Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Kongresowe spotkania z Herstorią. Spotkanie I - Łomża

Dodano: 1 października 2018

„Kongresowe Spotkania z Herstorią” odbywają się z okazji Roku Praw Kobiet ogłoszonego w 2017 roku przez Sejm Rzeczpospolitej. Realizowane są w ramach obchodów Stulecia Praw Kobiet zainicjowanego przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet przy wsparciu:  Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) oraz Fundacji imHeinricha Bölla. Medialnie cykl spotkań wspierają: Wysokie Obcasy (dodatek Gazety Wyborczej skierowany do kobiet) oraz Onet - Kobieta.

Spotkania odbywać się będą w miejscach herstoryczne nieoczywistych, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z wielką historią, a tym bardziej ze śladem udziału w niej kobiet. Spotkania odbędą się m.in. w Łomży, Wąchocku, Wąbrzeźnie, Żarnowcu, Bytomiu, Sulejówku, Otwocku, Gnieźnie i w Zakopanem. 

Więcej informacji znajdziesz na HERSTORIADA

PIERWSZE SPOTKANIE - 4 października o godzinie 18.00, Łomża
Pierwsze spotkanie zostanie poświęcone Marii Moczydłowskiej, posłance z Łomży znanej przede wszystkim z Lex Moczydłowska oraz z tego, iż jako pierwsza posłanka przemówiła w Sejmie w imieniu wszystkich kobiet bez względu na przynależność klubową i partyjną.

 

Maria Moczydłowska z domu Grzymkowska (ur. 4 października 1886 w Łomży, zm. 26 kwietnia 1969 w Sopocie) – polska polityczka, posłanka na Sejm Ustawodawczy (1919-1922) z ramienia Narodowego Zjednoczenia Ludowego (NZL), aktywistka feministycznanauczycielka, działaczka organizacji społeczno-oświatowych, działaczka ruchu spółdzielczości. Kim była? I jak Łomża o Niej pamięta? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas pierwszego spotkania „Kongresowych Spotkań z Herstorią”.

Stowarzyszenie Kongres Kobiet zaprasza 4 października o godzinie 18.00 do Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Tkacz-Janik. Przed spotkaniem, od godziny 16.00,  pełnomocniczka Kongresu przeprowadzi rozmowy z przechodniami o posłance na ulicach Łomży oraz w środkach transportu publicznego.