Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Konferencja w ramach "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet"

Dodano: 20 listopada 2016

„Kocha, lubi, szanuje…? Bije, poniża, hejtuje!”

 

Konferencja w ramach akcji „16 Dni Działań Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” 

- głos ekspertek i ekspertów oraz kobiet, dotkniętych przemocą

 

Spotkanie odbędzie się w czwartek 24 listopada 2016 roku w godz.11.30-14.30 w Sali Kolumnowej w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej przy ul. Wiejskiej 4/6/8 w Warszawie.

 

Program spotkania:

11.30 Otwarcie konferencji: Ewa Lieder (posłanka Nowoczesnej). Prowadzenie: Paweł Rabiej (rzecznik Nowoczesnej).

11.35 Panel I. KONWENCJA  ANTYPRZEMOCOWA – ZAŁOŻENIA A PRAKTYKA – O konwencji antyprzemocowej po prawie 2 latach od uchwalenia przez Sejm. 

Udział wezmą:

1. Wanda Nowicka (Wicemarszałkini Sejmu VII kadencji, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet) – Założenia Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Jakie działania są szczególnie ważne?

2. Urszula Nowakowska, Anna Rudnicka (Centrum Praw Kobiet) – Działanie konwencji w praktyce Centrum Praw Kobiet 

3. Prof. Monika Płatek (Instytut Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji UW, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet), mec. Grzegorz Wrona (adwokat specjalizujacy się w sprawach dot. przemocy wobec kobiet) – Zaniedbane oblicza przemocy. Jak zadziałać, aby konwencja była przepisem wzmacniającym prawa kobiet? 

DYSKUSJA

13.00-13.10. przerwa

13.10 Panel II. GWAŁT NIEWIELE MA WSPÓLNEGO Z SEKSEM, ZA TO WSZYSTKO Z PRZEMOCĄ – wyniki badań na temat przemocy seksualnej i monitoringu funkcjonowania przepisów, dotyczących ścigania przestępstwa zgwałcenia. Prelegentki: Elżbieta Jachlewska (Inicjatywa Feministyczna, Stowarzyszenie WAGA) i Magdalena Grabowska (Fundacja STER) – autorki badań.   

DYSKUSJA

13.40 Panel III. I NIENAWIDZĘ CIĘ AŻ DO ŚMIERCI! O mowie nienawiści. – Joanna Scheuring-Wielgus (posłanka Nowoczesnej) i Zuzanna Warso (Helsińska Fundacja Praw Człowieka). 

DYSKUSJA

14.25 Zakończenie, podsumowanie – Ewa Lieder, Paweł Rabiej.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 23 listopada 2016 r. na adres: ewa.lieder@sejm.pl