Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Małgorzata Fuszara o gender na Letniej Akademii Kongresu Kobiet!

Dodano: 1 września 2014

Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania prof. Małgorzata Fuszara była gościnią specjalną Letniej Akademii Kongresu Kobiet!
 
Uczestniczki Akademii miały unikalną możliwość zapoznały się i zgłębienia znaczenia mitycznego już słowa "GENDER" od prekursorki wprowadzania tej dyscypliny naukowej w Polsce.  Profesora Małgorzata Fuszara wytłumaczyła i oswoiła uczestniczki ze słowem gender. Rozwiała narosłe wokół niego mity i wątpliwości. Przekonywała, że gender nie jest ideologią, ale dyscypliną naukową, opisującą zachądzące zmiany społeczne i kulturowe. Nie nawołuje do emancypacji kobiet i zmiany modelu rodziny, ale z różnych perspektyw bada i opisuje te procesy na przestrzeni wieków. 
 
Nowa Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania opowiadała o swojej motywacji, która skłoniła ją do objęcia tego urzedu. Jak mówiła - dostała możliwość skorzystania z narzędzi, których wcześniej nie miała. Mogła nie przyjąć propozycji i nic nie zrobić, albo przez rok działać mając do dyspozycji narzędzia, które są przypisane temu urzędowi. Szkoda byłoby nie wykorzystać takiej możliwości.
 
Zasypana przez uczestniczki pytaniami, przybliżyła swoje plany na przyszłość, specyfikę funkcjonowania Biura Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania. Uczestniczki pytały również o kontynuacje działań rozpoczętych przez byłą Pełnomocniczkę, m.in. o Zespół ds. Kobiet w Służbach Mundurowych, Konwencję o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie. 
 
Uczestniczki Letniej Akademii Kongresu Kobiet po spotkaniu z prof. Fuszarą mówiły: "Jestem pod wielkim wrażeniem, jak dużo udało się zrobić prof. Fuszarze w ciągu trzech tygodni", "Jej spokój i opanowanie, wytwałość i konsekwencja w działaniu, zrozumienie dla procedur administacyjnych i wiedza - jak zabrać się do załatwiania ważnych spraw, robią duże wrażenie", "Bezpośrednie poznanie jej i tego czym się zajmuje sprawiło, że zupełnie inaczej spojrzałam na urząd Pełnomocniczki i na nią samą" .
 

MAŁGORZATA FUSZARA  - dyrektorka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Katedrze Antropologii i Socjologii Obyczajów i Prawa ISNS UW, kieruje Ośrodkiem Badań Społeczno-Prawnych nad Sytuacją Kobiet i Podyplomowymi Studiami nad Społeczną i Kulturową Tożsamością Płci Gender Studies (wraz z Bożeną Chołuj). Prowadzi zajęcia m.in. z zakresu socjologii prawa, studiów kobiecych i gender studies, mniejszości narodowych. Prowadziła zajęcia z zakresu gender studies w USA (Ann Arbor) i Hiszpanii (Oniati). Jest członkinią komitetów redakcyjnych trzech naukowych czasopism: „Signs. Journal of Women in Culture and Society”; „European Journal of Women’s Studies” oraz “Societas/Communitas”. Autorką ponad stu artykułów i rozdziałów w książkach opublikowanych po polsku, angielsku, niemiecku, słowacku, bułgarsku, rosyjsku i rumuńsku.Opublikowała trzy książki: Codzienne konflikty i odświętna sprawiedliwość (1989); Rodzina w sądzie (1994); Kobiety w polityce (2006). Pełnomocniczka Rządu ds. równego traktowania. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet.

 

Letnią Akademię Kongresu Kobiet 2014 wsparli: