Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Dlaczego więcej kobiet w samorządzie?

Dodano: 1 listopada 2014

Małgorzata Tkacz-Janik

Małgorzata Tkacz-Janik o kobietach w samorządzie: Jesteśmy bliżej życia
- Co mogą zrobić kobiety w samorządzie? Dodać nowe spojrzenie, uzupełnić pewien zasób wartości i zamienić go w realne zobowiązania wobec społeczności i uczynić z tego politykę, która ma nową jakość - przekonuje Małgorzata Tkacz-Janik, radna sejmiku śląskiego, kandydatka na Prezydentkę Gliwic i Pełnomocniczka Regionalna Kongresu Kobiet w Gliwicach.

Decydować o różnorodnej rzeczywistości
Jak zaznacza - Rozmawiamy raczej nie o tym, co kobieta chce zrobić w samorządzie, tylko na ile ta reprezentacja kobiet i mężczyzn powinna być różnorodna i równa. Chodzi o to, by móc decydować o różnorodnej rzeczywistości, która nas otacza. Zdaniem radnej „kobiety i mężczyźni zauważają trochę inne rzeczy”- Kobiety swoim gospodarskim, rodzicielskim, czasem bardziej wrażliwym spojrzeniem na rzeczywistość mogą wnieść wartość dodaną do zarządzania – przekonuje. Kobiety w samorządzie mogą lepiej zadbać o transport zbiorowy, bo, jak zaznacza radna, lepiej go rozumieją. - To właśnie kobiety najczęściej korzystają z połączeń autobusowych, tramwajowych, czy kolejowych. Podobnie jest z kwestiami opieki zdrowotnej, edukacyjnymi, jesteśmy częściej bliżej życia – podkreśla Małgorzata Tkacz-Janik.

Współobecność kobiet w decydowaniu
Nie każdy region Polski może pochwalić się silną reprezentacją kobiet w samorządzie. Śląsk może. Jesteśmy w awangardzie. W samorządzie regionalnym pojawiły się trzy panie wicemarszałek, a 1/3 radnych w sejmiku to kobiety - cieszy się Tkacz-Janik. Radna zwraca uwagę, że także dzięki temu w ostatniej kadencji udało się mocniej zwrócić uwagę np. na kwestie rodziny. Współobecność kobiet w decydowaniu o tym, na co wydatkowane będą pieniądze, co będzie priorytetem polityki regionalnej, czy gminnej jest absolutnie konieczna - mówi Pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Gliwicach.

 

Henryka Strojnowska: Teraz jest pora na sprawy społeczne
- Teraz jest pora na sprawy społeczne. W każdej gminie powinny być żłobki i przedszkola, pojawia się też sprawa opieki nad osobami starszymi - wylicza Henryka Strojnowska, Dyrektorka Zarządu Nieruchomości Wojewódzkich w woj. lubelskim i Pełnomocniczka Regionalna Kongresu Kobiet w Lublinie.

 

Agnieszka Odachowska: Największy nacisk trzeba położyć na obszary wiejskie!
- Kobiety bardziej patrzą na sferę społeczną. Ich działania idą w kierunku edukacji czy pomocy społecznej. Kobiety potrafią wyciszyć konflikty między radnymi - Agnieszka Odachowska, Wiceburmistrzyni Gminy Pyrzyce i Pełnomocniczka Regionalna Kongresu Kobiet w Pyrzycach. Jak przekonuje - Największy nacisk trzeba położyć na obszary wiejskie!

 

Materiał przygotowany wspólnie z portalem samorządowym infoonas.pl