Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

„Być czy wyglądać? - miss o stereotypach” - na VII Kongresie Kobiet

Dodano: 6 października 2015

„BYĆ CZY WYGLĄDAĆ? - MISS O STEREOTYPACH”

– spotkanie w ramach Centrum Kobiet podczas VII Kongresu Kobiet (11-12 września 2015 r.)

                  

Centrum Młodych Kobiet podczas VII Kongresu Kobiet miało niesamowitą oprawę oraz tematykę! A to za sprawą fantastycznych dziewczyn Kamili Kruk, Katarzyny Zwolak, Alicji Tatarczuk-Nowik, Karoliny Niżyńskiej, Justyny Kryczki i Pauli Butlewskiej, które dały temu miejscu wyjątkowy charakter. Poruszane były tematy dotyczące każdej strefy życia – nie zabrakło dyskusji o pieniądzach, partnerstwie, szczęściu, a także wyglądzie. Zainteresowane i zainteresowani mieli m.in. okazję posłuchać debaty z uczestniczkami konkursu piękności Aleksandrą Ogłazą (Miss Polski 2006) i Ewą Mielnicką (Miss Polski 2014), które wzięły udział w panelu: „Być czy wyglądać? Miss o stereotypach”, prowadzonym przez Agnieszkę Krawiec, dziennikarkę Radia Lublin. 

Na scenie zobaczyłyśmy_liśmy dwie młode kobiety, bardzo otwarte i sympatyczne. Chętnie odpowiadały na pytania Agnieszki Krawiec, opisując swoje doświadczenia. Każda z miss na co dzień – w swojej pracy i życiu prywatnym – spotyka się ze stereotypami, jednak mają sposoby, jak sobie z nimi radzić. Uśmiechają się, rozmawiają i pozostają sobą. Każda – z inną, własną historią w tle – doskonale funkcjonuje w świecie publicznym i prywatnym. Dostrzegają codzienne aspekty życia, takie jak wsparcie innych, rodzina, praca… Obie są dumne z tego, że kiedyś postawiły wszystko na jedną kartę. Zauważają swoją wewnętrzną przemianę, która daje im poczucie, że mogą wszystko, o czym zamarzą, jeśli będzie to wsparte wytężoną pracą.

Następnie moderująca rozmowę Agnieszka Krawiec przeszła do tematu dzisiejszych nastolatek oraz ich nastawienia do siebie i swojego wyglądu. Ewa Mielnicka uważa, że najważniejsza jest akceptacja siebie. A z tym ma związek rola matki, która zawsze powinna wspierać dziecko. Ważna jest też świadomość siebie – jeśli młode dziewczyny nie będą jej miały, to zawsze będą widziały lepszych ode siebie i niczego nie osiągną. W przekonaniu Ewy Mielnickiej, warto doceniać, że ma się fantastycznego partnera i przyjaciół i nie zapominać o tym, co się ma. Aleksandra Ogłaza natomiast przypomniała, że nastolatkom należy tłumaczyć i rozmawiać z nimi. Młode kobiety, które chcą w życiu coś osiągnąć, muszą mieć więcej niż tylko piękne usta. Miss z 2006 r. zaznacza też, że trzeba być wytrwałą i – jeśli, coś raz nie wyjdzie, próbować ponownie.

Warto zauważyć, że dziewczyny, omawiając specyfikę wyborów miss i stereotypy wokół nich, a także swoje codzienne życie, przekazały osobom uczestniczącym w spotkaniu mnóstwo pasji. Obie mają przesłanie, że nie liczą się piękne usta, ważna jest akceptacja siebie. I jeszcze: podążanie za marzeniami, nieprzejmowanie się stereotypami i przeciwdziałanie im oraz wytrwałość. Każdego dnia. Z pewnością każdy, kto miał okazję posłuchać rozmowy kobiet, odnalazł coś dla siebie. – Doceniajmy to, co mamy, i pamiętajmy, że żyje się tylko raz! – jako motto zapamiętajmy słowa Ewy Mielnickiej.

Kamila Rudnik