Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Kongresowe spotkanie kandydatek do samorządu

Dodano: 8 października 2018

Wzmocniłyśmy się, wymieniłyśmy doświadczeniami, by budować solidarność i siłę kobiet

 

Półmetek kampanii za nami. Z tej okazji zaprosiłyśmy kobiety kandydujące w wyborach samorządowych, dla których równościowy program Kongresu Kobiet jest ich programem, na kongresowe spotkanie. Wzięło w nim udział ok. 60 kobiet ponad podziałami (politycznymi, społecznymi, geograficznymi…), które działają na rzecz kobiet, równouprawnienia, demokracji. Wymieniłyśmy się doświadczeniami związanymi z kampanią, obecne na spotkaniu członkinie Zarządu i Rady Programowej Kongresu Kobiet (m.in. Dorota Warakomska – prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet i gospodyni spotkania, Anna Karaszewska, dr Ewa Rumińska-Zimny, prof. Małgorzata Fuszara, prof. Lena Kolarska-Bobińska, działaczka Solidarności Barbara Labuda, Małgorzata Tkacz-Janik) i gościnie (posłanki Katarzyna Lubnauer, Monika Wielichowska oraz Barbara Nowacka) wzmacniały kandydatki, radziły, na co należy zwracać uwagę w kampanii i – czemu się nie poddawać, stanowczo przeciwstawiać.

– Jestem tu, gdzie powinnam być – Barbara Labuda podkreślała, jak ważna jest wiara w siebie. Odniosła się do niedawnego zdarzenia w Legionowie – seksistowskiego przedstawienia przez prezydenta kobiet kandydatek do rady miasta. – Tak, taka sytuacja, takie słowa zdecydowanie powinny nas oburzać, ale chodzi też o to, jak w takiej sytuacji się zachować – mówiła. Na pewno trzeba stanowczo przeciwstawić się i – się nie krygować. – A nie będziemy tego robiły, gdy będziemy mieć wiarę w siebie i poczucie własnej godności. „Jestem tu, na właściwym miejscu” – musimy być o tym przekonane. Jeśli takie będziemy – zwyciężymy, bo będziemy emanować pewnością siebie i siłą. I w ten sposób zdobędziemy poparcie, głosy wyborczyń i wyborców.

Dorota Warakomska mówiła o języku ciała, postawie wyrażającej pewność. I – o potrzebie reagowania na publiczne uwagi odnoszące się do innych kobiet: – Chodzi o to, żebyśmy się wspierały, dawały sobie poczucie wspólnoty, siłę.     

– Do odważnych świat należy – mówiła przewodnicząca partii Nowoczesna Katarzyna Lubnauer. – Mam nadzieję, że jako kandydatki będziecie walczyć o postulaty i rozwiązania dla kobiet. Bo dobry samorząd, to samorząd dla kobiet.

– Trzeba być odważną! – Przekonywała też Dorota Łoboda, kandydatka do Rady Warszawy z listy Koalicji Obywatelskiej na warszawskim Żoliborzu i Bielanach.

O śmiałym podejmowaniu decyzji, radzeniu sobie z krytyką, agresją i hejtem mówiły też wspierająca kandydatki modelka, pisarka, przedsiębiorczyni, założycielka fundacji Niezapominajka Ilona Felicjańska. A także założycielka ugrupowania Inicjatywa Polska – Barbara Nowacka, która podkreślała też, jak – szczególnie dziś – ważne i potrzebne są odważne działania samorządów. A więc też kobiet w samorządach.     

Wzmacniałyśmy się, przekazywałyśmy sobie doświadczenia i energię, mówiłyśmy też o – tak potrzebnych! – wyborczych działaniach profrekwencyjnych. Bo zaraz, 21 października, WYBORY! I wtedy #kobietydowyborów #kobietydosamorządu #kobietywybierają #maszgłos#głosuj

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII – autor zdjęć Jacek Madany – bardzo dziękujemy!