Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Czas na kobiety w Pyrzycach. Była moc!

Dodano: 12 kwietnia 2017

Kolejna - szósta już - Konferencja z kongresowego cyklu za nami. O barierach, wyzwaniach, dobrych praktykach, naszych prawach, szansach i naszej wolności. I o pozyskiwaniu funduszy na działalność. O pokonywaniu stresu i odwadze - m.in. o tym była mowa 

 

Solidarność, przedsiębiorczość, innowacyjność. I prawa kobiet, czyli – Czas na kobiety w Pyrzycach! Konferencję (11 kwietnia), dotyczącą/dla kobiet na rynku pracy (z kongresowego cyklu organizowanego dzięki wsparciu Fundacji Coca-Coli z siedzibą w Atlancie) otworzyła Dorota Warakomska, prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet. – Chodzi o to, żebyśmy mogły godnie żyć i być niezależne finansowo. Żebyśmy mogły decydować o sobie, pracować zawodowo i realizować swoje pasje. – Dorota przypomniała o tym, że Konstytucja gwarantuje nam równe prawa. W każdej dziedzinie. A równość powinna dotyczyć także rynku pracy. – Polka XXI wieku to kobieta świadoma i niezależna. Zna swoje prawa. Potrafi mówić o sobie, swoich potrzebach – przekonywała. – Sam fakt, że jesteście Panie z nami, chcecie uczestniczyć w takim spotkaniu, dowiadywać się więcej o Waszych prawach, możliwościach i szansach, znaczy, że chcecie brać sprawy we własne ręce. Bo to jest naprawdę nasz czas i – tak jak usłyszałyście przed chwilą w towarzyszącym pokazowi zdjęć filmiku ze ścieżką dźwiękową – Hymnem Kongresu Kobiet – tam brzmią słowa: „Kto jak nie my, bo siła jest w nas” – dokładnie tak jest – siła jest w nas, drogie Panie! – mówiła Dorota. A po niej uczestniczki Konferencji, aktywne kobiety z Zachodniopomorskiego (choć nie tylko), przywitała organizatorka spotkania – nasza lokalna pełnomocniczka Agnieszka Odachowska. I ona także wspomniała o wspaniałej energii i potencjale kobiet – lokalnych kobiet, które działają z nią na co dzień.

Dorota Warakomska mówiła o „kobietach – Polkach XXI wieku – naszych prawach, naszych szansach i naszej solidarności. Następnie Małgorzata Okońska-Zaremba, prawniczka (więcej o prelegentkach i osobach przemawiających na www.kongreskobiet.pl), przedstawiła korzyści z obecności kobiet w gospodarce. – Naszego państwa nie stać na to, by nie wykorzystywać potencjału kobiet – podkreślała, podpierając swoje tezy najnowszymi badaniami na temat kobiet – Polek – w gospodarce i nowych technologiach STEM.   

Po tych wystąpieniach przeniosłyśmy się na lokalny, zachodniopomorski rynek pracy – sytuację przedstawiła Marta Mróz, starsza inspektorka w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie. Swoje słowa również podparła najnowszymi danymi z Zachodniopomorskiego.  

Po wystąpieniach ekspertek rynku pracy pierwszą część Konferencji zamknęła dyskusja na temat barier, wyzwań i dobrych praktyk na interesującym nas rynku pracy. Prowadząca, Dorota Warakomska, i jej rozmówczynie – Agnieszka Brodowska (kierowniczka Lokalnej Grupy działania „Powiatu Świdnickiego”), Ewa Dudar (pracownica oświaty, nauczycielka), Anna Kusy-Kłos (Wójcina Gminy Widuchowa) i Magdalena Pieczyńska (specjalistka do spraw współpracy z NGO) – zastanawiały się nad tym, jak mierzyć się z wyzwaniami i przeciwdziałać stereotypom, które nie wzmacniają kobiet (także) na rynku pracy. A jakie są te wyzwania, które napotykają kobiety? – To tysiąc drobnych rzeczy, które się napotyka po przeprowadzce z miasta na wieś – mówiła Wójcina Anna Kusy-Kłos.

Trzeba myśleć optymistycznie, realizować marzenia, niezależnie od tego, na jakim etapie jesteśmy – zalecały prelegentki. – W naszym życiu to, co jest bez treści i bez polotu, to tylko szablon i rutyna. Drogie panie, znajdźcie swoje treści w życiu, swoje idee i je realizujcie, bo jak się to robi, to życie jest piękne – przekonywała Anna Kusy-Kłos. – Nie bójmy się marzyć, spełniać swoje marzenia i działać – dodała Magdalena Pieczyńska.  

A co kobietom pomaga w ich działaniach? – W mojej działalności na co dzień pomagają mi porażki – zauważyła Agnieszka Odachowska, ponownie podkreślając, jak ważna jest solidarności kobiet i współpraca.

Pierwszą część naszego całodniowego spotkania zakończyła wspólna Zumba, która bardzo integruje i dostarcza energii. Do tańca zagrzewała salę Greta Kisielewska, instruktorka zumby i tańca, która prowadzi zajęcia dla kobiet w gminach Chociwel, Stara Dabrowa, Stargard, Maszewo i w Stargardzie.

A po przerwie obiadowej był czas na warsztaty. Te, na których była mowa o kobietach – inicjatorkach innowacyjnych działań na obszarach wiejskich, prowadziła Agnieszka Odachowska. Hanna Piosik (psycholożka, artystka i kompozytorka) skoncentrowała się na technikach pokonywania stresu (także w występach publicznych, z mikrofonem), przełamywaniu barier w kontaktach z innymi, akceptowaniu siebie i otwartości na to, co nas otacza. „Jak zostać szefową – pozyskiwanie funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej” – na ten temat dostarczała wiedzy Dorota Ekiert (mgr ekonomii, ekspertka od bankowości i zarządzania przedsiębiorstwem).

Pyrzyckie spotkanie, w którym wzięło udział ponad sto kobiet, zakończyły i podsumowały Dorota Warakomska, Agnieszka Odachowska i Katarzyna Kosno, wicepełnomocniczka regionalnego Kongresu Kobiet w Pyrzycach. A jakie recenzje na gorąco otrzymujemy? „Było przyjemnie, ciekawie i pożytecznie… Dorota i Agnieszka – jesteście WIELKIE!”, „Super trening, wspaniałe prowadzące, oby więcej takich warsztatów! Dziękujemy!”, „Mnóstwo pozytywnej energii, gratulacje dla organizatorek! Świetna atmosfera, bardzo merytoryczna dyskusja.” – Piszą Panie, które były z nami.

Za to spotkanie, moc i energię dziękujemy lokalnym Organizatorkom z Agnieszką Odachowską na  czele, wszystkim Panelistkom, Prowadzącym warsztaty i UCZESTNICZKOM, dzięki którym pyrzycka Konferencja będzie niezapomniana.

Agata Jankowska