Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Nagrody VI Kongresu Kobiet

Dodano: 10 maja 2014

Nagrody VI Kongresu Kobiet

VI Kongres Kobiet tradycyjnie zakończył się wręczeniem nagród. W tym roku laureatką Nagrody VI Kongresu Kobiet została Danuta Hübner. Laudację wygłosiła ubiegłoroczna laureatka - prof. Małgorzata Fuszara. Kwiaty i gratulacje wręczył Premier Rządu Donald Tusk.

Nagroda Diversity, która jest przyznawana osobom, które swoją działalnością wprowadzają idee partnerstwa i różnorodności w życie zawodowe, została przyznana Piotrowi Pacewiczowi. Ludację wygłosił ubiegłoroczny laureat - Ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrström.

 

Danuta Hübner - Pierwsza w historii polska Komisarz Europejska, wybitna polska ekonomistka i znawczyni polityki gospodarczej. Odegrała wielką rolę w procesie rozszerzania Unii Europejskiej. Od lipca 2009 roku profesor Hübner jest posłanką w Parlamencie Europejskim i Przewodniczącą Komisji Rozwoju Regionalnego, członkinią Komisji ds. Gospodarczych i Monetarnych, a także członkinią delegacji Parlamentu Europejskiego ds. stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. W maju 2004 roku Profesor Hübner została członkinią Komisji Europejskiej Romano Prodiego, a w listopadzie 2004 roku powierzono jej stanowisko Komisarza ds. Polityki Regionalnej. Od 1993 roku zaangażowana w pracę polskiego rządu. Jako Szefowa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej odpowiadała za przygotowanie Polski do członkostwa w Unii Europejskiej. Była Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, następnie Szefową Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 1998-2001, jako zastępczyni, a następnie Sekretarz Wykonawczy w randze Zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ kierowała Europejską Komisją Gospodarczą Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Studiowała w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, (obecnie Szkole Głównej Handlowej), gdzie obroniła tytuł magistra ekonomii (1971) i doktora nauk ekonomicznych (1974), a w 1981 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego. W 1992 roku otrzymała z rąk Prezydenta RP - tytuł profesora nauk ekonomicznych. W latach 1988-1990 profesor Hübner była na Stypendium Fulbrighta w University of California, Berkeley, USA. Jest doktorem honoris causa pięciu europejskich uniwersytetów.

 

Piotr Pacewicz - Dziennikarz, publicysta Gazety Wyborczej. Po doktoracie z psychologii opublikował „Pomiędzy myślą i rzeczywistością. Psychologię rewolucji społecznej” (1983). W stanie wojennym redaktor „Tygodnika Mazowsze”, największej gazety podziemnej ”S” (1981-1989). Przy Okrągłym Stole sekretarz zespołu politycznego Bronisława Geremka. Współzałożyciel „Gazety Wyborczej”, do 2011 r. wicenaczelny, autor kilku tysięcy wywiadów, analiz, komentarzy. Twórca akcji “Rodzić po ludzku”, “Szkoła z klasą”, “Polska biega”. Bronił praw kobiet i mniejszości seksualnych, demaskował antysemityzm i narkofobię. W 2010 r. opublikował „Pociąg osobowy” z wywiadami (także w wersji tv), a w 2011 r. „Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu (razem z Martą Konarzewską). Ma trzech synów, żona współprowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zapalony biegacz.