Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Kandydatki na urząd Prezydenta RP, członkinie Rady programowej KK

Dodano: 26 lutego 2015

Stowarzyszenie Kongres Kobiet wspiera wszystkie kandydujące w wyborach prezydenckich kobiety, działające w naszym ruchu społecznym na rzecz równouprawnienia kobiet. Wśród osób, które zapowiedziały chęć startu w kampanii prezydenckiej są trzy członkinie Rady Programowej Kongresu Kobiet: Anna Grodzka, Wanda Nowicka i Iwona Piątek. Wszystkie trzy działają na rzecz praw kobiet oraz równości i różnorodności, budując społeczeństwo obywatelskie, zmieniając świadomość Polek i Polaków. 

Wesprzyjmy ich kandydatury. Pokażmy naszą kobiecą, kongresową solidarność. 

Poniżej publikujemy apele od kandydatek-członkiń Rady Programowej Kongresu Kobiet. (Zamieszczamy je w kolejności nadesłania apeli.)

 

Drogie Koleżanki, Członkinie Kongresu Kobiet,

Chciałabym Was poinformować, że zdecydowałam się kandydować na urząd Prezydenta RP, bowiem wierzę, że nadszedł czas na kobietę prezydenta. Dla mnie niezwykle ważne jest to, by problemy i prawa kobiet stały się ważnym tematem kampanii prezydenckiej i w swojej kampanii zamierzam o  tym głośno mówić.

Bardzo liczę na Wasze zrozumienie, a przede wszystkim poparcie! 
Jeżeli któraś z Was chciałaby mi pomóc i zbierać podpisy, bądź w każdy inny sposób, proszę o pilny kontakt:
 
wawryka.dawid@gmail.com 

Trzymajcie za mnie kciuki! 

Wanda Nowicka

 

Wanda Nowicka

WANDA NOWICKA - wicemarszałkini Sejmu RP VII kadencji, z wykształcenia filolożka klasyczna. Pracowała jako nauczycielka łaciny i angielskiego w warszawskich liceach. Działaczka ruchów kobiecych, feministka i obrończyni praw człowieka. Współzakładała Stowarzyszenie na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo "Neutrum", współtworzyła Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, którą prowadziła do 2011 r. Była ekspertką Światowej Organizacji Zdrowia. W latach 1998-2002 była, z rekomendacji PPS, radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Laureatka wielu nagród, m.in. w 1994 r. polskiej edycji konkursu Kobieta Europy. W 2000 r. została laureatką Tęczowego Lauru. W 2008 r. odebrała nagrodę Uniwersytetu na Wygnaniu (University-In-Exile Award) od nowojorskiej New School for Social Research. Wykłada w szkole Gender Mainstreamingu w PAN. Autorka wielu artykułów, publikacji i raportów.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowne Członkinie i Sympatyczki Kongresu Kobiet,

Moje zobowiązanie jako kandydatki na urząd Prezydenta RP to być rzecznikiem praw społeczeństwa. Wiele razy miałyśmy okazję rozmawiać podczas spotkań Kongresu Kobiet o sytuacji społecznej każdej z nas. Pora już, aby silniej o to zawalczyć.

Pora już, aby Prezydentem Polski była osoba skutecznie walcząca ze wszystkimi objawami niesłusznego uprzywilejowania. Moja prezydentura będzie oznaczać koniec uprzywilejowania kapitału względem pracowników. Koniec uprzywilejowania jednej płci, jednej orientacji psychoseksualnej, jednego wyznania. Polska ma być fair. Czyli sprawiedliwa i życzliwa.

Dziękuję wszystkim, którzy zgłosili i popierają moją kandydaturę. A wszystkich, którzy chcą Polski sprawiedliwej i życzliwej, proszę o poparcie.

Każda Wasza opinia będzie dla mnie cenna.

Każda deklaracja zaangażowania w zbieranie podpisów i kampanię będzie niezmiernie pomocna.

Proszę o kontakt: anna.grodzka@sejm.pl

Anna Grodzka

 

Anna Grodzka

ANNA GRODZKA (ur. 16 marca 1954 w Otwocku) - posłanka na Sejm VII kadencji i członkini Partii Zieloni.

W swojej pracy parlamentarnej zajmuje się przede wszystkim problematyką praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji, problemami polityki mieszkaniowej, prawa pracy i związków zawodowych. W Sejmie działa również na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz demokracji energetycznej. W obszarze jej zainteresowań są także kwestie kultury oraz problematyka równości kobiet i mężczyzn oraz osób LGBT.

Aktywna działaczka społeczna. Członkini Rady Fundacji Trans-Fuzja, działającej na rzecz osób transpłciowych, oraz LGBT Business Forum, których była współzałożycielką. Członkini Rady Fundacji Zielony Instytut i GLOBE International oraz Rady Programowej Kongresu Kobiet. Była współzałożycielką Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społecznego „Społeczeństwo FAIR”, a także wiceprzewodniczącą Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania przy Prezydencie m.st. Warszawy. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi. Laureatka corocznej nagrody Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej „Okularów Równości” z 2012 roku.

