Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

„Networking - jak budować i korzystać z sieci” - inspiracja

Dodano: 29 września 2015

„Networking - jak budować i korzystać z sieci” - inspiracja

 Mówczyni - Anna Jakubowski

W ramach przemówień inspiracyjnych, które odbywały się przez cały czas trwania VII Kongresu Kobiet - w Centrum Przedsiębiorczości i Innowacji o networkingu – sposobach jego tworzenia i korzyściach, jakie daje, mówiła Ambasadorka radości, członkini Women International Networking, dyrektorka generalna firmy Coca-Cola na Polskę i kraje bałtyckie – Anna Jakubowski. Prelegentka podkreśliła, że zbudowanie mocnej sieci networkingowej to nie jest jednorazowe działanie, tylko praca przez całe życie, która nie polega wyłącznie na zbieraniu i wykorzystywaniu kontaktów, ale na ich utrzymywaniu. Jak podkreśliła pani Jakubowski, należy wziąć pod uwagę trzy ważne czynniki. Po pierwsze – warto sprawdzić, jakie wrażenie wywołujemy na nowo poznanych osobach – liczy się bowiem efekt, jaki po sobie zostawiamy. To on ma wpływ na dalszy rozwój relacji. Anna Jakubowski poruszyła jeszcze jedną bardzo ważną kwestię – kluczem networkingu nie jest zysk czy ewentualna korzyć, powstająca z posiadania konkretnej znajomości, tylko możliwość zrobienia czegoś dla innych. Jak powiedziała prowadząca – liczy się to „co ja mogę dać, a nie to, co mogę osiągnąć. Może to, co daję, wróci, ale nie oczekuję tego.”

 Kolejnym czynnikiem, który wpływa na powodzenie naszej sieci, jest personalizacja wiadomości i wszystkich komunikatów. Anna Jakubowski – na podstawie popularnego portalu Linkedin – wskazała, że jest to świetne narzędzie do utrzymywania sieci kontaktów, ale nie do jej budowania. Portal pozwala na formułowanie spersonalizowanych zaproszeń i komunikatów. W natłoku informacji zwykła wiadomość łatwo może zostać przeoczona, bo nie wyróżnia się na tle innych. Tymczasem spersonalizowany sposób komunikowania pozwala naszemu rozmówcy poczuć się wyjątkowo, daje mu poczucie, że go szanujemy i chcemy bliżej poznać. Anna Jakubowski podkreśliła też, że warto pielęgnować kontakty, które już mamy. Warto raz dziennie sprawdzić aktualności na portalach, których używamy. Miło napisać ewentualne życzenia, gratulacje itd., które wzmacniają kontakt i zaufanie członkiń i członków naszej sieci. Równie ważne są podziękowania np. po spotkaniu – to „mała rzecz”, ale dużo znaczy dla naszych kontaktów, bo jest oznaką naszej autentyczności. Na koniec spotkania Anna Jakubowski przypomniała jeszcze, że należy szanować osoby w naszej sieci, nie warto natomiast akceptować nowych znajomości, co do których nie wiemy lub nie mamy pewności, skąd pochodzą i co mają na celu – robiąc to, narażamy się bowiem na utratę zaufania wśród osób należących do naszej sieci. Nie jest dobrze, dopuszczać niesprawdzone osoby do informacji dotyczących nas i innych, bo mogą zostać wykorzystane w złym celu.

Podsumowując – networking polega na rozciągniętej w czasie żmudnej pracy, która prowadzi do stworzenia silnych więzów. Nie liczy się w nim zysk, tylko możliwość zrobienia czegoś dla innych.