Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Magdalena Środa - Przywróćmy debacie publicznej moralny standard!

Dodano: 5 września 2014

prof. Magdalena Środa

Na Letniej Akademii Kongresu Kobiet rozmawimy o bardzo różnych sprawach. Uczymy się wielu umiejętności, ale również, a może przede wszystkim zajmujemy się etyczną, lepszą stroną życia publicznego i społeczeństwa obywatelskiego. 

Letnia Akademia Kongresu Kobiet to 180 godzin zajęć. Duża część z nich dotyczy umiejętności debatowania, argumentowania, wystąpień publicznych. Ale to nie tylko umiejętności techniczne i umiejętności precyzyjnego wyrażania myśli i poglądów. To również krytyczne spojrzenie na to co przekazujemy. Na źródła naszych poglądów, kształtowane przez pokolenia w kulturze i duchu patriarchatu. Na stereotypy, które ułatwiają nam poruszanie się w zastałej rzeczywistości, ale również niosą ze sobą liczne ograniczenia.

Prawda, opinia, argumentacja

Zajęcia z prof. Magdaleną Środą na Akademii to również możliwość przyjrzenia sie naszym wartościom. W trakcie zajęć z Etyki w życiu publicznym profesora przekonywała, że z punktu widzenia etyki znacznie ważniejsza od deklaracji różnych wartości jest wiedza o nich. Jak mówiła - większość nieporozumień między ludźmi i tych politycznych bierze się z niechlujnie używanego języka. Kłócimy się na różne tematy, a nie potrafimy ani ich doprecyzować, ani rozpoznać znaczenia pojęć, których używamy. Uczestniczki zastanawiały się m.in.: Czy każdy uczciwy człowiek musi być praworządny? Co znaczy kochać? Czy lepiej być dobrym czy praworządnym? Przyglądały się swoim poglądom, przekonaniom, których uczyły się bronić na zajęciach - Prawda, opinie, argumentacja. Uczyły się na nich rozpoznawać czym jest prawda, a czym opinia i jak bardzo różnią się od siebie. 

Jak mówiły uczestniczki zajęć - "rozmowa z prof. Środą otworzyły nam oczy", "nagle okazało się, że poruszamy się w gąszczu pojęć, których tak naprawdę nie rozumiemy", "Zajęcia z prof. Środą zmusiły mnie do przyjrzenia się swoim przekonaniom, zbyt dużo rzeczy przyjmowałam bezrefleksyjnie. Teraz zacznę się uważniej przygladać temu, do czego ktoś będzie chciał mnie przekonać."  

 

 

Jak mówi prof. Magdalena Środa - Na Letniej Akademii Kongresu Kobiet rozmawimy o bardzo różnych sprawach. Uczymy się wielu umiejętności, ale również, a może przede wszystkim zajmujemy się etyczną, lepszą stroną życia publicznego i społeczeństwa obywatelskiego. Zajmowałyśmy się moralnością życia publicznego, mówiłyśmy o potrzebie, konieczności budowania kodeksów związanych z pracą zawodową, jak również z pracą publiczną. Takie kodeksy, takie unormowania są absolutnie niezbędne. Kobiety uczyły się również brania udziału w debatach i sporach publicznych. Chodziło o odróżnienie prawdy od opinii, umiejętność argumentowania i wygrywania sporów - ale nie za wszelką cenę. Chodziło o to, co jest zgodne z kodeksem etycznym, o rzetelne argumentowanie, o wspólne dochodzenie do prawdy, o dochodzenie do konsensusu. To są niezwykle ważne umiejętności dla każdego społeczeństwa obywatelskiego i to są ważne umiejętności, aby przywrócić polskiej debacie publicznej dobry, moralny standard. 

 

Magdalena Środa  - profesorka UW. dr hab., pracuje w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią idei etycznych, etyka stosowaną, filozofia polityczną i problematyką gender. Jest autorką wielu publikacji z zakresu filozofii politycznej i moralnej oraz książek m.in: „Idea godności w historii i etyce” (1993), „Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci” (2003), „Kobiety i władza” (2009), „Etyka dla myślących” (2010), „Mała książeczka o tolerancji” (2010). Jest redaktorem ETYKI oraz Rady Naukowej PRZEGLĄDU FILOZOFICZNEGO; Jest członkinią Europejskiego Instytutu Równości Gender w Wilnie. Jest również założycielką i kierowniczką Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii (UW); członkinią Komitetu Etyki Polskiej Akademii Nauk; członkinią Rady Instytutu Spraw Publicznych, członkinią Rady Societas/Communitas. W rządzie M. Belki pełniła funkcję ministry Pełnomocniczki Rządu ds. Równego statusu Kobiet i Mężczyzn. Zajmuje się działalnością publicystyczną, jest felietonistką „Gazety Wyborczej” i tygodnika „Wprost”. 

 

Letnią Akademię Kongresu Kobiet 2014 wsparli: