Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

DOM, ŻYCIE, PRACA - PARTNERSTWO: RELACJA Z PANELU V KONGRESU KOBIET

Dodano: 26 czerwca 2013

  CZAS NA POLSKĄ SUPERWOMEN

- relacja z panelu „Dom, Życie, Praca – Partnerstwo”, który odbył się podczas V Kongresu Kobiet (14-15 czerwca 2013) w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Sytuacja demograficzna Polski woła o pomstę do nieba. Sytuacja kobiet na rynku pracy jest trudna. Nie bez kozery rok 2013 został ogłoszony przez Rząd RP „Rokiem rodziny”. Również Prezydent RP zapowiedział właśnie Program Polityki Rodzinnej „Dobry klimat dla rodziny”.  Zaproponowano rozwiązania mające na celu m.in. ułatwienie podjęcie Polkom i Polakom decyzji o dziecku lub powiększeniu rodziny. 

Jak powinna kształtować się polityka prorodzinna, aby poprawić sytuację demograficzną państwa, a jednocześnie wzmocnić poziom aktywności zawodowej kobiet? O nowoczesnej Polsce i zadowolonych rodzicach, czyli czy i tym razem państwo umywa ręce.

Moderatorki panelu dotyczącego partnerstwa w rodzinie i miejscu pracy – Monika Zakrzewska z Konfederacji Lewiatan oraz Agnieszka Grzybek, współprzewodnicząca Partii Zielonych – zaprosiły do dyskusji przedstawicieli i przedstawicielki administracji krajowej i norweskiej, sektora organizacji pozarządowych oraz pracodawców, stosujących w swojej firmie rozwiązania Work Life Balance oraz zasad równości płci. W panelu udział wzięli: Andrzej Borczyk – Dyrektor Działu HR w Microsoft Polska, Stein Inge Nevsag – radca Ambasady Królestwa Norwegii, Ilona Gosk - Dyrektorka Biura Polityki Społecznej w Kancelarii Prezydenta RP, Aleksandra Sołtysiak – Łuczak – Prezeska Zarządu Stowarzyszenia Kobiet Konsola w Poznaniu, Sylwia Chutnik – Prezeska Fundacji Mama oraz Agnieszka Szygenda, której po 9 latach opieki nad dziećmi w domu udało się znaleźć zatrudnienie.

IM WIĘCEJ PRACY, TYM WIĘCEJ DZIECI

Rodzicielstwo stało się tematem numer jeden wielu środowisk. Kraje europejskie, stosujące mądrą politykę prorodzinną, charakteryzuje znaczny współczynnik aktywności zawodowej kobiet. Oczywiste jest,  że kobiety czynne zawodowo częściej decydują się na potomstwo, a wiedząc, że czeka na nie praca, którą będą mogły wykonywać bez szkody dla wychowania dziecka – szybciej do niej wracają po przerwie związanej z opieką macierzyńską.

Tymczasem w Polsce dzieje się źle. – Aż 20% Polaków nie wie nic o elastycznych formach zatrudnieniaMonika Zakrzewskapodsumowała wyniki badania dotyczącego znajomości oraz wykorzystywania rozwiązań prawnych na rzecz łączenia życia zawodowego z rodzinnym oraz rozwoju zawodowego kobiet.

W większości polskich rodzin pracuje zarówno kobieta jak i mężczyzna, ale z powodu braku miejsc w żłobkach, stereotypowych ról płci, braku urlopów ojcowskich, dyskryminacji kobiet, które wracają z urlopów wychowawczych, ciężar opieki wciąż spada na kobietę. Do jakich zmian społecznych zmierzamy? Jakiej polityki społecznej należy się domagać? Jedno jest pewne – rozwiązania muszą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. – Na razie wykorzystanie urlopu ojcowskiego jest szczątkowe, komentuje Ilona Gosk – i jest to także problem po stronie pracodawcy. Agnieszka Grzybek zaznaczyła, że do trudnego godzenia ról i równości niezbędna jest instytucjonalna pomoc państwa.

Tekst: Justyna Leśniak, Biuro Prasowe Kongresu Kobiet

fot. Wojeciech Surdziel