Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Czarny Marsz w Elblągu

Dodano: 4 października 2016

Czarny Marsz w Elblągu

Niemal półtora tysiąca osób przeszło ulicami Elbląga w poniedziałkowym Czarnym Marszu.
W wydarzeniu nie mogło, oczywiście, zabraknąć członkiń i sympatyczek Kongresu Kobiet, które przybyły na marsz nie tylko z Elbląga, ale i z okolicznych miejscowości.

- Jesteśmy, jako Kongres Kobiet, w Elblągu bardzo rozpoznawalne, uznałyśmy więc, że udział w proteście przeciwko zaostrzeniu „ustawy aborcyjnej” jest naszym obowiązkiem wobec kobiet i mężczyzn, którzy - podobnie jak my – nie akceptują działań rządu w tej kwestii – mówi Jadwiga Król, Pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach.

- Przygotowałyśmy na tę okazje specjalny baner, z którym szłyśmy na czele marszu. Bardzo szybko pod nasz „szyld” dołączyło mnóstwo kobiet, które gratulowały nam aktywności i podkreślały, że chętnie przyłączą się do naszych działań. 

- Niezwykle budujące były telefony i maile od naszych koleżanek, które z różnych powodów nie mogły wziąć udziału w przemarszu. Informowały, że są z nami obecne „duchem” i solidaryzują się z nami symbolicznym czarnym ubiorem – dodaje Jadwiga Król.

W elbląskim Czarnym Marszu wziął udział Prezydent Elbląga, radni, parlamentarzyści. Dla wielu osób była to okazja do zajęcia stanowiska w sprawie, która tak bardzo poruszyła polską opinię publiczną. Wydarzenie odbiło się też szerokim echem w lokalnych mediach.

- Nie przypominam sobie w Elblągu tak licznej, jak ta, manifestacji – podsumowuje pełnomocniczka. – Zauważyłam, że w gronie prawie 1,5 tysiąca osób najwięcej było młodych kobiet, i nic dziwnego, w końcu to ich sprawa dotyczy najbardziej. Były kobiety z małymi dziećmi i z dziećmi w wózkach, byli tez mężczyźni, widzieliśmy całe rodziny i różne pokolenia. A połączyła nas wspólna sprawa.