Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Odzyskać wybór - demonstrowałyśmy!

Dodano: 11 kwietnia 2016

W sobotę 9 kwietnia w Warszawie oraz innych miastach w Polsce i za granicą odbyły się demonstracje przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego pod hasłem #odzyskacwybor. W stolicy pod Sejmem, gdzie protest zorganizowało porozumienie Odzyskać wybór (koalicja osób, grup, organizacji), zebrało się ponad siedem tysięcy osób. „Nielegalna aborcja zabija przyszłe matki“, „Martwe nie będziemy rodzić“, „Nie chcesz aborcji, to jej sobie nie rób“, „Piekło kobiet trwa“, „Aborcja w obronie życia“, „W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie wspierają innych kobiet“, „Ręce precz od naszych macic“ – m.in. takie były transparenty z przekazami uczestniczek_ów manifestacji. Niektóre z nich były bardziej dosadne – „Ku… mać“ – to wyraz wściekłości manifestantek_ów.

– Nie ma edukacji seksualnej, dostępu do antykoncepcji awaryjnej. Mamy 150 tys. aborcji rocznie, których nasze państwo stara się nie dostrzegać. Nie zgadzamy się żyć w państwie hipokryzji – mówiła przedstawicielka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Szefowa tej organizacji, Krystyna Kacpura, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, przygotowuje panel o tej tematyce na #8KongresKobiet (13-14 maja, Torwar.), a jej tekst „Milczenie tworzy temat tabu“ w sprawie odbierania praw kobietom można znaleźć na naszej www.

„Wolność, równość, aborcja na żądanie“, „Dziewczyny, dziewczyny, potrzebne są czyny“ – skandowano – skandowałyśmy, bo my, przedstawicielki Stowarzyszenia Kongres Kobiet, też licznie brałyśmy udział w demonstracji. Byłyśmy w Warszawie pod Sejmem, a także w Kielcach, Wrocławiu i wielu innych miastach. Kobiety z Kongresu współorganizowały protesty także w Wiedniu, uczestniczyły w nich w Londynie i Brukseli.

Podczas wydarzenia także kobiety związane z Kongresem zbierały podpisy pod projektem ustawy przygotowanym przez Inicjatywę Polska Barbary Nowackiej, który zakłada liberalizację prawa aborcyjnego.