Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Kongres Kobiet był na PolAndRock Festival 2018

Dodano: 8 sierpnia 2018

Przedstawicielki Stowarzyszenia Kongres Kobiet – dzięki Izbie Adwokackiej w Warszawie, razem z Fundacją Kultura bez barier, Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze, Fundacją Ponoptykon, Akcją Demokracja, Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia, Klubem Gaja, Stowarzyszeniem Alimenty to nie prezenty, Obozem dla Puszczy, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę – wzięły udział w POL’AND’ROCK FESTIVALw Strefie „Adwokaci na Pol'and'Rock Festival 2018” (01-04 sierpnia 2018 r., Kostrzyn nad Odrą). Kongres reprezentowały nasze regionalne pełnomocniczki, które mówiły o prawach kobiet, wywalczonych 100 lat temu, oraz o tym, czy te prawa są respektowane obecnie.

Prawniczka Danuta Wawrowska, pełnomocniczka Kongresu w Słupsku i współtwórczyni projektu Alimenty to nie prezenty, udzielała bezpłatnych porad prawnych, szczególnie w zakresie problematyki alimentacyjnej.

Gabriela Morawska-Stanecka, prawniczka z Katowic, dyżurowała przy stoliku adwokatów oraz uczestniczyła w wykładach i happeningu o pierwszych posłankach Sejmu Śląskiego.

Iwona Kamińska-Lech, pełnomocniczka z Piły, inicjatorka uczestnictwa Kongresu Kobiet na tegorocznym Pol’and’Rock Festival, była obecna na kongresowym stoisku oraz brała udział w zorganizowanym przez Feminotekę tańcu antyprzemocowym One Billion Rising  na głównej scenie festiwalowej.

Violetta Ratajczak i Elżbieta Grodzka, pełnomocniczki z Poznania, udzielały informacji o inicjatywach herstorycznych w stolicy Wielkopolski, m.in. takich jak ONE – Poznań oraz o innych akcjach pro-kobiecych, rozdając przy tej okazji nasiona niezapominajek (od firmy Vilmorin – dziękujemy!), promując w ten sposób aktywną walkę z rakiem.

Stoisko Kongresu wspomagały swoją obecnością pełnomocniczki: Alicja Molenda, Bogna Czałczyńska i Barbara Kijewska.

Kongres Kobiet był obecny przez 3 dni Festiwalu od rana do późnych godzin popołudniowych. Nasz program był bogaty i obejmował:

WYSTAWY HERSTORYCZNE pod hasłem: „Znamy Ojców Niepodległości, ale były też Matki. Poznajcie niektóre z nich w ramach dwóch wystaw: „Matki Powstania Wielkopolskiego” i „Posłanki Sejmu Śląskiego 1922-39" w memach Marty Frej.

 Podczas spotkań z publicznością opowiadałyśmy, czym jest herstoria, o kim opowiadaja wystawy. Rozdane były też ulotki na temat bohaterek wystaw.  

GRY. Codziennie, od czwartku do soboty, można było grać w planszówki o tematyce herstorycznej. Chętnych nie brakowało. 

HERSTORYCZNA BROSZURA KONGRESU. Na Pol'and'Rock Festival broszurę „Chcemy całego życia” otrzymało wiele uczestniczek i uczestników Wydarzenia, m.in. gościnie i goście specjalni: dr Adam Bodnar, prof. Jerzy Stępień, prof. Ewa Łętowska, sędzia Igor Tuleya, Jerzy Owsiak, Anja Rubik. Ewa Łętowska, Jerzy Stępień i Adam Bodnar wyrazili pochwały dla tego „bardzo pożytecznego” projektu Kongresu Kobiet. 

WYKŁADY. Odbyły się trzy debaty na tematy herstoryczne, prowadzone przez Pełnomocniczkę Kongresu Kobiet ds. Stulecia Praw Kobiet, dr Małgorzatę Tkacz-Janik: „Znamy Ojców Niepodległości, ale były też Matki. Poznajcie niektóre z nich". „Matki Powstania Wielkopolskiego"   i "Posłanki Sejmu Śląskiego 1922-39”. „Czy wiecie, że Pierwsza Dama, żona Marszałka Piłsudskiego, również walczyła o prawa wyborcze kobiet?”

Wykład: „Sianie herstorycznego ferementu, czyli jak siać i pielęgnować herstorię?” przedstawiły Violetta Ratajczak i Małgorzata Tkacz-Janik.

Strefa "Adwokaci na Pol'and'Rock Festival 2018, gdzie gospodarzem (a właściwie – gospodynią) namiotu była Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, stanowiła przestrzeń do wspólnej debaty o różnych formach praw i wolności człowieka, o prawach obywatelskich, praworządności, demokracji, a także – ochronie przyrody i środowiska naturalnego.

Cieszymy się i dziekujemy, że mogłyśmy tam być. Nasze stoisko było bardzo często odwiedzane, a kwestia poszanowania praw kobiet spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych gościń i gości.