Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Konferencja Czas na kobiety w Wałbrzychu już za nami!

Dodano: 27 lutego 2017

Wałbrzyszanki po raz kolejny udowodniły swoją moc i charyzmę. Konferencję Kongresu Kobiet z cyklu „Czas na kobiety”, zorganizowały wałbrzyskie członkinie Dolnośląskiego i Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet. Konferencje są organizowane w różnych miejscach w Polsce, już się odbyły w Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku i teraz w Wałbrzychu. Informacja o cyklu „Czas na kobiety” jest dla nas o tyle ważna, że mamy w tym projekcie partnera – Fundację Coca-Coli z siedzibą w Atlancie, podkreśla Agata Jankowska z biura prasowego Kongresu Kobiet.

Konferencja tym razem odbyła się w Starej Kopalni, gdzie cieszyła się ogromną frekwencją do samego końca. Na spotkanie przybyła setka zainteresowanych aktywnych kobiet z Wałbrzycha i okolic, a także tych, które pragną aktywować się zawodowo. Program został zrealizowany w III blokach tematycznych:  WIEDZA – WZMACNIANIE KOBIET, oraz II i III blok warsztatowy. Konferencję poprowadziła Dorota Warakomska – dziennikarka i publicystka, autorka reportaży, programów telewizyjnych, artykułów, doradczyni medialna. Rozmówczyniami zaproszonymi na konferencję były: dr Ewa Rumińska-Zimny (ekonomistka, ekspertka ONZ, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, wykładowczyni Gender Studies IBL PAN, Prezeska Międzynarodowego Forum Kobiet Nauki i Biznesu przy Szkole Głównej Handlowej), dr Małgorzata Beślerzewska (redaktorka naczelna portalu Ekopraktyczni.pl. Dziennikarstwem zajęła się zaraz po studiach, najpierw w lokalnych mediach, a chwilę później w mediach związanych z energetyką, energią, ekologią), Estera Grabarczyk (pomysłodawczyni  projektu słowiański „jedwab”, fascynatorka odzieżą lnianą ,biżuterią artystyczną oraz odzieżowym recyclingiem), Sylwia Petryna (akredytowana coachka ACC  ICF, aktualnie w trakcie certyfikacji na poziomie PCC – Professional Certified Coach, mediatorka, doradczyni i konsultantka), Agata Zborowska (konsultantka z międzynarodowym, wieloletnim stażem w zakresie efektywnego zarządzania projektami i procesami w branży turystyczne), Daniela Sprytula (żona byłego górnika, niepracująca, która po likwidacji kopalń w Wałbrzychu, tak jak wiele żon górników, musiała poradzić sobie z trudną sytuacją życiową), Marta Lempart (prawniczka, przedsiębiorczyni, od 15 lat współpracująca z organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu jako legislatorka i ewaluatorka prawa, b. wicedyrektorka Biura Pełnomocnika Rządu ds. Niepełnosprawnych w MPiPS, b. dyrektorka Wydziału Programowania i Realizacji Zadań PFRON, współautorka ustawy o języku migowym, członkini zespołu ekspertów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich), Grażyna Urbańska (ukończyła studia na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz uzyskała specjalizację z organizacji pomocy społecznej w Instytucie Polityki Społecznej w Warszawie. Za pracę magisterską uzyskała II nagrodę Ministra Polityki Społecznej).

W bloku pierwszym została poruszona społeczna rola i znaczenie polskiej kobiety w budowaniu wzrostu gospodarczego i jakości naszego społeczeństwa. Dorota Warakomska poprowadziła motywujący wykład, w którym podkreśliła jak ważna jest solidarność, networking, wspólna wymiana poglądów, doświadczeń i dialog pomiędzy kobietami. Dzięki temu możemy mieć czynny wpływ na zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Ogromną rolę pełni tutaj nasza różnorodność, która daje szeroki wgląd w spektrum potrzeb poszczególnych jednostek, stanowi meritum wymiany. Jaka jest polska kobieta na tle Europy? To pytanie padło podczas konferencji. Odwaga, pewność siebie, samoświadomość, elastyczność, wykształcenie, ambicja to główne cechy Polek. To daje siłę do współtworzenia prawa, polityki i wprowadzania zmian wewnątrzustrojowych. „Jeszcze Polki nie zginęły”- to hasło pojawia się jako motyw przewodni sobotniego Kongresu.Problemy kobiet, jak podkreśliła Dorota Warakomska, na całym świecie są bardzo podobne, to nas łączy globalnie.

Marzena Radochońska – dyrektorka  Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu, przedstawiła na konferencji dane statystyczne wałbrzyskiego rynku pracy. Struktura bezrobotnych kobiet w latach 2013-2016 wykazuje tendencję malejącą. Największą grupę znajdującą zatrudnienie stanowią stażystki. Spora liczba bezrobotnych natomiast, to osoby długotrwale bezrobotne, które wymagają aktywacji zawodowej i wsparcia osób już zaktywizowanych. Cennym przedsięwzięciem byłoby tu zapewnienie takim osobom stałej opieki trenerów i doradców. Stworzenie odpowiedniego programu. Magdalena Victor – kierowniczka Oddziału w Wałbrzychu Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, przedstawiła dane statystyczne zatrudnienia kobiet w szerszym spektrum ogólnopolskim.

Ostatni Blok II i III jaki odbył się po przerwie lunchowej stanowiły warsztaty do wyboru dla zainteresowanych. Poprowadziła je Agata Zborowska, Barbara Żurakowska, Mariola Fanselow, Sylwia Petryna w zakresie: Firma – instrukcja obsługi, Samorealizacja i działanie z entuzjazmem, Druga strona lustra – mój potencjał, Zmień swoje życie finansowo – własna firma. Nie zabrakło dobrej energii, pozytywnego nastawienia i entuzjazmu wszystkich uczestniczek.

Jak podsumowała Dorota Warakomska, nie spodziewała się tak sprawnej organizacji, jaka miała miejsce w Starej Kopalni w Wałbrzychu, tylu aktywnych kobiet o wielkim potencjale i chęci inicjatywy i tak wysokiej frekwencji.

Tekst:  Patrycja Szuman, halowalbrzych.wordpress.com

Program konferencji w Wałbrzychu i informacje o prelegentkach

Galeria zdjęć

Bardzo dziękujemy Patrycji Szuman za relację i Dianie Szwed za zdjęcia!