Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Czas na Kobiety - Wrocław już za nami!

Dodano: 17 stycznia 2017

"Wolność mężczyzn jest bezwarunkowa, a kobiety muszą łączyć role."  - prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz

Wszystko zaczyna się od języka. Tak, jak mówimy, tak myślimy, a jak myślimy, tak postępujemy." - Marta Lempart

„Każde wystąpienie publiczne – także podczas rozmowy kwalifikacyjnej – to mały teatr pewności siebie.” - Monika Braun

 

W Konferencji we Wrocławiu (13 grudnia 2017 r., Wyższa Szkoła Handlowa), drugiej z naszego cyklu Czas na kobiety (partner Fundacja Coca-Coli z siedzibą w Atlancie) udział wzięły kobiety aktywne zawodowo, chcące zmienić ścieżkę kariery, potrzebujące wzmocnienia i wiedzy na temat swoich praw, szans i możliwości. Kobiety, które chcą założyć własne firmy, czują się zagrożone wykluczeniem ze względu na wiek (50+) lub są matkami chcącymi wrócić na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Na sali plenarnej obecni byli także mężczyźni, którzy rozumieją potrzebę wzmacniania kobiet i działania na naszą rzecz, a tym samym na rzecz całego społeczeństwa.

Rozmawiałyśmy o korzyściach z obecności kobiet w gospodarce, barierach, wyzwaniach i dobrych praktykach, sytuacji kobiet na międzynarodowym rynku pracy, na polskim rynku i rynkach lokalnych (na tej konferencji głównie interesował nas Dolny Śląsk). W dyskusji wzięły udział przedstawicielki wrocławskiego świata akademickiego (m.in. prof. Teresa Kupczyk, prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, dr Joanna Kubicka), lokalnych władz samorządowych (dyr. Iwona Dyszkiewicz i dyr. Barbara Kaśnikowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego), wojewódzkiego Urzędu Pracy (dyr. Lilla Jaroń), a także przedsiębiorczynie (m.in. bardzo inspirująca Anna Barton – założycielka sieci wrocławskich lodziarni). Nasze zaproszenie przyjęła też Natalia Szczucka, dyrektorka Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, która mówiła o możliwościach pozyskiwania finansów na działania biznesowe z funduszy europejskich. Podkreślała, że Unia wspomaga przedsiębiorców i także my, kobiety, powinnyśmy z tego korzystać. Uczestniczki Konferencji poznały korzyści płynące z obecności kobiet w gospodarce. Mowa była też o barierach, tzw. znikających kobietach, które zdobywają doskonałe wykształcenie, zaczynają kariery i… przepadają, znikają z rynku pracy z powodu stereotypów związanych z dzieleniem ról w życiu prywatnym i zawodowym, braku wsparcia motywującego i wzmacniajacego. Często poruszanym wątkiem była też solidarność kobiet, nasza współpraca i aktywność w działaniu na rzecz kobiet i Polski, a także – nasze prawa, które wciąż są ograniczane. O wspólnych działaniach i solidarności kobiet mówiły m.in. Marta Lempart i prof. Magdalena Środa, która wspomniała właśnie o szkodliwości stereotypów i o tym, że nasze prawa nie są nam dane raz na zawsze – trzeba wciąż o nie walczyć. Poza tym prof. Środa uświadamiała uczestniczkom spotkania, jak ważne jest to byśmy były obecne także w języku (#żeńskiekońcówki). O dbałość o słowa, które tworzą nasz świat, apelowała także Marta Lempart.

Po części plenarnej odbyły się warsztaty dotyczące wizerunku sukcesu (prowadząca – Monika Braun), biznesu – instrukcji obsługi (Renata Sieler), kobiet w „internetach” (Katarzyna Barczyk vel Lady Pasztet) i pozyskiwania dotacji (Anna Płuciennik).

„Było fantastycznie, twórczo, inspirująco. Gratuluję też świetnej organizacji i dziękuję, że mogłam wziąć udział.” – taką relację dostałyśmy bezpośrednio po konferencji, „na gorąco”.

 

Program konferencji we Wrocławiu i informacje o prelegentkach

Galeria zdjęć