Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

II Kongres Kobiet w Słupsku

Dodano: 18 marca 2016

W sobotę 12 marca odbył się w Ustce II Słupski Kongres Kobiet pod hasłem „Miejsce Kobiet”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Anna Komorowska.
„Kongres rozpoczął  taniec One Billion Rising by zwrócić uwagę na  problem, jakim jest przemoc wobec kobiet. Z wykładem inauguracyjnym „Niewolnice miłości” wystąpiła prof. Ewa Graczyk. Rzecz dotyczyła społecznego kreowania powinności żon, matek, babć i córek.

Potencjał kobiet - nieoceniony kapitał regionu, Kultura jest Kobietą, Alimenty to nie prezenty i  Bukiet Feministów to panele tematyczne podczas których  podjęto dyskusję związaną z rolą  i potencjałem kobiet w dziedzinie  kultury, sztuki ,gospodarki oraz problemów dnia codziennego kobiet. Jednym z tematów, który wybrzmiał mocno na Słupskim Kongresie Kobiet był alimenty i ich skuteczne  ściąganie od dłużników.  Eksperci – specjaliści w tematyce prawa, sztuki, wykładowcy akademiccy, dziennikarze, przedsiębiorcy, działacze społeczni, omawiali istotne dla kobiet kwestie. Gościem specjalnym wydarzenia była Katarzyna Figura i Janusz L.Wiśniewski i Marta Frej.

Imprezą towarzyszącą był  Park Zdrowia Kobiet z profilaktyką prozdrowotną i mammobusem w roli głównej. Znaczącą uwagę skupiono na tematyce zdrowotnej – i właśnie w ramach tej aktywności przed Kinem Delfin stanął mammobus LUX MED Diagnostyka, w którym wszystkie panie w wieku 40 – 75 lat mogły wykonać bezpłatne badanie piersi. Kobiety nie objęte badaniami profilaktycznymi, finansowanymi przez NFZ, mogły pozyskać skierowanie na mammografię od dyżurujących na miejscu lekarzy. Podczas całej akcji przebadano 77 pań. Dużą rolę w edukacji profilaktycznej odegrały Słupskie Amazonki, które zachęcały kobiety do regularnego samobadania oraz badań mammograficznych.

Kobiety miały również możliwość zbadania ciśnienia tętniczego, badania poziomu glukozy, skorzystania z porad w zakresie zdrowego odżywiania i wykonać analizę składu ciała. Na miejscu obecni byli eksperci w temacie alergii i nadwrażliwości pokarmowej, którzy udzielali szczegółowych informacji.
Oprócz typowo zdrowotnych stanowisk, do dyspozycji pań przygotowano także atrakcje związane z urodą – profesjonalny makijażu oraz zabiegi na twarzy i dłoniach wykonywane były przez znane firmy kosmetyczne.

Była również poruszająca wystawa fotografii kobiet po mastektomii Izy Moczarnej Pasiek – „Kalendarz Amazonek” oraz wystawa memów Marty Frej w kawiarni Kina Delfin.

Nie mogło również zabraknąć Biblioteki „Krytyki Politycznej” z Gdańska i autorskich spotkań z Martą Abramowicz autorka powieści „ Zakonnice odchodzą po cichu”,  a także  Martą Frej jako współautorki książki „Memy i Grafy”.

Wydarzeniem artystycznym na finał  w ramach II Słupskiego Kongresu Kobiet był  monodram ” Jasiek” w wykonaniu Małgorzaty Sokołowskiej z Teatru Rondo w Słupsku, scenariusz i reżyseria Wiesław Dawidczyk .