Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Letnia Akademia Kongresu Kobiet 2016 trwa

Dodano: 1 września 2016

Jakie cechy ma rasowy przywódca? Czy charyzmy można się nauczyć? Jak skutecznie argumentować? Jak mówić, aby nas słuchano? Jak wady zamienić w zalety? Jak wyglądać profesjonalnie? Tajniki autoprezentacji w kontaktach z mediami, psychologii koloru w kontaktach międzyludzkich oraz – współczesne metody kierowania zespołem m.in. takie zagadnienia zajmowały nas podczas I turnusu tegorocznej edycji Letniej Akademii Kongresu Kobiet. Techniki, niezbędne na starcie kobiecej kariery, przedstawiły specjalistki: Dorota Warakomska, Renata Majewska i Renata Wrona.

"Wiedzę tu zdobytą przeniosę na mój grunt i wykorzystam w moich działaniach", "wyruszam w pełnej mobilizacji do działania" – to komentarze absolwentek I turnusu Letniej Akademii, który odbył się w atmosferze serdecznej integracji. 

"Bardzo podobało mi się mocne naciskanie na potrzebę uprawiania polityki. Było to podkreślane w prawie każdym wystąpieniu" – to zasługa polityczek, goszczących na LAKK. O polityce kobiet w czasach kryzysu, mówiła wicemarszałkini Sejmu RP poprzedniej kadencji Wanda Nowicka, o kampanii wyborczej – posłanka Nowoczesnej, Ewa Lieder, a o pracy w samorządzie lokalnym – członkini miejscowej Rady Powiatowej, Helena Żukowska. Sztukę debatowania, wykorzystanie mediów społecznościowych w kampanii przybliżyła LAKKowiczkom Barbara Nowacka. O wartościach i feminizmie rozmawiały z uczestniczkami prof. Magdalena Środa i Kazimiera Szczuka (kontynuując zajęcia przy ognisku). 

Nie zabrakło też nauki umiejętności przydatnych każdej kobiecie – techniki kobiecej samoobrony, czyli WenDo – tego uczyła Joanna Piotrowska, szefowa Feminoteki.

W ramach samokształcenia koleżanki rozmawiały o raku piersi i pokazały, jak prawidłowo zbadać sobie piersi. Samobadanie, to podstawa profilaktyki nowotworowej – badanie bezpłatne, dostępne na miejscu i najbardziej wiarygodne!

Na każdych zajęciach powracał temat tzw. feminatywów, czyli nazw żeńskich zawodów, tytułów naukowych i stanowisk urzędowych. "Język służy nie tylko komunikacji, ale też do kształtowania rzeczywistości. Kobiety odgrywają coraz bardziej aktywną rolę w społeczeństwie, wykonują zawody, których wcześniej nie wykonywały, a język powinien podążać za tymi zmianami i je odzwierciedlać. Sprzeciw przeciw zmianom językowym, opór przeciwko żeńskim formom zawodów, przekonanie, że żeńska forma utrwala pewien porządek społeczny, który marginalizuje role kobiet" – przekonywała Wanda Nowicka. Astronautka, jeźdźczyni, ministra… - takie formy znaleźć można w "Słowniku nazw żeńskich polszczyzny" Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego. I warto je stosować. Podobnie jak pojęcie „kongresowiczka”, czyli uczestniczka Kongresu Kobiet.

Letnia Akademia Kongresu to także aktywności fizyczne – wspólne marsze, gimnastyka, kajaki. I wspólne oglądanie filmów (m.in. „Miss Representation” – za umożliwienie pokazu dziękujemy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych). Wszystko to integruje. Wzmacnia i daje energię na długo.