Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Konstruktywna debata - Barbara Nowacka

Dodano: 4 września 2014

Jak debatowac konstruktywnie, by nasze racje i argumenty były zapamiętane? Tego uczyła Barbara Nowacka uczestniczki Letniej Akademii Kongresu Kobiet na Mazurach.   

Polityczka to osoba mająca swoje poglądy, przekonania i mająca swoje argumenty, aby tych pogladów i przekonań bronić. Świetnie przygotowana merytorycznie, ale również potrafiąca dobrze debatować. Tak debatować, aby swoimi argumentami i swoim sposobem dyskusji umieć przekonać czasem nawet przeciwników - choć, nie jest to łatwe. 

Barbara Nowacka

Co zrobić, żeby debatować konstruktywnie i wygrać debatę?  
Przede wszystkim dobrze się przygotować. Zapytać jaki jest temat. Dowiedzieć się z kim rozmawiamy. Kim jest dziennikarka lub dziennikarz, który będzie prowadził rozmowę? Kim są nasi adwersarze? Dowiedzieć się, jakie będzie audytorium? Jaka widownia? Jaki odbiorca? I zastanowić się poważnie jaki chcemy mieć komunikat i jaką przyjmniemy strategię w tej debacie. A ja namawiam, bez względu na to jaką strategię przyjmujecie, żey była to strategia zachowująca kulturę debaty, polegająca na tym, że nie obrażamy innych ludzi, nie używamy argumentów ad personam, a czasem wręcz wykonujemy drobne gesty, które pomogą osiągnąć pewien konstruktywizm w naszej debacie. Czasem przyznajmy komuś rację - jak ją ma. Można się niezgadzać w sposób piękny, w sposób konstruktywny. W sposób, który nie zamyka nam pól do dalszego debatowania. Bardzo często w takich dyskusjach, debatach możemy nie wygrać. Możemy mieć równie ważne argumenty jak przeciwnik czy przeciwniczka, ale wyjdzie remis. Pamiętajmy, żebyśmy nigdy nie były w takiej sytuacji, że będziemy miały do samych siebie niesmak za to, w jaki sposób dyskutowałyśmy. Godność i poczucie wolności powinny być tymi uczuciami, które będą nam towarzyszyły od początku do końca debaty.   

Jak przekonywała Barbara Nowacka, przeciwnik, przeciwniczka, też mogą mieć kilka sensownych argumentów. Wyciągnijmy z nich to co jest najlepsze, z czym się zgadzamy i dodajmy kilka naszych rzeczy. W ten sposób może uda nam się przekonać kogoś do swoich racji lub osiągnąć jakiś konsensus. A jak nie teraz, to może kiedyś, w przyszłości ta umiejętność konstruktywnej debaty przyda nam się przy przeforsowywaniu naszych projektów, ustaw, uchwał, w działalności publicznej na poziomie samorządowym czy  parlamentarnym. Do tego właśnie Barbara Nowacka zachęcała wszystkie uczestniczki Letniej Akademii Kongresu Kobiet i wszystkie przyszłe i obecne polityczki!  

Letnia Akademia Kongresu Kobiet, Mazury 2014 

W trakcie warsztatów uczestniczki nie tylko słuchały, ale aktywnie debatowały! Uczyły się argumentacji, zachowania spokoju i kultury debaty, choć momentami nie było to łatwe i prowadząca, wcielająca się w osobę prowadzącą debatę, musiała interweniować, sprowadzając dyskusje na merytoryczne tory. Po warsztatach uczestniczki same były mile zaskoczone, że jednak można nawet o sprawach trudnych i drażliwych rozmawiać w cywilizowany sposób, co się nieczęsto zdarza w polskich mediach i lokalnych spotkaniach wyborczych, które służyły uczestniczkom jako punkty odniesienia. 

 

Barbara Nowacka - kanclerz Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Informatyczka, MBA, aktywistka społeczna, działaczka ruchów lewicowych i antywojennych. Z ruchem feministycznym związana od 1993 roku (Telefon Zaufania dla Kobiet), potem z Federacją Młodych Unii Pracy (FMUP) i Unią Pracy. Bezpartyjna kandydatka koalicji Europa Plus Twój Ruch  do parlamentu Europejskiego.  Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji im. Izabeli Jarugi Nowackiej.

 

Letnią Akademię Kongresu Kobiet 2014 wsparli: