Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Kobieta, Polska, Europa

Dodano: 29 stycznia 2019

Podczas konwencji KO wybrzmiały postulaty Kongresu Kobiet

 

W sobotę 26 stycznia odbyła się konwencja Koalicji Obywatelskiej pod hasłami: „Kobieta, Polska, Europa.” O sprawach kobiet – sprawach, którymi Kongres zajmuje się od początku działalności, czyli od dziesięciu lat, mówiła matka założycielka Kongresu, Henryka Bochniarz.

Tematem jej wystąpienia były m.in. kwoty w zarządach i aktywność zawodowa Polek, które wciąż są nierozwiązanym problemem.

– 55 proc. osób z wyższym wykształceniem to kobiety, dlaczego mamy taki niski poziom aktywności zawodowej? Druga rzecz to wynagrodzenia. Dlaczego kobieta zarabia przeciętnie 20 proc. mniej niż mężczyzna? Mamy o co walczyć! – mówiła Henryka Bochniarz. – Im wyższe stanowisko, tym różnice płacowe pomiędzy mężczyznami, a kobietami są większe. Asystentki prezesa @nbppl tego nie zmienią!

Dosyć gadania, trzeba robić! My kobiety nie pozwolimy żeby nas pomijać! Nasz interes to interes całego społeczeństwa! Do Przodu! – apelowała.

Podczas konwencji głos zabrała także Anna Karaszewska, członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet: „Jako ekspertka do spraw ryku pracy i aktywizacji zawodowej oraz przedstawicielka Kongresu Kobiet mówiłam o tym, ze wszelkie programy pomocowe w tym 500 + nie mogą eliminować kobiet z rynku pracy, pozbawiając je w przyszłości prawa do emerytury. Zamiast cementować trudną sytuację pobierających świadczenie, powinny pomagać w ich usamodzielnieniu. Programy takie jak 500+ powinny być połączone z działaniami aktywizacyjnymi i przywracać skutecznie do trwałego zatrudnienia. Mówiłam również o tym, że w końcu należy zwiększyć opłacalność pracy, co w największym stopniu dotyczy kobiet najmniej zarabiających, żeby świadczenia społeczne przestały być atrakcyjną alternatywą dla niskich wynagrodzeń – poprzez likwidację luki płacowej, ale też zmniejszenie opodatkowania pracy najmniej zarabiających. Zatem do dzieła!”

Uczestniczki i uczestnicy konwencji podpisały/-li „Deklarację styczniową”, na rzecz której będą – będziemy! – działać.

#SprawaPolek

 

zdjęcia /twitter.com/HBochniarz