Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego

Dodano: 8 września 2014

II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego

Kobiety ze Śląska Cieszyńskiego już po raz drugi spotkały się w Teatrze im. Adama Mickiewicza, by wspólnie wziąć udział w Kongresie Kobiet przygotowanym specjalnie z myślą o nich i dla nich. Impreza była doskonałą okazją do tego, by poruszyć najważniejsze kwestie z życia kobiet - zbliżające się wybory samorządowe, potencjał kobiet, liderki i mentorki, wsparcie przedsiębiorczości kobiet, IT, bezpieczeństwo kobiet. Kongres był także okazją do zachęcenia kobiet do aktywnego i kreatywnego trybu życia poprzez rozwijanie swoich umiejętności.

Gościem specjalnym Kongresu był były Premier RP, europoseł prof. Jerzy Buzek, który namawiał uczestniczki do sięgnięcia po unijne dofinansowanie na rozwój własnej, innowacyjnej przedsiębiorczości.  

Prezentację Kongresu Kobiet przedstawiła Marzena Chińcz, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet.

II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego wzorowany na podobnych inicjatywach organizowanych w całym kraju, również nad Olzą odnosi spory sukces. Jak wyjaśnia Roma Rojowska, inicjatorka kongresu: "mamy tuż za granicą Czeszki, ale też Polki z Zaolzia, a bardzo rzadko się widujemy. Chodzi o to, żeby przerzucić jakiś most i powiedzieć, że jesteśmy gotowe do kontaktów. Zależy nam na integrowaniu się, tworzeniu sieci wsparcia".

II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego

Tę wielokulturowość podkreśliła także w liście skierowanym do organizatorek i uczestników Kongresu Kobiet Anna Komorowska. - Granica państwowa, która od blisko stu lat rozdziela historyczny region Śląskie Cieszyńskiego nadal osłabia więzy łączące Polki i Polaków z obu stron Olzy. Brakuje wzajemnej wiedzy o realiach codziennego życia, słabną relacje rodzinne i towarzyskie, niewystarczające są kontakty pomiędzy organizacjami i stowarzyszeniami na Zaolziu i polskiej części Śląska Cieszyńskiego. Kongres w związku z tym ma być okazją do zaciśnięcia współpracy z mniejszością polską czeskiej części Euroregionu Śląsk Cieszyński - napisała prezydentowa.

W tym roku, tak jak i w ubiegłym, ponad pięćset kobiet ze Śląska Cieszyńskiego spotkało się w Teatrze im. Adama Mickiewicza, by wspólnie dyskutować o najróżniejszych problemach dotyczących kobiet. W kongresie udział wzięło 35 prelegentek/ów, 30 wystawców w Parku Kobiet, 60 wolontariuszy i 30 organizatorek. - Ta ziemia i ten region nie byłyby tak piękny bez Was. Tego świata by po prostu nie było, bo kobiety od wieków go tworzą i nie mówię tutaj o jego naturalnej roli, ale o urodzie, jakości, o tych najwyższych wartościach, o których decydowała zawsze siła kobiet - powiedziała Anna Olszewska, konsul generalna Rzeczypospolitej Polskiej.

Park Kobiet

Same zainteresowane mogły wysłuchać wykładów i dyskusji na temat kształtowania swojego wizerunku, edukacji, przedsiębiorczości i nowych technologii. Istotnym tematem minionego wydarzenia była możliwość rozmowy na temat podjęcia trafnych wyborów edukacyjno-zawodowych. Przy tej okazji podczas Kongresu Kobiet nie mogło zabraknąć przedstawicieli cieszyńskich uczelni.

Uczestniczki kongresu miały także okazję do rozmowy w kuluarach teatru, gdzie stworzony został tzw. "park kobiet", czyli strefa wiedzy i rozrywki. Stoiska z odzieżą, rękodziełem i kosmetykami były chętnie odwiedzane przez panie. Każda z nich, niezależnie od wieku, znaleźć mogła coś dla siebie, nacieszyć oko, ale także zasięgnąć porady kosmetycznej, jak i tej dotyczącej samokształcenia i podnoszenia swoich kwalifikacji.

Kongres Kobiet to doskonała okazja do tego, by kobiety z obu stron Olzy przy okazji dyskusji miały szansę na wymianę doświadczeń, rozwój, przyjemności i pracę. Organizatorki tego wydarzenia zapowiadają już kolejną edycję kongresu i mają nadzieję, że impreza na stałe wpisze się w kalendarz cieszyńskich wydarzeń.

Źródło: GazetaCodzienna.pl
Zdj. BeatePio