Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Dlaczego w polskich miastach brakuje miejsc dla matek karmiących, podjazdów dla wózków i toalet w parkach?

Dodano: 7 września 2018

Miasta lepsze dla kobiet są miastami lepszymi dla wszystkich. Również dla zdrowych, młodych mężczyzn, którzy mogą przecież wylądować na wózkach, a z pewnością kiedyś się zestarzeją.

 


Zrobienie habilitacji zajmuje kobietom więcej czasu niż mężczyznom. Kiedy naukowcy zaczęli sprawdzać, dlaczego tak się dzieje, okazało się, że mężczyźni swoje kontakty z prowadzonymi przez siebie doktorantami ograniczają tylko do spraw merytorycznych, kobiety natomiast część czasu poświęcają na rozmowy o ich sytuacji osobistej. Wiedzą, kto jest w ciąży, kto pielęgnuje ciężko chorego ojca, kto ma niepełnosprawne dziecko. Nie oznacza to, że kobiety są z automatu bardziej empatyczne i wrażliwe. Po prostu kieruje nimi własne doświadczenie życiowe. Jeśli ktoś robił doktorat, mając przy piersi niemowlaka czy zajmując się chorym rodzicem, inaczej patrzy na ludzi w podobnej sytuacji.

W polskich miastach – co pokazuje nasz ranking - brakuje miejsc dla matek karmiących, podjazdów dla wózków dziecięcych i inwalidzkich oraz toalet w parkach, bo rządzą nimi i projektują je głównie sprawni mężczyźni, nieopiekujący się dziećmi, siedzący częściej za biurkami niż na parkowych ławkach i placach zabaw.

 

Cały artykuł na stronie WYSOKICH OBCASÓW