Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Helena Żukowska gościnią Letniej Akademii Kongresu Kobiet!

Dodano: 21 sierpnia 2014

Helena Żukowska, wójcina gminy Kowale Oleckie, była gościnią specjalną Letniej Akademii Kongresu Kobiet. Uczestniczki miały możliwość dowiedzieć się o „kuchni” wyborczej i samorządowej od kobiety, która od 20 lat dzierży ster swojej gminy. Gminy, w której na pierwszy rzut oka widać, że ma swoją gospodynię!

Zarzucona gradem pytań od uczestniczek, opowiadała o swoich samorządowych doświadczeniach, m.in. o organizacji prac w samorządzie, pozyskiwaniu funduszy na działalność i rozwój gminy, zagospodarowaniu przestrzennym, współpracy z partnerami instytucjonalnymi i organizacjami pozarządowymi. Z bardzo dużym szacunkiem i troską wypowiadała się o mieszkańcach swojej gminy, poznawaniu i zaspokajaniu ich potrzeb. Uświadamiała uczestniczkom Akademii, jak ważna jest rozmowa i bezpośredni kontakt z ludźmi. Przekonywała, że konsultacje społeczne to po prostu spoglądanie na potrzeby ludzi i miejsca, w którym żyjemy przez pryzmat potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Nie są one jednorazowym, formalnym aktem, ale również codziennymi spotkaniami z mieszkańcami, rozmowami i poznawaniem ich punktu widzenia.

W spotkaniu brały udział najbliższe współpracowniczki Heleny ŻukowskiejWójcina Kowali Oleckich dzieliła się swoim doświadczeniem z kampanii wyborczych. Jej kandydowanie było wynikiem niezgody na to, co się wokół niej działo. Skoncentrowała się w swojej kampanii wyborczej na tym, na czym się najlepiej znała i w czym miała doświadczenie, czyli na oświacie. Zaprezentowała wyborcom swój pomysł na polepszenie sytuacji w oświacie i jej pomysły spodobały się mieszkańcom. Opowiadała również o konieczności zawierania sojuszy i potrzebie porozumiewania się ze wszystkimi w trakcie pracy samorządowej, nawet z przeciwnikami z kampanii wyborczej. Przekonywała, że zarówno w pracy samorządowej, jak i w kampanii wyborczej najważniejsi są ludzie i umiejętność porozumienia i współpracy. W spotkaniu brały udział najbliższe współpracowniczki Heleny Żukowskiej - Teresa Jasłan i radna gminy Kowale Oleckie Celina Dąbrowska.

„Ludziom się nigdy nie dogodzi i nawet nie trzeba oczekiwać, że się to zrobi. Zawsze są tacy, którym się nie podobasz, choćbyś ręce i nogi wyrobił. Dlatego nigdy nie wolno się zatrzymywać"  - przekonywała. Helena Żukowska mówiła o tym, jak budować koalicje na rzecz realizacji nowych pomysłów, skąd czerpać inspiracji i skąd brać pieniądze. Uczestniczki Akademii, reprezentantki wszystkich województw, kobiety aktywne i przebojowe po spotkaniu przyznawały, że wójcina z Kowali Oleckich jest dla nich wzorcem do naśladowania. Jako człowiek, kobieta, polityczka i dusza towarzystwa.

 

Helena Żukowska - od 1994 roku jest wójciną gminy Kowale Oleckie. Z wykształcenia jest nauczycielką języka polskiego. W oświacie pracowała 33 lata. Otrzymała statuetkę plebiscytu „Kobieta z charakterem” za działalność samorządową. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet