano – bardzo trafnie wyraziłyśmy swój sprzeciw wobec rządowych prób ograniczania kobietom wolności sumienia, swobody wyboru i odpowiedzialności za swoje decyzje – powiedziała Jadwiga Król, pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach, pomysłodawczyni swoistego happeningu towarzyszącego poniedziałkowemu strajkowi, notabene sama również w przebraniu średniowiecznej kobiety.

- Nie po to tyle pokoleń kobiet walczyło o swoje prawa, żebyśmy się miały teraz znowu cofać – podkreślała Jadwiga Król. – Nie pozwolimy, by znów zepchnięto nas w „mroki Średniowiecza”! Stąd pomysł na hasło. Wierzymy, że manifestujemy w dobrej sprawie
i cieszymy się, że tu, w Elblągu, tak wiele osób sprzyja naszym poglądom.

 

W innych miastach nasze Pełnomocniczki i członkinie też uczestniczyły i organizowały wydarzenia związane z czarnym protestem.

Katowice - Pełnomocniczka KK Alina Bednarz

   

Konin - Pełnomocniczka KK Ewa Jeżak

 

 

 

 

Koszalin - Pełnomocniczka KK Dorota Chałat

   

Słupsk - Pełnomocniczka KK Danuta Wawrowska

 

 

 

Szczecin - Pełnomocniczka KK Bogna Czałczyńska

  

Warszawa 

   

Gliwice - Pełnomocniczka KK Małgorzata Tkacz-Janik