Ukończyła studia z zakresu psychologii klinicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Należała do Socjaldemokracji RP i Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Ruchu Palikota, z którego list została w 2011 roku wybrana do Sejmu. W młodości działała społecznie w Zrzeszeniu Studentów Polskich. W późniejszym okresie prowadziła działalność gospodarczą w branży poligraficznej i wydawniczej.

Początkowo Anna Grodzka nosiła imię Krzysztof, ale od dziecka czuła się dziewczyną i kobietą. W okresie jej młodości korekta płci była niemożliwa, dlatego zdecydowała się na to dopiero w 2008 roku, gdy jej syn był już dorosły. Jest pierwszą w Polsce osobą publicznie ujawniającą swoją transpłciową przeszłość, którą wybrano do parlamentu.

Anna Grodzka będzie prowadzić kampanię pod hasłem: „Polska fair!”, natomiast #Grodzka2015 to hasztag kampanii w mediach społecznościowych.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Szanowne Panie! Drogie Koleżanki z Kongresu Kobiet!

Jak już zapewne zauważyłyście, zostałam wybrana przez moją partię – Partię Kobiet – na kandydatkę startującą w nadchodzących wyborach prezydenckich Rzeczypospolitej Polskiej.

Być może ciekawi Was, dlaczego podjęłam się tego wyzwania, skoro część dziennikarzy, i nie tylko dziennikarzy twierdzi, że mam małe szanse na wygraną.

Wiedza i świadomość to fundamenty zmian prowadzących do większej aktywności kobiet w życiu publicznym – to moje motto, którym kieruję się w życiu. Dlatego przez całą swoją działalność społeczno-polityczną pokazuję kobietom, że nie tylko mogą, ale wręcz powinny brać sprawy w swoje ręce. 

Z licznej reprezentacji kandydatek i kandydatów wyróżnia mnie autentyczność oparta na konsekwentnym dążeniu do celu oraz indywidualne podejście do człowieka. Moja kandydatura nie jest wyłącznie kandydaturą Iwony Piątek. Mam zaszczyt reprezentować środowisko, któremu bliskie są idee egalitaryzmu.

Chcę łączyć, nie dzielić. Będąc jedną z wielu kropli wody, które drążą skałę patriarchatu - liczę na Wasze poparcie.

Polka/Obywatelka Iwona Piątek

 

Iwona Piątek

IWONA PIĄTEK - absolwentka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – wydz. socjologii. Prywatnie mężatka i matka trzech synów.

Pracowała w CSK MSWiA, w JW2610, w BOR. Prowadziła własną działalność: "Biuro Zleceń Medycznych". Obecnie zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami. Od początku istnienia Partii Kobiet jest jej członkinią. Uczestniczy w pracach Rady Programowej Kongresu Kobiet. Od marca 2010 roku pełni funkcję Przewodniczącej Partii Kobiet, wcześniej była szefową regionu mazowieckiego PK.

Doświadczenie społeczno-polityczne: Koordynatorka  międzynarodowego projektu platformy europejskich partii feministycznych - The European Feminist Parties Coordinator z udziałem polityczek z Niemiec, Hiszpanii i Szwecji. Coroczny Międzynarodowy Zjazd EFPC wypracowuje  wspólną strategię  działania w obszarze obrony praw kobiet. Organizatorka i uczestniczka wydarzeń i konferencji krajowych oraz międzynarodowych zachęcających kobiety do partycypacji w sferze publicznej ( m.in. Konferencji Kobiet Polska - Wenezuela. Temat: „Wymiana doświadczeń i nasze drogi do równości”.)

W swoich działaniach stara się wspierać osoby wykluczone społecznie. Jest pomysłodawczynią akcji pomocy więźniarkom z Czerska. Jej pracę społeczną i polityczną determinuje wrażliwość i brak zgody na wykluczenie, dyskryminację i nieuczciwość. Ważna jest dla niej także działalność mająca na celu wyrównywanie szans i wspieranie osób niepełnosprawnych oraz polityka senioralna.

Chce polityki uczciwej i sprawiedliwej. Zdaniem Piątek każdy urzędnik powinien podejmować decyzje mądrze i odpowiedzialnie. Kandydatka na prezydenta RP nie zgadza się na przywileje polityków kosztem społeczeństwa. Będzie dążyć do wprowadzenia w polskim życiu politycznym nowej jakości opartej na wzajemnym poszanowaniu wszystkich stron.

Iwonę Piątek wspierają takie organizacje międzynarodowe, jak: 1. Iniciativa Feminista - Hiszpania (http://iniciativafeminista.es/); 2. Feministiskt Initiativ - Szwecja (http://feministisktinitiativ.se/); 3. Feministische Partei Die Frauen (http://www.feministischepartei.de/)